Zachraňte rostliny před mrazem

Ne každý má možnost na zimu přestěhovat stálezelené rostliny v kořenáčích do skleníku nebo do chladné chodby. Některé jsou navíc tak velké, že by bylo nutné na přemístění povolat stěhováky. Nabízíme tedy několik rad, jak rostliny, které musíme nechat venku, ochránit před mrazem.

Pokud neuhodí dlouhotrvající třeskuté mrazy, mohou s naší pomocí venku přežít i poměrně choulostivé rostliny, které promrznutí nesnášejí. Izolace květináčů je  pak nezbytná i u celoročně venku pěstovaných rostlin, kterým sice mráz nevadí, ale i je by zahubilo kompletní promrznutí kořenového systému. K tomu totiž ve volné půdě, narozdíl od relativně malé nádoby, nedoje.  

  • Všechny květináče obalíme izolací – osvědčila se například bublinková fólie, ale stačí i pytlovina nebo sláma.
  • Rostliny s dlouhými listy (například dračinky) svážeme a obalíme netkanou textilií. Teplomilnější, choulostivé rostliny takto přežijí, pouze pokud bude zima mírná. Ale jistější samozřejmě je přezimovat rostlinu v místnosti.
  • Kmínky stromkových rostlin obalíme pěnovou izolací, která se používá například na vodovodní trubky.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Korunky rostlin pak ochráníme netkanou textilií, kterou však v bezmrazých dnech sejmeme. Pokud se přes den oteplí, mohly by se pod ním rozvinout houbové choroby.
  • U stromovitých kapradin přehrneme uschlé listy přes srdíčko rostliny a celou rostlinu pak obalíme bublinkovou fólií

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Pozor na přemokření!

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Aby přebytečná voda mohla odtékat, zvedneme nádoby nad zem a usadíme je třeba na štěrk nebo na úlomky střešních tašek.

Velmi důležité je zajistit pro rostliny dobrou drenáž, protože promočený substrát může zmrznout a rostliny nevratně poškodit. Myslet na to musíme už při sázení – dno květináče vysypeme asi pěticentimetrovou vrstvou drenáže (použít můžeme třeba střepy z rozbitých květináčů nebo kousky polystyrenu).

Na druhou stranu nesmíme zapomenout, že i rostliny chráněné před mrazem je potřeba občas zalít. samozřejmě se nesmí přelít.

 

Ochranná zeď

Všechny květináče pak přesuneme ke zdi domu a postavíme je těsně k sobě, čímž zvýšíme teplotu kolem květináčů o několik cenných stupňů.

Všechna opatření jistě pomohou, ale pokud teploty dlouhodobě klesnou hluboko pod bod mrazu, nezbude nám, než se smířit s tím, že příroda je silnější než my a choulostivější rostliny buď přestěhovat do domu, anebo se s nimi rozloučit.

Podle knihy Ilustrovaný průvodce zahrádkáře Zima z vydavatelství RDV

Laisser un commentaire