Keramické obklady a dlažby dotvářejí interiér. Mohou bydlení dodat styl i punc kvality. Jak postupovat při výběru keramiky a jak to udělat, abychom se svou volbou byli následující roky spokojeni? Přečtěte si několik doporučení.
Opravdu kvalitní keramické obklady nebo dlažba mohou splňovat svůj praktický a estetický účel třeba i desítky let. Ale jak poznat už při nákupu, že jde o dobrý výrobek? Je třeba sledovat tato základní kritéria:
- nasákavost
- mrazuvzdornost
- odolnost proti opotřebení
- protiskluznost
Nasákavost a mrazuvzdornost
Zatímco rozměry a další parametry keramické dlažby můžete posoudit pouhým okem nebo přeměřením, nasákavost a potažmo mrazuvzdornost takto zkontrolovat nelze. Přitom jsou to velmi důležité faktory.
Určují, zda můžete keramickou dlažbu použít do venkovních prostor bez obav, že dojde k jejímu poškození působením povětrnostních vlivů, zejména mrazem v kombinaci se zatékající vodou. Mrazuvzdornost proto úzce souvisí s nasákavostí keramiky. Nasákavost se udává v procentech.
keramická dlažba – zastřešená verandaAutor: Archiv ireceptar.cz
Keramické materiály se podle umístění rozdělují do dvou kategorií:
- pouze do interiéru,
- do interiéru i exteriéru.
Výběr do interiéru je snazší
Pro vnitřní prostory, které nejsou vystaveny povětrnostním vlivům, můžete bez obav použít jakýkoliv keramický obkladový prvek bez ohledu na nasákavost. Obkladačky s nasákavostí nad 10 % jsou na našem trhu v široké paletě glazur, formátů a dekorů, s nimiž vytvoříte koupelnu či kuchyni podle svých představ.
Do tří procent, nebo méně než půl procenta?
Druhou skupinu tvoří mrazuvzdorná keramika, kterou je možné ještě rozdělit na
- výrobky s nasákavostí mezi 0,5 až 3 %,
- výrobky s nasákavostí nižší než 0,5 %.
Mrazuvzdorné obklady a dlažby jsou vhodné do interiérů i exteriérů. Jejich správné použití je však nutné vidět ještě v dalších souvislostech, zejména spolu s protiskluzností a otěruvzdorností u glazovaného zboží.
dlažba v interiéru může působit luxusním dojmemAutor: Archiv ireceptar.cz
Mrazuvzdorná keramika s nasákavostí 0,5 až 3 % nachází uplatnění zejména jako samostatná dlažba v obytném interiéru, nebo velmi často tvoří ucelené koupelnové a kuchyňské sety s obkládačkami.
Při vhodném spojení s dostatečnou protiskluzností a otěruvzdorností ji můžete použít i v exteriéru − například v zádveří či ve vstupu do domu nebo jako fasádní obklad.
Keramické dlažby s nasákavostí do 0,5 % a méně tvoří špičku z hlediska odolnosti proti mrazu. Platí pro ně stejná šíře použití jako pro výrobky s nasákavostí 0,5 až 3 %.
Tyto výrobky jsou velmi často spojeny s nejvyššími stupni otěruvzdornosti a se zvýšenou protiskluzností, takže je lze použít do exteriéru i interiéru na místa silně namáhaná chůzí.
Typickými místy pro použití dlažeb s extrémně nízkou nasákavostí jsou třeba vstupy do domů, venkovní terasy a balkony, a samozřejmě obytný interiér komplexně.
Při správném provedení pokládky jsou vlastnosti těchto výrobků zárukou dlouhotrvající kvality.
Mrazuvzdorná venkovní dlažba vydrží při správné technice pokládky velmi dlouho.Autor: Archiv ireceptar.cz
Ve vzorkovnách keramiky nikdy neprohloupíte nákupem českých sérií, u kterých je mrazuvzdornost garantována u všech keramických dlažeb.
Písmena pro bosé nohy, číslice pro obuv
Zejména při výběru keramických dlažeb se vyplatí mít povědomí o hledisku protiskuznosti.
Dlažby glazované speciálními protiskluznými glazurami a reliéfy zajistí větší bezpečí v prostorách, kde hrozí zvýšené nebezpečí uklouznutí − například ve sprše, sauně, bazénu a jejich okolí. Tyto výrobky jsou označovány písmeny A, B, C.
Pro použití do sprch a podobných prostor, kde se velmi často chodí bosou nohou, vyberte dlažbu s protiskluzností A, nebo B.
Na místech, kde chodíme převážně obutí, jako jsou například vstupy do domů, schody, terasy a balkony, je vhodné kombinovat různé typy reliéfů spolu s vhodnými protiskluznými glazurami. Protiskluznost keramiky určené do těchto míst se člení do skupin R9 až R13. Hodnota R9 je nejnižší zvýšená protiskluznost, R13 ukazuje naopak na nejvyšší hodnotu.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Odolnost proti opotřebení
Této vlastnosti se říká také otěruvzdornost a pomůže vám odhadnout, jakou životnost bude mít vybraná dlažba vzhledem k frekvenci pohybu osob, které po ní šlapou.
Keramická dlažba navíc může reagovat nejen na množství procházejících lidí, ale například v chodbách navazujících na vstup do domu může být znečišťována i pískem, drobnými kamínky a jinými nečistotami z ulice.
- Do koupelen a na WC proto můžete vybrat dlažby se stupněm PEI 2 (seriózní výrobci dlažbu s otěruvzdorností PEI 1 již ani nevyrábějí).
- Například do chodeb, kuchyní nebo do předsíní už vybírejte raději dlažby ze skupiny PEI 3.
- Pro místa více namáhaná chůzí a vystavená navíc zanesení nečistot zvenčí, jako jsou venkovní terasy, vstupy do domů nebo zádveří, se vyplatí vybrat dlažbu z kategorie PEI 4 nebo PEI 5. Vysoká otěruvzdornost zaručí dlouhodobou životnost výrobku.
Obkladačské práce svěřte raději odborníkovi
Nic proti zlatým českým ručičkám, ale v případě obkládání složitějších prostorů nebo třeba celé koupelny se doporučuje svěřit tuto práci odborníkovi.
Skutečný profesionál si nejdřív zmapuje prostor a důkladně rozvrhne, kudy půjdou spáry.Autor: Archiv ireceptar.cz
Skutečný profesionál se nevrhne bezmyšlenkovitě do práce, ale nejdřív si zmapuje prostor a důkladně si promyslí průběh spáry. Spára musí probíhat nejlépe celou půdorysnou plochou z místnosti do místnosti a pokud to dovolí stejný formát obkladu a dlažeb, měla by probíhat ze stěny do podlahy a obráceně. Také se musí snažit o co nejmenší dořez v koutě, aby spáry probíhaly přes roh, aby u zárubní nevznikaly úzké pruhy obkladů nebo dlažeb a jiné nešvary.
Ještě než se obkladač pustí do práce, měli byste si s ním ujasnit, zda vnímáte stejně dominantu daného prostoru − místo, ke kterému chcete přitáhnout pozornost hned po vstupu do místnosti.
Velikost prostoru ovlivní velikosti obkladu
- Módní velké formáty obkladů i dlažeb se zdaleka nehodí všude. Do menší koupelny volte raději rozměry 25 x 33 cm, případně doplněné mozaikou.
- Do větších místností si můžete dovolit na stěny třeba 25 x 45 cm a na podlahy 40 x 40 cm i víc.
Při nákupu keramických obkladů nebo dlažby počítejte s tím, že se mohou některé kusy poškodit a část materiálu padne na prořez. Optimální je nakoupit o 10 až 15 % materiálu více.
Sokly, rozety, listely
Každá ze sérií keramických obkladů nebo dlaždic je doplněná funkčními i designovými doplňky, které dotvoří žádaný dojem. U dlažeb jsou to nejčastěji sokly, schodové lišty, bordury nebo třeba rozety schopné vytvořit právě onu žádanou dominantu prostoru.
obklady koupelenAutor: Archiv ireceptar.cz
Rozeta je centrální podlahový dekorační prvek, uzpůsobeny svým formátem tak, aby bez jakéhokoliv dalšího řezání nahradil čtyři sousední prvky v obkladu či dlažbě.
V koupelnách jsou základní obkladačky doplňovány hladkými nebo reliéfními listelami, které mohou někdy mít skutečně nápaditý design.
Aby obklad dobře držel
Při nákupu keramického materiálu je nejlepší, pokud si současné koupíte i vhodné prostředky stavební chemie nebo si necháte poradit od svého obkladače. V žádném případě není rozumné na těchto materiálech šetřit. Správný obkladač vám vysvětlí, jaké parametry musí splnit jak lepidla, tak tmely, ale i jak má být upravený podklad.
Obkládání na křivý a nevyrovnaný podklad se vám totiž může vymstít − kdo by chtěl koupelnu, kde se na dlažbě kymácí skříňky, stěny házejí falešné stíny a koutová spára se rozbíhá do nepřijatelné šířky?
Jednou a dost
Výměnu starých nebo instalaci nových obkladů si důkladně rozmyslete a vyberte si takové, které vás ani po letech nebudou svým designem nudit. Pokud je potřeba předělat například elektroinstalace, připravte vše předem.
Není nic horšího než následné opravy nebo také následné výměny částí obkladu.Autor: Archiv ireceptar.cz
Není nic horšího než následné opravy nebo také následné výměny částí obkladu.
Pozdější opravy v obložené ploše jsou velmi složité. Při odstraňování několika dlaždic je poměrně velké umění neponičit ostatní.
Je-li nový materiál vyšší než původní, nelze jej aplikovat vůbec, v případě, kdy je nový materiál slabší, musíte podklad vyrovnat. To samé platí i pro vkládání nových listel nebo bombat.
Kolik zaplatíte
Cena je samozřejmě závislá na druhu obkladového materiálu, na regionu i na počtu metrů. Příliš nízká cena, zhruba pod 200 Kč za metr čtvereční − by vás ovšem měla varovat, kvalita zřejmě nebude příliš vysoká. Za slušné obklady zaplatíte průměrně kolem 250 Kč za metr čtvereční a výš.
Pokládka keramické dlažby krok za krokem
Zodpovědný výběr krásné a současné funkčně dokonalé dlažby je teprve prvním krokem ke kvalitnímu výsledku. Před pokládkou dlažby v exteriéru musíte věnovat velkou pozornost přípravě podloží, na které se bude dlažba pokládat, dále je třeba dbát na výběr hydroizolace, lepidla a spárovací hmoty.
pokládka keramické dlažbyAutor: Archiv ireceptar.cz
Co je třeba udělat při pokládce venkovní dlažby
- Nejdříve vykopeme 60 cm vrstvu z podloží.
- Dno výkopu zavezeme vrstvou kameniva do výšky max. 40 cm, což umožní volný pohyb vody.
- Další vrstva drobnějšího kameniva nebo drtě do výšky 10 cm znemožní průnik betonu do spodních vrstev.
- Takto připravené podloží zalijeme betonem do výšky 15 až 20 cm.
- Dostatečně vyzrálý beton opatříme penetračním nátěrem – nejvhodnější je nakoupit penetraci, lepidla a spárovací hmoty přímo v prodejně keramických obkladů a dlažeb, kde kupujete mrazuvzdornou dlažbu.
Pro spárování je vhodné použít flexibilní spárovací hmotu. Při této činnosti je důležité nezapomenout na dilatační spáry – doporučuje se dodržovat dilatační pole o velikosti cca 3 x 3 metry.
Venkovní terasu nebo balkon lze designově sjednotit s podlahou ve vnitřním prostoru a vytvořit tak jednolitou plochu bez přechodů.
Keramické dlažby a obklady se dobře udržují
Také na keramice se usazují nečistoty, v koupelně navíc i vodní kámen. Myslete na to, že čím déle běžnou péči zanedbáte, tím silnější a agresivnější čisticí prostředky budete muset použít. Pravidelná péče o keramiku je naopak velmi snadná.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Při údržbě keramiky si většinou vystačíte s běžnými čisticími prostředky, které by však neměly obsahovat abrazivní složky – písek by mohl povrch keramiky poškrábat. Na čištění keramiky jsou vhodné saponáty, v případě silnějšího znečištění prostředky s obsahem kyselin.
Silnější (kyselé) prostředky jsou velmi vhodné na odstraňování zbytků železitých usazenin (rzí). V drogerii jsou dostupné 1% až 3% roztoky kyseliny chlorovodíkové, které jsou velmi účinné.
Po použití roztoku kyseliny chlorovodíkové povrch následně opláchněte větším množstvím vody a setřete teplou vodou, aby toto agresivní čistidlo dále nerozrušovalo spárovací hmotu.
Na vyčištění a dezinfekci spár v keramice stačí klasický rýžák a běžný dezinfekční prostředek (například Savo).
Pozor na špatně větrané koupelny a sprchové kouty, kde může ve spárách docházet k růstu zdravotně závadných plísní – Savo nebo podobné prostředky je spolehlivě na několik měsíců zlikvidují.
Karel Stánek (s použitím tiskových informací od společnosti Lasselsberger), foto Rako, Bernold a archiv