Jak poznat, zda je uzenina ještě dobrá, nebo už ji jíst rozhodně nemáte? Někdy je to zjevné na první pohled, resp. přičicnutí. Někdy to však zcela jasné není. Co v takovém případě dělat?
Pokud je povrch mazlavý, barva připomíná kapradí a kolem se line zápach, je vše jasné. Od takové uzeniny se vyplatí dát ruce pryč. Někdy ale vadná uzenina není tak snadno odhalitelná. Ruku na srdce – komu z nás nepřistál v košíku párek či salám nevalné chuti? Ptáte se, jak poznat dobrou uzeninu a nezadělat si na zdravotní problémy?
Takhle vypadá dobrá uzenina
- Leskne se a vypadá na první pohled dobře.
- Je suchá, neteče z ní žádná tekutina.
- Je pevná, i když ji trochu zmáčknete.
Salám z výkladu? Nechejte odkrojit!
Pokud uzenina (např. salám) pobývá dlouho ve výloze, zanechají na ní stopy umělé světlo a vzduch. Horní vrstva vypadá zašedle. Zákazník by proto měl trvat na tom, aby byla tato vrstva nejprve odkrojena.
Jak uzeniny skladovat?
- Ihned po nákupu je dejte do lednice.
- Vuřty nebo párky vyjměte z balení a dejte je na talíř či do mísy. Poté je přikryjte fólií na uchovávání potravin.
- Čerstvý vuřt, pokud je dobře zabalený, vydrží pět dní. Skladujte jej při teplotách 0 – 4 stupně Celsia.
- Uzeniny nikdy neskladujte v těsné blízkosti sýrů. Jejich silné aroma totiž může ovlivnit chuť uzeniny.
- Pokud se na uzenině v lednici objeví plíseň, v žádném případě ji neokrajujte a celou ji vyhoďte. Jedovaté látky mytoxiny, které se v ní tvoří, mohou poškodit ledviny, játra i váš imunitní systém.
- Podle hygieniků jsou nejrizikovějšími měkké salámy, sekaná a zabijačkové pochoutky, jako je tlačenka, jitrnice, nebo jelito. Může se v nich totiž objevit salmonela, anebo bakterie E. coli. Konzumujte je proto co nejrychleji, nejlépe hned po zakoupení.