Avokádo je plod hruškovce přelahodného. S oblibou se používá v kuchyni na přípravu salátů a pomazánek. Vyhazovat však nemusíme ani pecky – snadno si z nich můžeme i v našich podmínkách vypěstovat vlastní rostlinu.
Avokádo neboli hruškovec přelahodný (Persea americana) je tropická dřevina vyhledávaná pro jedlé plody jedinečných vlastností. Plodem je kulovitá nebo hruškovitá masitá bobule o hmotnosti sto gramů až kilogram a půl. Pod zelenou, hnědou až fialově černou pokožkou se ukrývá zelená, v době zralosti pak bělavě žlutá dužina. Má máslovitou konzistenci a mírně nasládlou, oříškovou chuť. Sloužit může díky své tučnosti jako máslo, ovšem obsahuje pouze zdravé tuky!
Avokádo je statný strom
AvokadoAutor: Archiv ireceptar.cz
Avokádo je stálezelený subtropický až tropický strom, dorůstající výšky 6-20 metrů. Patří do čeledi vavřínovitých, stejně jako vavřín (bobkový list). Listy jsou jednoduché, celokrajné a v mládí světle červeně plstnaté. Květy jsou oboupohlavní, vyrůstají na krátkých stopkách a jsou nahloučené po 100-300 v kompaktních latách.
Pěstování avokáda z pecky
Každý plod obsahuje poměrně velké kulovité semeno, ze kterého ochotně vyroste pohledná rostlina.
- Čerstvou pecku avokáda zasaďte do vlhké zeminy. Vyrazí po cca 4 týdnech.
- Semenáčky je u nás možné pěstovat v květináčích, v poloteplých sklenících nebo ve světlých bytech.
- V době vegetace nesmíme zapomínat na zálivku, přemokření ovšem rostliny nesnášejí.
- Nutné je pravidelné přihnojování tekutými hnojivy.
- Větvení rostlin podporujeme řezem.
Aby avokádo doma plodilo
Plody avokáda se objeví nejdříve po 6 letech. Dozrávají 5-14 měsíců po opylení a odstřihávají se nůžkami, až když jsou dostatečně vyzrálé.
Základní podmínkou pro dobrou tvorbu plodů je dostatečná vzdušná vlhkost (pravidelné rosení) a subtropické klima, v sezóně na 25 °C. Některé druhy snášejí pouze krátkodobý pokles teplot do 0 °C.
- Místo přirozeného opylení obvykle musí nastoupit pěstitel se štětečkem.
- V přírodě rostlina miluje mírně přistíněná místa s hlubokými, propustnými až středně těžkými půdami. Sléhavé, jílovité a těžké půdy vysloveně nesnáší.
Konzumace plodů
-
Dužina se konzumuje se čerstvá. Tepelně zpracované avokádo chutná hořce!
Dužina avokáda velmi výživná, má vysoký obsah proteinů a velmi kvalitního oleje, obsahujícího především prospěšné nenasycené mastné kyseliny.
- Neobsahuje cukry a je tedy v rozumné míře vhodná i pro diabetiky. Ovšem energetická hodnota avokáda (1080 kJ ve je dvakrát vyšší než u banánu).
- Dužina je lehce stravitelná, takže je doporučována při poruchách zažívání.
- Ceněna je také proto, že obsahuje 14 základních minerálů a 11 vitaminů (hlavně A, B, G a E). 100 g dužniny)
Jak poznat zralé avokádo?
Pokud zakoupíme nezralé, tvrdé plody se zelenou slupkou, nebudou chutné. Uložíme je proto na jeden až dva týdny při běžné pokojové teplotě. Zralé plody bezpečně poznáme mírným tlakem prstů na pokožku, která musí být změklá, nikoliv rozbředlá.
- Dužninu ochucujeme pepřem, solí, octem citronovou nebo limetovou šťávou.
- Výtečná je v kombinaci s ananasem, ale i listovým salátem, vajíčkem, namazaná na chleba.
- Avokádo se využívá k přípravě salátů, majonéz, protlaků, krémů a šerbetů.