Vánoční stromek: výběr, péče, pěstování v květináči

Jak vybírat řezané vánoční stromky? Který druh zvolit a jak se o něj starat, aby byl krásný co nejdéle? A jak pěstovat vlastní vánoční stromeček v nádobě po mnoho let?

Stromky zdobili již staří Keltové, uctívali tak boha Slunce. Možná proto katolická církev ověnčené jehličnany kdysi odsuzovala jako pohanství. A vida, dnes stojí majestátní vánoční smrk každoročně i na náměstí sv. Petra ve Vatikánu. Zdobení vánočního stromku je zkrátka velmi podmanivý rituál.

Dnes máte na výběr nejen z téměř desítky druhů jehličnanů, ale můžete zakoupit i stromek v květináči, ktrerý bude jako zelený kamarád sloužit, vonět a zdobit po více let. Léto může trávit na zahradě i na balkóně.

Výběr druhu: smrček, borovičku, jedličku?

  • Trvanlivost kromě druhu stromku výrazně ovlivňuje i teplota, vzdušná vlhkost, vhodný stojánek s nádrží na vodu.

    Nejlevnější a nejběžnější smrk ztepilý vydrží svěží nejkratší dobu, jeho jehličí v teple brzy opadává. Ale na týden či dva dobře poslouží.

  • Vyšší trvanlivost má smrk pichlavý a bílý, který je také hustší a košatější, vybírat můžete i z atraktivních, stříbrně a modrošedě zbarvených variet.

smrk pichlavýsmrk pichlavýAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Douglaska tisolistá je poměrně trvanlivá, má pěkné, jemní a lesklé tmavozelené jehličí, které nádherně voní po citrusech. Tento smrku podobný strom pochází ze Severní Ameriky, u nás na mnoha místech zdomácněl.
  • Jedle kavkazská je díky své kráse a trvanlivosti královnou mezi vánočními stromky. Má dokonalou korunu a jehlice neopadávají ani příliš neblednou.
  • Ani naší jedli bělokoré jehličky neopadávají, ale po dvou týdnech při pokojové teplotě ztratí sytou barvu.
  • Velmi trvanlivá a také voňavá je i borovice. Řidší vzhled borovice lesní lze dobře doplnit velkým ozdobami.
  • Neopadává ani velmi krásná borovice černá, která má hustší korunu a ještě delší a bohatší jehlice, nežli její lesní sestra.

Vánoční stromky se obvykle pěstují na speciálních plantážích na lesní i zemědělské půdě. Část vánočních stromků pochází z prořezávky, která má za cíl zlepšit zdravotní stavu rostoucího lesa. Smrk s borovicí rostou do „vánoční » výšky zhruba 5 až 6 let, jedle asi 7 let. Nejoblíbenější jsou v Česku smrky a borovice vysoké 175 až 200 cm.

vánoční stromkyvánoční stromkyAutor: Archiv ireceptar.cz

Jak udržet stromek co nejdéle krásný

Pokud stromek koupíme s předstihem, skladujeme jej na co nejchladnějším místě, nejlépe ve stínu na zahradě či balkóně. 

  • Nekupujte stromky uložené v teple. Důležitá není jen čerstvost, ale především kvalita skladování. Ideální jsou teploty kolem nuly a nižší. Stromek musí mít při koupi pružné větvě a ohebné, svěží jehličí.

    Pokud nemrzne, vložíte kmínek do kbelíku s vodou.

  • Dřív, než stromek přenesete dovnitř, odřízněte z kmínku asi 2 cm, aby se obnovila sací schopnost.
  • Velký význam má stojánek s nádržkou na vodu. Stromek řeznou plochou kmínku vodu nasává a vysychá proto mnohem pomaleji. Funguje stejně, jako květiny ve váze. Speciální stojan se zásobou vody dokáže udržet i jehličí na obyčejném smrčku  10 až 14 dní. Na přísun vody jsou nejnáročnější smrky, nejméně pak jedle a obzvláště nejvíce pěstovaná jedle kavkazská.
  • Umístěte stromek na co možná  nejchladnější místo. Těsně vedle topení bude jeho životnost nejkratší.

Vánoční stromek v květináči

Pěstovat svůj vlastní vánoční stromek, který můžete na Vánoce vzít na chvilku domů, ozdobit a zase vrátit na zahradu, je  moc pěkná představa. Však se vánoční stromky v kontejnerech těší stále velké oblibě. Je ale třeba dobře vybírat a pak jim poskytnout vhodnou péči, jinak více sezón nevydrží.  

Nakupujte pouze kvalitní sazenice

Základem je zdravý, poctivě zapěstovaný stromek z kvalitního zahradnictví nebo školky. Na trhu se bohužel vyskytovaly i stromky narychlo vsazené do nádob těsně před Vánocemi. Tento „podvod“ nelze na první pohled odhalit, brzy se však projeví – stromek obvykle nemá šanci přežít delší dobu. Stromek v kontejneru je navíc větší investice, než stromek řezaný, a jen když opravdu vydrží více let, jedná se o řešení i ekonomické.

douglaska tisolistádouglaska tisolistáAutor: Archiv ireceptar.cz

Základním vodítkem pro výběr je fakt, zda je stromek pěstovaný v nádobě při prodeji umístěn v chladu. V zimě má období vegetačního klidu, ke kterému nezbytně potřebuje chlad. I samotný pobyt v teple po čas svátků je pro něj riskantní, ale pokud nepřesáhne únosnou dobu, zvládá jej bez úhony. Když je však v teple umístěn již při samém prodeji, jsou jeho vyhlídky špatné.

Zimní spánek nelze ošidit

Stromek pěstovaný v květináči jako vánoční má jednu jedinou nevýhodu – v teplém a útulném prostředí si jej nemůžeme užívat příliš dlouho. V zimě je naprogramovaný k vegetačnímu klidu, který nezbytně potřebuje. Pokud je přerušeno delším teplem, stromek po opětovném přemístění do zimy uhyne, neboť začne předčasně rašit. A ani trvalé umístění v teple není řešením, neboť to jehličnan z našeho klimatického pásma dlouhodoběji nesnese.

Péče o živý stromek v pokoji

Stromek v květináči, ať již se jedná o nejčastější smrk pichlavý, nebo douglasku či jedličku, vydrží v teple bez úhony pouze tři dny. Záleží samozřejmě i na teplotě a vlhkosti vzduchu v místnosti. Na chladnějším místě, kde teploty nepřekračují 20°C a vlhkost vzduchu přesahuje 50%, vydrží i týden.

kavkazská jedlekavkazská jedleAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Postavte jej  co nejdále od topení.
  • Dobře jej zalévejte a nejlépe několikrát denně roste, aby netrpěl dehydratací.
  • Prospěje mu i zvýšená vlhkost, která se bude uvolňovat z misek naplněných vodou a umístěných pod ním. Můžete po nich nechat plout květy, vyplnit je oblázky, takže budou zároveň pěknou dekorací. Na štědrý večer pak mohou po hladině plout tradiční svíčky v ořechových skořápkách.
  • Stromek můžete také ochladit troškou sněhu, který položíte do květináče. Poslouží zároveň jako krásná, i když velmi pomíjivá ozdoba.
  • Stromek samozřejmě lze ponechat i venku před oknem, ať již na balkóně či zahradě, a ozdobit přímo tam.

Příprava na štědrý den: nezbytná aklimatizace

Pokud byste stromek ze zimy, zvláště pokud mrzne, přemístili rovnou do pokojové teploty, byl by to pro něj nebezpečný šok.

  • Potřebuje aklimatizaci, alespoň týden či lépe dva, na bezmrazém světlém místě. Ideální je najít více míst s odstupňovanou teplotou.
  • Při přechodu zpět do zimy ten samý postup zopakujeme v opačném sledu.
  • Pokud venku silněji mrzne, raději počkejte a na přechodném místě jej ponechejte déle.

Co se stromkem v létě?

Pokud je stromek v nádobě pěstován celoročně, potřebuje zálivku i přihnojení. Na trhu jsou i hnojiva určená specielně pro jehličnany.

Mimo vánoční svátky je pro stromek nejlepším místem zahrada. Zde jej můžeme zapustit do země i s kontejnerem a na jaře ho přesadit do o číslo větší nádoby.

Zapuštěná nádoba nejen dobře vypadá, ale tolik se v létě nepřehřívá, v zimě zase nepromrzne.

boroviceboroviceAutor: Archiv ireceptar.cz

Místo zahrady postačí i balkón

V dostatečně velké a v zimě proti promrznutí izolované nádobě však může stromek trvale vegetovat i na balkóně či terase. Zde mu svědčí ochrana před přímým poledním sluncem.

Po více letech je čas na obměnu

Stromek pěstováný v nádobě sice při správné péči vydrží léta, ale desítky let nikoli – pokud jej nepěstujete přímo jako bonsaj.

Pokud zahrada skýtá dostatek místa, můžete stromek po několika letech vysadit nechat vyrůst, přidat do živého plotu a podobně. Místo něj pak zakoupit sazenici novou, nebo si dokonce vypěstovat vlastní, řízkováním nebo hřížením.

Laisser un commentaire