Zahrady jsou na vrcholu své letní krásy a plní se úrodou. Mnoho druhů zeleniny ještě zasít pro pozdní sklizeň..
V červenci si každý zaslouží na zahradě trochu odpočinku, kdy se na lavičce v rozkvetlé a plodící oáze potěší z plodů své práce. Najděte si tu příjemnou chvilku, zasloužíte si ji! Na lavičce přicházejí také nápady, co ještě vylepšit – velké změny je nejlepší si zapsat či nakreslit a jejich realizaci nechat na podzim. Nyní je čas jen pro drobnější zahradnické práce.
Letní péče o květiny
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Květiny v nádobách potřebují přihnojování nezbytně, neboť mají omezený přísun živin.
Všechny okrasné rostliny v červenci uvítají zavlažování a přihnojování, v množství a složení hnojiva podle konkrétních potřeb. Kvetoucím rostlinám často chybí fosfor a draslík. Přihnojte je proto plným hnojivem, z organických jsou vhodné například slepičince (doma zkvašené či zakoupené v granulované či tekuté formě). A pomoci může i obyčejná banánová slupka. Je bohatá na draslík a pokud ji vpravíme do půdy v blízkosti rostlin či do květináčů, prospěje jim.
Zahrada v červenciAutor: Archiv ireceptar.cz
Pokud rosliny nejsou kyselomilné, vhodný může být i přídavek dřevěného popela). Okrasné květiny na zahradě porostou i bez přihnojování, to ale dokáže s jejich krásou a vitalitou divy.
Hnojiv je na trhu velký výběr, včetně organických či s postupným uvolňováním, speciálních pro konkrétní skupiny rostlin.
- Tekutá hnojiva si můžete připravit i doma, jako výluhy z plevele i léčivých rostlin.
- Výtečným přirozeným hnojivem, které získáte zdarma, je samozřejmě i kompost. Působí však pomaleji, nežli tekutá hnojiva a je vhodný především při výsadbě a pro podzimní zúrodnění půdy.
- Skvělé výsledky dosahují pěstitelé i s hnojivem, jež produkují žížaly.
chřestovníček liliovýAutor: Archiv ireceptar.cz
Okrasné květiny může ničit brouk nosatec či chřestovníček liliový. Nebezpečné jsou pro ně i mšice a další savý hmyz – samotný je většinou tolik neoslabí, ale přenáší virová onemocnění. Proti nosatcům pomáhají i biologické prostředky – přirození nepřátelé, proti mšicím přípravky na bázi řepkového oleje a lecitinu, které jim zalepí dýchací otvory. Hýčkejte si také slunéčka, která jich spořádají neuvěřitelné množství! Naopak mravenci, pokud na rostlinách pobíhají také, mšice brání, protože je mají na chov – dojení sladké medovice.
Vysoké kvetoucí trvalky včas vyvazujte k oporám – nejlepší je mít klubíčko provázku a nůžky stále po ruce.
Jahodníky si zasluhují péči i po sklizni
Jahodníky, které chcete ponechat na záhoně ještě příštím rokem, potřebují po odplození péči:
- Odstřihněte přebytečné výhony (vyjma remontantních odrůd, které na nich budou ještě plodit).
- Jahodník dobře zalijte a mírně přihnojte.
- Pokud jsou listy napadené skvrnitostí, je vhodné je odstranit a ponechat pouze srdíčka sazenic.
jahodníkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Zakládání nových záhonů jahod
Po třech letech jahodník obvykle ztrácí sílu a je vhodné záhony obnovit. V červenci je nejvhodnější doba z výsadbě nových sazenic jahodníku, protože do zimy stihnou zesílit a neohrozí je mrazy, v příštím roce již budou plodit. Jahody se hojně vegetativně rozmnožují zakořeňujícími plazivými výhony – „šlahouny“.
-
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Sázení si usnadníte, pokud pod nově rostoucí sazenice, které ještě nezakořenily, vložíte širší kelímek se substrátem a zatížíte kamenem či uchytíte očkem. Na začátku července takto připravené sazenice budou na konci měsíce připravené k přesazení – stačí je pouze odstřihnout od matečné rostliny.
Dobře vyvinuté sazenice se odebírají od matečných rostlin již zakořeněné, s celým kořenovým balem, a přesazují na nový záhon.
- Sazenice odebírejte pouze od zdravých a dobře plodících, jednoletých matečných rostlin.
- Vhodná doba k přesazování je ráno či večer, nebo za podmračeného počasí.
- Sazenice takto můžete snadno získat od kohokoli, kdo má záhon jahod. Jahodníky odnožují tak bohatě, že nikdo většinou nevyužije všechny nové sazeničky.
meruňkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Příprava meruňek a jabloní na sezónu
Ovocné stromy, které mají mají bohatou násadu zatím nezralých plodů, je třeba za suchého počasí důkladně zalít. Spíše než častá a povrchní zálivka pomůže jednou za týden okolí stromu vydatně prolít, ráno či večer, odstátou, nejlépe dešťovou vodou. Půdu pod nimi je také vhodné mulčovat, například posečenou trávou, které je v červenci všude dostatek. Před nastýláním ji však mělce, opatrně prokypřete – mulč na zatvrdlé půdě pomáhat nebude.
Jablka, švestky a slívy je třeba chránit proti obalečům, zvláště za teplého počasí. Pomáhají světelné i feromonové lapače či žluté lepové desky. Chemická ochrana je posledním řešením, pouze pokud na stech náhodně vybraných plodech objevíte více jak čtyři vajíčka. Jsou bílá, později červeně obkroužená, pouze 1mm velká, plochá.
jabloňAutor: Archiv ireceptar.cz
Letní řez ovocných stromů
-
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Takzvané vlky je nejlepší odstraňovat již nyní, dokud jsou měkké a poddajné.
Po sklizni třešní a višní je vhodná doba k prořezání korun těchto stromů.
- Také můžete prořezat příliš bujně rostoucí jabloně i hrušně, pokud již ukončily růst krátkých letorostů.
Jakou zeleninu zasít v červenci?
I na vrcholu léta ještě stále můžete založit novou zeleninovou sklizeň. Vysévá se pekingské a čínské zelí, fenykl, špenát či endivie i letní saláty. Poskytne ještě podzimní a poté časnou jarní sklizeň – právě listová zelenina patří k těm, které je ideální konzumovat denně. Fenykl pak příjemně zpestří jídelníček.
- Klíčení v červenci zaseté zeleniny uspíšíte pravidelnou zálivkou.
sazenice čínského zelíAutor: Archiv ireceptar.cz
- Čínské zelí tvoří na rozdíl od pekingského otevřené hlávky. Oba druhy stihnou do podzimu vyrůst, i když je zasijeme nyní. Potřebují prostor – spon 40x40cm.
- Vysít lze ještě i mrkev, především odrůdy s kratším kořenem, jako je Jitka, Mignon či Rondo.
Pěstování rajčat
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Rajčata potřebují závlahu, ale pozor, zalévejte je pouze ke kořenům! Každá vlhkost na listech zvyšuje riziko napadení plísní bramborovou.
U tyčkovitých rajčat je třeba stále důsledně vylamovat zálistky, které rostliny pouze vysilují, i když již první rajčata dozrávají. (U keříčkovitých na postranních výhonech naopak narůstá úroda, proto se nezaštipují).
I rajčatům prospívá nastýlání půdy nad kořeny.
listy napadené sviluškouAutor: Archiv ireceptar.cz
Kropení okurek proti sviluškám
Okurkám kropení na list naopak prospívá, neboť je prevencí proti svilušce i padlí, kterými často trpí. Ovšem je vhodné je provádět ráno, aby do večera stihly oschnout – přemíra vlhka zase podporuje rozvoj plísně okurkové. Okurkám prospívá také pěstování na síti.
Namnožte si jehličnany
V červenci lze snadno vegetativně rozmnožovat jalovce, thuje, cypřiše i tisy.
- Přibližně 10 cm dlouhé řízky odtrhněte i s patkou – místem, kterým přirůstají k větévce.
- Zapíchněte je do vzdušného substrátu, který udržujte stále vlhký.
- Úspěchu napomůže mírné zkrácení řízků a na patičce malá zářez, který odkryje zelená pletiva uvnitř.
Zahrada v červenciAutor: Archiv ireceptar.cz
Usušte si levanduli
Levandule je nádherná a voňavá i po usušení.
- Kvetoucí stonky seřízněte hned, jak se květy začnou vybarvovat do typické, modrofialové barvy, aby neopadávaly.
- Ve svazcích je pak usušte na teplém, vzdušném, ale pokud možno tmavém místě.
Svazky jsou velmi dekorativní ve váze, jako ozdoba dárků, můžete z nich také připravit vonné sáčky, jež zpříjemní usínání či odpudí moly ze šatstva. (Do skříně můžete zavěsit i celý usušený svazek – provoní ji a rovněž odpudí moly). Z květů je možné připravit i šálek uklidňujícího nálevu či koupel.