Gazánie pocházejí z jižní Afriky, kde se můžeme setkat až s dvaceti pěti jejími druhy. Některé jsou jednoleté, jiné vytrvalé. Může zdobit i našei zahradu, balkón či slunné zápraží.
Gentle Giants mixAutor: Archiv ireceptar.cz
Gazánie patří do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) stejně jako například kopretiny. Vytvářejí přízemní růžici laločnatých listů, které jsou nejčastěji na vrchní straně leskle sytě zelené a na spodní straně plstnaté, stříbřitě bílé, existují ale i gazánie s listy oboustranně šedými. Květy mají velké na delších stoncích. U nás se nejčastěji setkáme s gazánií zářivou (Gazania splendens syn. Gazania Rigens), což je mnohonásobně vyšlechtěný hybrid druhů Gazania longiscapa, Gazania rigens a Gazania nivea.
Sluncemilné květy
Květy gazánií jsou citlivé na sluneční svit. Otevírají se poměrně pozdě, kolem desáté hodiny dopoledne, a zavírají v pět večer. Pokud je zataženo, květ se plně neotevře. Pouze série Daybreak otevírá květy i tehdy, když je pod mrakem.
Daybreak BronzeAutor: Archiv ireceptar.cz
Gazánie je vysoká 20–40 centimetrů, nejčastěji kvete žlutě a oranžově, ale najdou se i květy hnědé, růžové a červené. Velmi pěkné jsou i dvoubarevné a vícebarevné verze, typy s výrazným prstencem či tečkováním okolo středu. Nejčastěji se setkáme se sériemi Daybreak, Mini Star a Kiss, zajímavá je také řada Talent se šedostříbrnými plstnatými listy. Tato nádherná letnička neúnavně kvete po celé léto nepřehlédnutelnými květy výrazných barev.
Pěstování
- Gazánie potřebují plné slunce, zvládnou dokonce i úpal. Na slunném stanovišti bohatě kvetou a jsou zdravé.
- Zálivka by měla být střední, při pěstování v nádobě spíše mírná, dáváme naopak pozor na přemáčení.
- Ideální je hlinitopísčitá propustná půda.
- Rostliny tolerují spíše půdu chudou a sušší než mokřejší zem s vyšším obsahem jílu. Při pěstování v nádobách je drenážní vrstva nutností.
- Občas rostliny hnojíme tekutým hnojivem v zálivce, nebo při okopávání do půdy zapravíme kvalitní, především velmi dobře rozložený kompost.
Využití
Red stripesAutor: Archiv ireceptar.cz
Gazánie využijeme mnoha způsoby, například je lze krásně kombinovat s ostatními nižšími druhy letniček. Pěkný kontrast vzniká s modrokvětými sousedy, jako jsou lobelky, všelicha a nestařec. Gazánie se ideálně hodí na obruby záhonů, kolem plotů, na hřbitov i do skalek. Jsou vhodné i do nádob a do truhlíků na balkon. Na zahradě vyniknou zvlášť pěkně v plošnější výsadbě stejného kultivaru.
Podpoříme bohaté kvetení
DorothyAutor: Archiv ireceptar.cz
Pravidelné odstraňování odkvetlých květů vede k neustálému nakvétání nových poupat. Rostlina se nemusí vysilovat tvorbou semen a soustředí se na vývin nových květů. Ve chvíli, kdy květ vadne a kloní se k zemi, těsně u trsu jej odstříhneme nůžkami nebo vyštípneme nehty.
Množení gazánií
Gazánie se dříve množily vegetativně z matečných rostlin, které se zimovaly ve studeném skleníku. Dnes se nejčastěji vysévají. Semena gazánií jsou celkem velká a klíčí dobře, vlastní sazenice si zvládne vypěstovat i začátečník.
- Osivo vyséváme v březnu do truhlíčku za okno nebo do skleníku či pařeniště.
- V průběhu růstu rostlinky nejlépe dvakrát pikýrujeme.
- Na stanoviště předpěstované sazenice vysazujeme až po patnáctém květnu.
Když se gazániím nedaří
Daybrak Tiger stripes F1 Autor: Archiv ireceptar.cz
Gazánie patří k poměrně odolným letničkám. Pokud ale nedodržíme podmínky pěstování a rostlinu vysadíme do stinného místa, nebo je vystavena dlouhodobějšímu přemokření, může se objevit hniloba kořenů, která je většinou fatální. Stejně tak se za přílišného vlhka mohou na listech rozvíjet plísně. Slunné a vzdušné stanoviště je dobrou prevencí. Odstraňování odkvetlých květů se rozhodně vyplatí zvlášť na menším pěstitelském prostoru.
Přezimování je možné
Gazánie jsou u nás pěstovány jen jako jednoletky, takže je každé jaro musíme znovu vysadit. Pokud ale máme vhodné prostory, je možné nechat trsy gazánií i přezimovat. Pokud je pěstujeme na záhoně, můžeme rostliny vyrýt s velkým balem a přesadit do nádob. Postačí i obyčejné přepravky vyložené novinovým papírem. Přezimovací místo by ideálně mělo být světlé s teplotou neklesající pod 5 °C, optimální rozmezí je pak 5–10 °C. Na jaře trs sestříhneme a přesadíme do nové zeminy. Na záhon rostliny přemístíme až v půli května.