V nádobách se často pěstují nejen přenosné rostliny, ale i vytrvalé mrazuvzdorné druhy. Na balkóně, terase i zahradě je můžete ponechat celou zimu bez složitého přemisťování. Ovšem s jednou podmínkou – nádoby je třeba zajistit proti promrznutí.
Celoročně v nádobách lze pěstovat zakrslé jehličnany i jiné dřeviny, některé bylinky i bonsaje, pocházející z našich původních druhů stromů. Oproti volné půdě je omezený objem nádob velmi náchylný k promrznutí. Pro celoroční pěstování venku je v první řadě nutné zvolit mrazuvzdorné nádoby, které vlivem první zmrzlé vody nepopraskají. Stejně je ale nutné nádoby proti promrznutí zajistit, neboť kořeny a celá rostlina by ve zcela zmrzlé půdě uhynula suchem.
Jak uchránit venkovní květináče a truhlíky před mrazem?
Na balkóně či u domu nádoby přisuňte těsně ke zdi, která je bude lépe chránit před větrem a chladem. Ideální je jižní orientace.
buxus v květináčiAutor: Archiv ireceptar.cz
Důležitá je důkladná izolace celého květináče:
-
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Stálezelené rostliny přes zimu nezapomeňte zalévat. Opadavé zálivku nepotřebují, nebo jen zcela minimální. Kvůli absenci listů téměř žádnou vodu nevypařují.
Pokud je hranatý, můžete jej ze všech stran obložit silným polystyrenem. Nezapomínejte ani na izolaci od studené podlahy či země.
- U kulatých nádob můžete použít také krabici z polystyrenu, kdy zbylé prostory mezi deskami a květináčem vyplníte slámou, spadaným listím, hoblinami, drceným polystyrenem.
- Lehce tvarovatelné i dobře izolující jsou „bublinkové“ fólie. Nejlepší je, pokud máte z tohoto materiálu pytel, do něj vložíte celý květináč a nahoře svážete tak, aby nad rostlinou zbyl pouze malý dýchací otvor. Případně jej stáhnete kolem kmínku, pokud je v nádobě pěstován stromeček. Prostor kolem květináči v pytli pak vyplníte izolačním materiálem.
- Podobně poslouží i pevný papírový pytel.
- Izolaci, která nevypadá vždy zrovna vzhledně, můžete svrchu překrýt například jutovinou, či rákosovou rohoží.
tymiánAutor: Archiv ireceptar.cz
Ochranu potřebují i nadzemní části rostlin:
-
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Pro úspěšné zimování je důležité také na sklonku léta přihnojit rostliny hnojivem bohatým na draslík a na podzim přestat hnojit úplně.
V případě dlouhotrvajících silných mrazů u dřevin obalte kmínek a všechny větve, u nichž je to možné, prodyšným izolačním materiálem – slámou, senem či chvojím, a opatrně připevněte provázkem.
- Nižší rostliny je možné přikrýt izolací jako peřinkou celé.
- Jako první pomoc poslouží i bílá netkaná textilie, která je schopna udržet i o několik stupňů vyšší teplotu. Rostliny s ní snadno obalíte, protože je lehounká. Pro důkladnou ochranu ji můžete použít ještě navrch, nad obal ze slámy, chvojí a podobně.
Některé citlivější dřeviny, například stromkovou růži, je jistější, pokud máte tu možnost, zahrabat do záhonu a ještě svrchu přikrýt izolací. Pokud zůstane volně stát, potřebuje izolaci opravdu důkladnou, včetně obalení kmínku a korunky. Citlivé je především místo očkování, které se necháztí těsně pod korunkou.