Zdálo by se, že rozkvetlým nádobám zdobícím okna, balkóny, terasy a zápraží již odzvonilo. Ale i v zimě mohou rostliny v závěsném koši zdobit dům a zahradu. Jaké druhy vybrat a jak košík připravit a osadit?
Hlavní kostru zimního koše tvoří mrazuvzdorné stálezelené rostliny, které vydrží v dobré kondici po celé chladné období. Doplníme je kvetoucími druhy, klidně i těmi, které snesou mráz jen krátkodobě. Koš zaléváme jen ve dnech, kdy nemrzne.
Jak připravit závěsný koš pro rostliny?
- Pro slavnostnější vzhled zelenou barvu drátěného koše i řetízek můžeme přestříkat zlatě.
- Koš vyložíme dokonale izolujícím materiálem, aby ochránil kořeny před mrazem. Hodí se kokosová vlákna, plsť, vatelín nebo propíchaná bublinková fólie.
- Téměř polovinu koše vyplníme drenážovaným substrátem, v nepropustném by kořeny zahnívaly. K vylehčení použijeme hrubý písek nebo polystyrenové kuličky.
Pro slavnostnější vzhled zelenou barvu drátěného koše i řetízek přestříkáme zlatě.Autor: Archiv ireceptar.cz
Návrh na osazení
Dvě rostliny by měly být stálezelené, aby koš nevypadal prázdně. Pro kontrast k zeravu zvolíme dlužichu a k ní barvínek přepádavající přes okraj, před dlužichu dáme ajánii a maceškami sestavu uzavřeme. Kořenové baly zasypeme vrstvou substrátu a přitlačíme. Na pohledovou stranu koše můžeme umístit podle vkusu zlaté dekorativní koule, šišky, dlouhé svíčky…
drenážovaný substrátAutor: Archiv ireceptar.cz
V omezeném prostoru závěsného koše uchováváme dřeviny, které v dospělosti měří několik metrů, pouze jednu zimu. Pak je přesadíme do větší nádoby, nebo na záhon.
Druhy rostlin vhodné do závěsného zimního koše
Ústřední rostliny: zimostráz (Buxus), zlatolistý tis (Taxus baccata ‘Standishii’), cypřišek tupolistý (Chamaecyparis obtusa ‘Nana Gracilis’), jalovec skalní (Juniperus communis ‘Compressa’), hlohyně s oranžovými plody (Pyracantha ‘Orange Glow’), skimie japonská (Skimmia japonica), zerav (Thuja), pieris japonský (Pieris japonica).
V omezeném prostoru závěsného koše uchováváme dřeviny.Autor: Archiv ireceptar.cz
Doplňkové rostliny: krémově panašovaný brslen Fortuneův (Euonymus fortunei ‘Emerald Gaiety’), barvínek (Vinca), břečťan (Hedera), libavka se šarlatovými bobulemi (Gaultheria procumbens), vřesy, vřesovce a dabécie (Daboecia), stříbrný krásnohlávek (Calocephalus brownii), ajánie (Ajania pacifica), violky a macešky, brambořík (Cyclamen), stálezelené okrasné trávy, purpurová šalvěj lékařská (Salvia officinalis ‘Purpurascens’), dlužichy (Heuchera).
Doprovodné rostliny by měly být stálezelené, aby koš nevypadal prázdně.Autor: Archiv ireceptar.cz
Zjara mohou koš rozzářit cibuloviny: šafrány (Crocus), ladoňka sibiřská (Scilla siberica), časný narcis (Narcissus ‘February Gold’), sněženky, kosatec síťovaný (Iris reticulata).
Jako ozdobné prvky se uplatní například: šišky, uschlá květenství a plodenství trvalek, barevné větvičky svídy, výhony kroucené lísky, okrasná jablíčka, vánoční dekorace, svíčky apod.