Voňavé eukalypty lze pěstovat v květináči

Eukalypty jsou pověstné svěží a léčivou vůní svých listů. Jako malé stromky je můžeme pěstovat v nádobách, ať již v pokoji, ve skleníku nebo přes léto na zahradě.

Eukalypty jsou hospodářsky jedny z nejvýznamnějších rostlin Austrálie a jejich pěstování se rozšířilo téměř do všech teplých oblastí světa. Pěstují se hlavně pro dřevo, ale používají se například i pro vysoušení rozsáhlých mokřadů nebo naopak jako „zelené hradby“ na okrajích pouští, zabraňující jejich rozšiřování. Dokáží totiž přežít jak delší období sucha a ničivé požáry australské buše, tak i dlouhodobé zaplavení. Bohaté využití mají i v lékařství a v kosmetice (aromatické oleje).

vzrostlé eukalypty jsou krásné stromyvzrostlé eukalypty jsou krásné stromyAutor: Archiv ireceptar.cz

Eukalypty v pokoji, ve skleníku, na letní zahradě

Voňavými listy eukalyptů se živý medvídek koalaVoňavými listy eukalyptů se živý medvídek koalaAutor: Archiv ireceptar.cz

Jako okrasné rostliny se pěstují v mnoha zahradách a parcích tropů a subtropů – okrasné jsou listy (u mnoha druhů po rozemnutí intenzivně voní), květy i kůrou. Přestože některé druhy snesou i mráz (až do –15 °C), v našich podmínkách zimy venku dlouhodobě nepřežijí a pěstujeme je proto pouze jako pokojovky, přenosné rostliny či v teplých i chladných zimních zahradách a sklenících. V přírodě některé druhy dorůstají značných velikostí (i více než 80 m), v zahradnické praxi se uplatňují spíše relativně menší stromy nebo keře. Navíc velice dobře snášejí řez a dají se snadno udržet v požadované velikosti.

Jak eukalypty pěstovat?

U nás bývají v nabídce zahradnických obchodů nejčastěji druhy Eucalyptus citriodora či Eucalyptus gunnii.

  • Od začátku jara do konce podzimu jim vyhovuje slunné stanoviště, bohatá zálivka a letnění.
  • Zimujeme je na světlém stanovišti při teplotách 3–15 °C a za snížené zálivky.
  • Substrát potřebují propustný, hlinitopísčitý (zahradní zemina, písek, rašelina 2:2:1).
  • Hnojíme je jednou za 14 dní hnojivy pro rostliny okrasné listem.

Vonné silice eukalyptu čistí dýchací cestyVonné silice eukalyptu čistí dýchací cestyAutor: Archiv ireceptar.cz

Léčivá vůně krásných listů

Oba druhy mají léčivé účinky – jejich svěží a dezinfekčně působící vonné silice se používají při aromaterapii, léčbě horních cest dýchacích, revmatismu či popálenin. Listy Eucalyptus citriodora jsou dlouhé, úzké, zelené a jak již název napovídá, vydávají po lehkém rozemnutí příjemnou, intenzivní citronovou vůni. Listy Eucalyptus gunnii jsou menší, oválné, s modrošedým voskovým povlakem, vydávající typickou „eukalyptovou“ vůni. Řez a udržování v malých velikostech oba druhy snášejí dobře.

Laisser un commentaire