Vůně modřínu léčí

Jeho hebké větvičky na jaře přímo září. Modřín jako výjimka mezi našimi jehličnany každým rokem opadává, aby se jehlice objevily na jaře nové a v plné kráse. Zkuste k nim přivonět – svěží je i jejich jedinečná vůně. Není pouze příjemná, ale i léčivá. Jak nám může modřín pomoci v cestě za zdravím?

Modřín je v mnoha ohledech jedinečný. Jehličnan, který se na podzim zbarví do zlaté a opadá, na jaře na něm vyraší nové, jasně zelené a hebké jehličky. Vyrůstají ve svazcích na zkrácených větvičkách, brachyblastech. Jsou nabité „lesními“ silicemi, které působí podobně, jako silice borové. Jejich vůně je však jemnější. Užívají k inhalacím při zánětech horních cest dýchacích a průdušek, kůra pomáhá při revmatismu. Vykuřování modřínovými větvičkami bylo ve středověku používáno proti moru. A dokonce i choroši jménem verpánek lékařský (Agaricum officinalis), jež na modřínu často roste, jsou připisovány rozličné léčivé schopnosti.

Modřín opadavý (Larix decidua), též uváděný jako modřín evropský.Modřín opadavý (Larix decidua), též uváděný jako modřín evropský.Autor: Ioana Rut / Shutterstock.com

Užívaná část

Nejúčinnější je balzám, vyráběný z pryskyřice, ale dobře poslouží i konce mladých větviček, sbíraných na jaře, a kůra.

Účinné látky

Modřínový balzám obsahuje silici, glykosid koniferin, pryskyřičné kyseliny, terpentýn s borneolem, hořčiny a další látky. Stejné látky v menší koncentraci se nacházejí i v mladém jehličí. Kůra je bohatá především na třísloviny.

Podávání

  • 20 kapek balzámu či čisté modřínové silice nakapejte do vroucí vody a pět minut inhalujte pod ručníkem – jednou až dvakrát denně.
  •  Balzám ale můžete snadno nahradit i čerstvými mladými větvičkami, respektive jejich konci.  Vloží se do  vroucí vody a inhalují stejně, jako balzám. Tato kůra skvěle protáhne, pročistí a posílí dýchací cesty, navíc je velmi příjemná.

    obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

    V teplé koupeli z modřínu odpočívejte nejméně čtvrt hodiny, zopakovat ji můžete dvakrát či třikrát týdně.

  • Odvar z kůry i dřeva nasekaných větviček v koupeli pomáhá při revmatických potížích, bolestech kloubů a také potlačuje pocení a zápach nohou. Je třeba jej povařit alespoň několik minut a poté nechat čtvrt hodiny odstát.

Výskyt a pěstování

Modřín pochází především z Karpat a Alp, je však pěstován po celé Evropě. Rozšířen je rovněž na Sibiři, kde je však považován za samostatný druh.

Pokud máte dostatečně velkou zahradu, můžete zde modříny pěstovat jako velmi atraktivní stromy. Vyšlechtěny jsou i rozmanité okrasné formy modřínů – jen u modřínu opadavého si můžete vybrat z více než deseti. Pěstovat lze i další, u nás nepůvodní druhy (modřín daurský, masterův, převislý) které jsou opět dále vyšlechtěny v řadu okrasných forem.

Modřínu svědčí slunné stanoviště, prospívá v půdě hlinité i vápenité, snese i  kamenité a málo úrodné. Můžete z něj vytvořit i krásný živý plot.

 Jana Martinková

Laisser un commentaire