Šlechtění miniatur uvítají především majitelé malých zahrádek a dvorků, lze je pěstovat i v nádobách na balkóně. Půvabné jsou i na skalce větší zahrady. Vyberte si z palety tvarů a barev…
Malé a nízké odrůdy dřevin rostou pomalu a ani když dosáhnou maximální velikosti, nezaberou mnoho místa. Jsou velmi nenáročné a vhodné nejen pro malé zahrady, ale i jako dekorativní součást vřesovišť a skalek. Daří se jim i ve větších nádobách, truhlících, korytech.
Drobný skalník krásně kvete i plodí
Skalník přitisklý (Cotoneaster adpressus) dorůstá do výše 30 cm a jedna rostlina se dovede rozprostřít po ploše jednoho metru čtverečního. Tento plazivý keř je velmi hustý a dekorativní po celou sezónu. Časně zjara kvete načervenalými květy, které lákají včely a motýly, v létě je obsypán drobnými červenými plody, které příjemně voní a chutnají ptákům. Na podzim se drobné lístky barví do ruda.
- Skalník je velmi nenáročný, lze jej pěstovat i jako půdopokryvnou rostlinu, hodí se i na skalky. Nevyžaduje žádný řez. Svědčí mu slunné až polostinné místo.
sklaník přitisklýAutor: Archiv ireceptar.cz
Pestrolistý brslen
Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei var. radicans) dorůstá do půlmetrové výše a rozprostírá se do šíře 80 cm. Tento stálezelený, plazivý i mírně popínavý keř se pěstuje v řadě velmi dekorativních variet se světle zeleně, bíle či zlatě panašovanými listy, které se na podzim navíc často zbarvují do růžové a až červené. Květy jsou nazelenalé a nenápadné.
- Brslen lze jako půdopokryvnou rostlinu pěstovat i pod stromy, neboť dobře snáší stín (zrovna tak ale může růst i na slunci). Ozdobí i ploty a nízké zídky. Svědčí mu mulčování, zvláště mladým sazenicím. Pozor na to, že všechny části rostliny jsou jedovaté!
brslen FortuneůvAutor: Archiv ireceptar.cz
Ojíněný jalovec
Jalovec šupinatý (Juniperus squamata) dorůstá do výše jednoho metru a do šířky zabere i více než dva metry. Oblíbené odrůdy Blue Carpet či Blue Star vytvářejí krásné, modrozelené až stříbřité nadýchané polštáře, čehož lze při tvorbě krásné zahrady využít nejrůznějšími způsoby.
- Jalovec je velmi nenáročný, pěstuje se dokonce i na střechách. Podle potřeby jej lze mírně zastřihovat, ale řez není třeba.
jalovec šupinatýAutor: Archiv ireceptar.cz
Ptačí mini zob
Ani na malé zahrádce se nemusíte vzdát oblíbeného ptačího zobu, jehož černé bobule, pro nás jedovaté, přitahují ptáky z celého okolí a náramně jim chutnají. Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) variety Lonsense nepřesahuje výškou 70 cm a rozrůstá se do šíře 100 cm. Počátkem léta keř rozkvete bílými květenstvími, poté dozrají modročerné bobule. Svěže zelené listy se na podzim zbarví do krásné bronzové barvy a vydrží na keři ještě velmi dlouho, než je zima donutí opadat.
ptačí zob obecnýAutor: Archiv ireceptar.cz
Voňavý zimolez
Zimolez fialový (Lonicera pileta) dorůstá do výše 80 cm a rozprostírá se do metrové šíře. Tento velmi pohledný stálezelený keř má hnízdovitý tvar, žlutě kvete a nápadný je i fialovými bobulemi. Není třeba jej prořezávat, ale snáší tvarování.
- Drobný zimolez je ideální do menších stříhaných i volně rostoucích živých plotů, jako krásná obruba cestiček či ozdoba malých zelených ploch.
zimolez fialovýAutor: Archiv ireceptar.cz
Smrkový ježek
Smrk sivý (Picea glauca) odrůdy Echiniformis dorůstá do výše 50 cm a šíře 80 cm. Modrozelené, jakoby ojíněné jehličky spolu s kulovitým růstem skutečně připomínají ježečka. Tento nenáročný smrček dobře roste i v nádobách, rozrůstá se velmi pomalu. V období sucha mu prospěje vydatná zálivka.
smrk sivý EchiniformisAutor: Archiv ireceptar.cz
Podle knihy Krásná nenáročná zahrada nakladatelství Reader´s Digest Výběr