Tropické liány voskovky pěstovaly v pokojích již naše babičky. Jsou nenáročné, krásně kvetou a omamně voní. Kromě pnoucích druhů můžete pěstovat i převislé, které vynikají v závěsných košících.
Jistě si vzpomenete na rozhovor Jana Wericha s Miroslavem Horníčkem na jedné forbíně: Na ten o středověku, středu věků. A jak s časem a přibýváním věků se ten středověk stále posunuje kupředu, možná i blíž k našim dnům. Tak je to i s oněmi rostlinami našich babiček. Abych byl časově přesný, tak bych měl v podobných případech mluvit a psát o liáně našich prababiček nebo dokonce praprababiček. Vždyť za módní érou voskovek je třeba zavítat až do 19. století.
Voskovky připluly na lodích
Voskovky jsou to rostliny doslova starosvětské, tedy ze Starého světa, z Indie, Malajsie, Austrálie, a tak trochu i z pacifické oblasti – s těmito končinami měla Evropa mnohem bližší vztahy a čilejší výměnu zboží než s Novým světem.
Po svém objevení dostala voskovka vědecké jméno na počest vrchního zahradníka vévody z Northumberlandu v Anglii, Thomase Hoye, který u vévody zahradničil v letech 1788–1809.
Hoya carnosaAutor: Archiv ireceptar.cz
Voskovky z rodu Hoya se obtížně určují, a proto jich někteří botanikové uvádějí 90–100 druhů, jiní dvakrát tolik. Hlavní rozdělení je čistě mechanické: Jedny jsou převážně pnoucí, ovíjivé, druhé rostou alespoň po část života vzpřímeně:
- Zástupcem prvních je běžně pěstovaná pokojová voskovka Hoya carnosa ze střední Číny (a Austrálie).
- Představitelkou druhé skupiny by mohla být krásná voskovka krásná, Hoya bella z Barmy. Krásná voskovka krásná se tedy nepne a navíc zůstává poměrně dlouho nízká a kompaktní; o to víc vynikají její květy.
Nejodolnější pokojová rostlina
Hoya carnosa je kytka absolutně nezmarná, vitální. Přežila všechny mé „pokusy“ v mé nevelké a stinné pracovně v botanické zahradě. Čím víc jsem ji mořil a zapomínal na zálivku, tím vydatněji kvetla. Někdy tak, že jsem ani pobýt v místnosti nemohl, jak silně voněla. Obě zmíněné kvetou během léta až nepříjemně sladce a mají doslova porcelánový vzhled. Nebo voskový, proto po našem voskovka, anglicky wax flower, wax plant.
Hoya multifloraAutor: Archiv ireceptar.cz
- Hoya carnosa se spokojí s jednoduchou opěrkou, k níž se přivine a již ovíjí – nebo je třeba ji vyvazovat. Krásné jsou voskovky vyvazované do kruhu.
- Hoya bella je působivá v závěsných koších nebo podobných nádobách, vhodných jinak pro orchideje.
Květy jako knoflíky
Zatím jsem u nás v prodeji neviděl další dva druhy, jinde běžně pěstované. Jedním je Hoya lacunosa s bělozelenými květy, připomínajícími knoflíky, která kvete od března do června. Vypadá skvěle v závěsných nádobách. Je teplomilná, trochu choulostivá, ale roste málem v úplném stínu.
Časosběrné video, v němž uvidíte rozvíjení květů Hoya lacunosa:
video
Náročná na teplo je i himálajská (z nižších poloh, tak do 2000 m, tedy ze subtropů!) voskovka čárkovitá, Hoya linearis. Kvete bíle, stonky silné jako tužky rostou převisle.
Hoya lacunosaAutor: Archiv ireceptar.cz
A ještě jednu mohu doporučit: voskovku mnohokvětou, Hoya multiflora. Je také převisle rostoucí, pochází z Malajsie a má květy nejen úžasně barevné, ale i nápadné svou stavbou. Prý připomínají šíp před vystřelením – ale to si rozhodněte sami, když se vám podaří ji někde ulovit. Pěstuje se jako voskovka krásná, Hoya bella.
Konzervativní květiny nemají rády změny
- Až na jmenované výjimky mají voskovky rády světlo.
- V létě jim svědčí teplo mezi 18 a 23 °C, v zimě jen o málo chladněji (nejméně 14 °C, níž už ne – raději 18 °C).
- V létě je třeba je zalévat střídmě, jako sukulenty, a v zimě? Ještě méně!
A jsou to nenažranci: Každé dva týdny je třeba dát jim do žlabu, tedy přihnojit je. Ale nepřekrmit, pak se jim zas nechce kvést! A ještě praktickou zkušenost: Neznám snad větší konzervativce. Žádné přenášení, žádné změny. Dokážou pak shodit poupata rychleji než kamélie, které jsou také vyhlášené zápecnice.