Zahradní lázně dendrologa a básníka Jana Slámy

Jan Sláma má mezi zasvěcenými už léta přezdívku Wbgarden – zahradník čarověníkový. Nechme se provést jeho okouzlující zahradou v Ostravě–Hrabové, která je osvěžující koupelí pro duši…

Asi před čtyřiceti lety jsem zdědil část ovocné zahrady a začal ji pomalu naplňovat okrasnými dřevinami. Vše užitečné a k snědku muselo pryč. Se ženou jsme stavěli dům a zahradu jsme komponovali jako další pokoje našeho stavení. Dnes jsou na zahradě přes tři tisícovky okrasných dřevin ve více než dvou tisících kultivarech.

Království čarověníků

Vzhledem k tomu, že se už třicet let věnuji sběru čarověníků, a to s různou intenzitou hledání a množení, protože je to pořád jen hobby, přidávám každoročně nové sběry (vznešeněji šlechtění) v počtu od deseti do dvaceti kusů originálů. Rouby nových čarověníků též měním s podobně postiženými nadšenci po celém světě. Evropa, Kanada, USA a teď už i Sibiř. Takže počty utěšeně narůstají, ale začíná se objevovat prastarý český problém – kam s nimi. Tedy s novými krásnými stromečky.

čarověníky - v pozadí bizardní modříny v podzimním hávučarověníky – v pozadí bizardní modříny v podzimním hávuAutor: Archiv ireceptar.cz

Harmonická kompozice

Jako v písničce nemohou být pouze nízké či vysoké tóny, ale jejich líbivá kompozice, i v naší zahradě se střídají miniatury se vzrostlými, více než čtyřicetiletými smrky, jedlemi, borovicemi a dalšími tak, aby výsledná zahradní skladba byla líbezná. A protože naše zahrada je malá, musíme vzrostlé stromy upravovat řezem. Japonský způsob formování je velkým ideálem a neustálou výzvou, i když naše stromečky zrovna nerostou v bonsaj miskách.

Jan Sláma s profesorem Shinjo z University of KyotoJan Sláma s profesorem Shinjo z University of KyotoAutor: Archiv ireceptar.cz

Zatím se mi daří, aby naše krásná zahrada vypadala pořád jako krásná zahrada a ne jako skladiště supermarketu či obří zahradnictví. Nic proti nim, ale u nás má kompozice absolutní přednost. S ní mi už pomáhá syn Martin, který na této zahradě vyrůstal. Komponování kamenů, rostlin, světel a vodních zahradních jezírek mu jde lépe než mně, je vystudovaný zahradní profesionál, takže stvořit nádhernou skalku se dvěma stovkami rozmanitých dřevin před panoramatickým oknem dnešního obýváku mu nečinilo žádný problém.

nejstarší část zahrady s tekoucím pramenemnejstarší část zahrady s tekoucím pramenemAutor: Archiv ireceptar.cz

Kámen je symbol věčnosti

Poměrně dost velkou plochu pořád tvoří trávník. I když je neustále drobně ukrajován, protože stromečky čarověníkové neúprosně přibývají. I on je však v rámci kontrastu absolutně nutný, jako jsou v rámci kontrastu nutné i štěrkové plochy, podložené dnes moderními fóliemi, aby skrz kamínky neprorůstal plevel. Kámen jako nezanedbatelný kompoziční prvek je v zahradě symbolem věčnosti, tak jako zahradní vodní proud je symbolem toku života.

Zamrličník velký převislýZamrličník velký převislýAutor: Archiv ireceptar.cz

Zelené lázně pro duši

Ať prší, sněží, či je mlha nebo slunce, je u nás v zahradě pořád krásně. A i jen krátký pohled do zahrady stačí, aby se člověku vrátila dobrá nálada a chuť do života. Cizinci, kteří na naši zahradu plnou čarověníků občas zavítají, říkají: „Pane Slámo, to jsou lázně. Neskutečné lázně.“  

Foto: Jan Sláma
(www.wbgarden.com)

Laisser un commentaire