Stavíte nebo rekonstruujete dům a sháníte informace o střešních krytinách a jejich doplňcích? Nabízíme základní přehled podle materiálů, technických vlastností, vývoje a konstrukčních výhod.
Všechno se mění — i střešní krytiny. Pálená taška, dříve nejrozšířenější střešní krytina, soupeří s betonovými taškami.
Kdysi velmi oblíbené eternitové šablony zase vystřídaly šablony z plechu a obyčejnou pískovanou lepenku si dnes koupíte v několika barvách. A to nemluvíme o krytinách z plastů a recyklovaných materiálů.
Pálená taška
Pálená střešní taška má v českých zemích velkou tradici. Oproti krytinám z jiných materiálů je ovšem v Česku pouze jediný výrobce. Celá řada prodejců však nabízí střešní krytiny od výrobců z Belgie, Holandska, Francie, Španělska.
pálená taškaAutor: Archiv ireceptar.cz
U velkovýrobců je samozřejmostí, že mají ve své nabídce vše, co patří ke střeše.
Ucelené střešní systémy obsahují nejen krytinu, ale také potřebné keramické doplňky (např. prostupovou odvětrávací tašku, hřebenáče nebo keramické okrasné prvky) a také prvky podstřešní konstrukce, což jsou např. difuzní fólie apod.
Betonová taška
Na první pohled je betonová střešní krytina v přírodní barvě jen těžko rozeznatelná od pálených tašek, vzhledem ke své váze však vyžaduje dostatečně dimenzovaný krov.
betonová taškaAutor: Archiv ireceptar.cz
Ucelené střešní systémy ovšem neobsahují jen tašky, ale řeší střechu komplexně, tedy včetně všech potřebných doplňků a také okapů.
Betonové střešní tašky vyrábí u nás několik společností, na trhu ale najdete také zahraniční výrobky, například z Dánska.
Asfaltový šindel
Tento druh střešní krytiny je v podstatě asfaltový pás opatřený vnitřní nosnou vložkou.
Asfaltové šindele mohou mít různé tvary, mimo jiné i tvar střešních tašek. Na našem trhu můžete najít asfaltové šindele od domácích i zahraničních výrobců. Existují šindele s posypem nebo s povrchem imitujícím měděnou krytinu.
Asfaltový šindel – střechaAutor: Archiv ireceptar.cz
Vhodné jsou především pro svou nízkou hmotnost, jednoduchou pokládku a užitné vlastnosti vhodné pro rodinné domy, rekonstrukce starých střech rodinných domů či chat a chalup.
Některé odolají síle vichru o rychlosti až 220 km/h — jsou proto stále častěji využívané v horských a podhorských oblastech.
Plechové střešní krytiny
Plechové krytiny se vyrábějí lisováním do tvaru skupiny tašek nebo jako velkorozměrové rovné tabule. Jejich výhodou je nižší hmotnost než pálených či betonových tašek a poměrně snadná montáž.
Existuje také kompletní bezúdržbový okapový systém ze žárově pozinkované oceli. Skládá se z množství prvků, které jsou potřebné pro dokonalé odvodnění střech. Hodí se do každého podnebí — v oblastech s velkým množstvím sněhu a silnými mrazy, stejně tak i v zemích, kde je velmi teplo a hodně dnů slunečního svitu.
Vláknocementová krytinaAutor: Archiv ireceptar.cz
Vláknocementová krytina
Kdysi tolik oblíbené eternitové šablony nahradily na první pohled podobné (ale na rozdíl od eternitu zdravotně nezávadné) lisované desky nebo profilované desky na bázi cementu a umělých vláken.
Kameninová krytina
Kameninová střešní krytina s glazurou je minimálně nasákavá, mrazuvzdorná a stálobarevná. Kameninové střešní krytiny jsou mnohem dražší než pálené nebo betonové střešní tašky — přijdou na zhruba 700 Kč/m² bez DPH a montáže.
Štípaná břidlice
břidliceAutor: Archiv ireceptar.cz
Střešní krytina z přírodní břidlice se vyrábí štípáním a řezáním. Břidlicové šablony jsou pevné, odolné a lehčí než pálené nebo betonové tašky. Nevýhodou této krytiny jsou poměrně vysoké nároky na odbornost pokládky a také cena (vyjde zhruba od 700 do 1200 Kč za 1 m², bez DPH a pokládky).
Došková krytina
Došek lze jednoduše charakterizovat jako svazek slámy dlouhý 60 až 140 cm, na 1 m² je potřeba asi 15 došků. Jedná se o velmi lehkou krytinu s dobrými tepelněizolačními vlastnostmi, patří ovšem k nejdražším — jenom materiál na střechu o ploše 100 m² by stál asi 65 000 Kč. Došková střešní krytina je spíše záležitost malovýrobců – vyrábí je například v Bakově nad Jizerou nebo v Hroznové Lhotě.
Dřevěný šindel
dřevěné šindeleAutor: Archiv ireceptar.cz
Šindele se vyrábějí ručně nebo strojově ze smrkového, modřínového nebo jedlového dřeva. V porovnání s došky jsou šindele trvanlivější, mají lepší vzhled a nejsou tak snadno zápalné. Strojově vyráběné šindele stojí zhruba 400 Kč m². S výrobou střešní krytinou z dřevěných šindelů je to podobně jako s došky — zabývají se jimi malovýrobci.
Plastové krytiny
Plastové střešní krytiny se vyrábějí z recyklovaných plastů a přísad, které vytvářejícími ochranu před UV zářením a snižujících hořlavost.
Vylisované šablony mohou mít tvar klasických střešních tašek nebo dřevěných šindelů. Cena (asi 280 Kč/m²) se zvyšuje o náklady na bednění. Suroviny na její výrobu se získávají separací odpadních plastů vzniklých především v automobilovém průmyslu.
Foto Bramac, Cembrit, Tondach, IKO a Lindab