Zpracování pohnojené půdy do hloubky nejméně dvaceti centimetrů promíchá vrstvy, půda je pak prokypřená, provzdušněná a doplněná živinami. Podívejme se, čím to lze udělat.
Není rýč jako rýč
Mohlo by se zdát, že s obyčejným rýčem za dvě stovky se pracuje stejně jako s jeho moderním nástupcem, který má pracovní plochou z nerezové oceli, plastovou rukojeť s obloukovým zakončením a stojí víc než tisíc korun. Jenže tomu tak není.
Výrobci se snaží využívat materiály, které jsou lehké a pevné, ale hlavně hledají tvary, které vyhovují člověku, usnadňují mu práci — a vývoj si samozřejmě nechají zaplatit. Mnoha zahrádkářům léty osvědčené nářadí vyhovuje, ale pokud zkusí něco nového, mnohdy je to příjemně překvapí. Například násady, ke kterým lze přidat různé nářadí. (Gardena aj.)
Největší výhodu představují moderní materiály, protože násady kombinují dřevo s hliníkem. Ceny jsou různé, třeba 150 cm dlouhá dřevěná násada stojí 370 Kč a na stejné peníze nás pak vyjde každý z adaptérů.
combisystém Gardena s výměnnými adaptéryAutor: Archiv ireceptar.cz
Motorové motyčky
Velmi zajímavou volbu pro ty, kteří si chtějí práci co nejvíce ulehčit, představuje elektrický rotační kypřič, někdy nazývaný elektrická nebo motorová motyčka. Základem poměrně lehkého zařízení je elektromotor, který přes malou šnekovou převodovku žene kypřicí nože. Řídítka s ovládacími prvky jsou vyrobena z ocelových trubek.
Elektrické motyčky disponují záběrem od 30 do 45 cm a cenově začínají na necelých 2000 Kč. Nevýhodou je, že jsou závislé na přívodu elektrické energie.
Vyrábějí se však i motyčky, které pohání malý spalovací motor. Jsou to buď vertikální verze motorů původem z křovinořezu, nebo větší jednotky, speciálně určené jen pro toto využití. Velkou výhodou je odstředivá spojka, která brání rozjezdu zařízení při startu, multifunkčnost a nízká spotřeba pohonných hmot i při plné zátěži.
Dnes se v těchto kategoriích setkáváme výhradně s motyčkami, jež jsou poháněny čtyřdobým motorem. Takovéto stroje prodávají například české firmy BG Technik (Honda) nebo Anticor (Mantis). Ceny pak začínají na necelých 20 000 Kč.
HTML kód
Ještě se můžeme setkat i s křovinořezy, které mají jako volitelný adaptér rotační kultivátor. Tyto nástavce jsou mezi křovinořezy rozšířené spíše v silnější kategorii s dvoutaktními motory. Adaptér pak podle provedení vychází na zhruba 6000 Kč. Tyto křovinořezy nabízejí Husqvarna, Oleo–Mac nebo Stihl.
Opravdové stroje
Pro větší zahrady nebo malá políčka je lepší zvolit jednoúčelové rotační kypřiče. Základní verze jsou vybavovány slabšími motory s maximálním výkonem kolem čtyř koní. Vždy platí, že na rotavátor se záběrem 60 cm a více je zapotřebí čistý výkon kolem 4,5 HP; samozřejmě, čím více, tím lépe. Silný stroj je spolehlivější a disponuje nižší spotřebou paliva.
Levnější stroje mají mezi motorem a pracovním nástrojem klínový řemen (Stiga Silex, Kulti), ty propracovanější nabízejí přenos točivého momentu přes kuželovou (Robix) nebo automatickou odstředivou spojku (Vari). Stavebnicový systém je pak opravdovou lahůdkou pro větší pěstitele, kteří vyžadují moderní techniku a touží po solidní spolehlivosti.
VARI systémAutor: Archiv ireceptar.cz
Z českých výrobců můžeme doporučit Vari systém, který jsme několikrát testovali v různých verzích. Je to stavebnice navazující na tradici Terry — nabízí jeden motor, který pohání různá zařízení. Umí tedy pracovat i jako rotační kypřič, přičemž sadu nožů si vybereme podle typu půdy.
Základem kypřiče je pohonná jednotka s třírychlostní převodovkou, na výstupních šestihranech se nože zajišťují rychlospojkou, u starších verzí pak stahují osovou tyčí. Po výměně kypřicího ústrojí za kola máme k dispozici jednoosý malotraktor, který zvládne orat i vláčet. Je to kombinace vhodná pro celoroční péči o velké obdělávané plochy. Nejlevnější kypřiče stojí 15 000 Kč, za profesionální stavebnici dáme přes 40 000 Kč.
Foto Vari, Gardena a Shutterstock