Výsadba meruněk a zapěstování čtvrtkmenu či nízkého tvaru

Meruňky jsou velmi chutným ovocem, které má i blahodárné účinky na zdraví lidského organismu. Pěstovat je můžete až do nadmořské výšky 600m, pokud jim poskytnete vhodnou péči.

Stromky meruněk můžeme vysazovat v podzimním období i na jaře. Meruňky vyžadují půdy záhřevné, středně těžké, propustné, hlinitopísčité až písčitohlinité, naopak nesnášejí půdy těžké, studené a zamokřené, kde stromy nedostatečně ukončují vegetaci, potom bývají poškozovány zimními mrazy a předčasně odumírají.

Meruňky v květuMeruňky v květuAutor: Archiv ireceptar.cz

Výsadba meruněk

  • Před výsadbou zakrátíme všechny kořeny a ty poškozené odstraníme až na zdravou část.
  • Vysázené stromky vyvážeme ke kůlům a zajistíme jim ochranu proti poškození zvěří.
  • Korunku upravujeme vždy na jaře: odstraníme nadbytečné výhony a ty ponechané (podle zvoleného tvaru) seřízneme na 3–5 pupenů (vždy řežeme na vnější pupen).
  • V prvních 4–5 letech stromky upravujeme výchovným řezem podle zvoleného pěstitelského tvaru. Pak už používáme jen udržovací řez, kterým odstraňujeme nemocné, poškozené, nevhodně rostoucí a nadbytečné větve.
  • U starších stromů je pro obnovu růstu a zlepšení zdravotní kondice stromu možný řez mírně zmlazovací.

Dobře pěstované meruňky dávají bohatou úroduDobře pěstované meruňky dávají bohatou úroduAutor: Archiv ireceptar.cz 

Čtvrtkmen má korunu ve výšce 0,8–1 m

Nejprve zapěstujeme tvar polopřirozené koruny: ponecháme 3–4 větve v 1. patře a 2–4 větve v odstupu 1,0– 1,4 m ve 2. patře, pokud pěstujeme tvar s terminálem. Můžeme pěstovat také kotlovitou korunu bez terminálu podobně jako u broskvoní. Čvrtkmeny vysazujeme ve sponu 5–6×3–4 m, podle vzrůstnosti odrůdy a použité podnože. Maximální výška stromu se předpokládá 4–5 m.

Nízké tvary mají korunu ve výšce 0,6 m

Abychom takového tvaru docílili, je nutné zapěstování větví do vodorovné polohy (používáme vyvazování letorostů, zavěšování závažíček a podobná vylepšení). Při tomto způsobu pěstování je velmi důležitý letní řez, kterým odstraňujeme silně rostoucí výhony a větve. Stromky pěstované jako nízké tvary vysazujeme ve sponu 4–5×2–3 m, podle vzrůstnosti odrůdy a použité podnože. Maximální výška stromů je 2,5 m.

Koruny meruňěk lze tvarovat různými způsobyKoruny meruněk lze tvarovat různými způsobyAutor: Archiv ireceptar.cz

Kdy meruňky prořezávat?

Čas na předjarní řez je těsně před rašením (v dubnu). Vhodné je také uplatnit letní řez (v červenci), kterým odstraňujeme bujně rostoucí výhony a zakracujeme prodlužující se výhony, abychom podpořili tvorbu předčasného obrostu a dosáhli menších, zato však kompaktních korun.

Stromy lze pěstovat až do nadmořské výšky 600 m

Plody jsou výtečné čerstvé, jsou také skvělou surovinou pro přípravu kompotů, marmelád a rosolů, můžeme je mrazit, sušit i destilovat.

Meruňka má poměrně vysoké požadavky na teplo a dostatek světla. Nejlépe se jí daří v polohách v nadmořské výšce do 350 m n. m., s průměrnou roční teplotou 8,5 °C a ročními srážkami 550–600 mm. V zahrádkách samozřejmé můžeme meruňky pěstovat i v oblastech s průměrnou teplotou alespoň kolem 7 °C a do nadmořské výšky 400–450 m se srážkami okolo 700 mm, pokud jim ovšem najdeme vhodné stanoviště na jihozápadním nebo západním svahu, kde teploty méně kolísají. Naopak nevhodná jsou větrná stanoviště a mrazové kotliny.

Laisser un commentaire