Jak a čím připravit jámy pro výsadbu dřevin?

Podzim je ideální dobou pro nákup a výsadbu nových stromků a keřů. Aby však nové osazenstvo zahrady prospívalo, je třeba se držet několika základních zásad.

Volba místa

Nejprve vyberte vhodné místo pro výsadbu. Prostor by neměl být příliš větrný. Půda nesmí být také zamokřená, kamenité podloží nevadí. Tedy pokud se nejedná o zavážku zbytků ze stavby domu. Pokud se chystáte sázet na kamenité podloží, je vhodné stávající zeminu vyvézt minimálně do hloubky půl metru.

Nejprve odstraníme travní drny.Nejprve odstraníme travní drny.Autor: Shutterstock.com / photowind

Na výsadbu nových keřů a stromů používejte i místa, kde byly dřeviny v dřívější době. Může se jednat o místo, kde byla původní výsadba vyřezána nebo pokácena. Základem všeho je obnažit pařez a alespoň část kořenového systému původní rostliny. Následně, po velmi důkladném očištění, vyřežte zbytky stromu nebo keře řetězovou pilou. Důkladné obnažení a očištění je velmi nutné. Zařezáváním pily do země dochází k rychlému otupení řetězu, což je nežádoucí. Poté ponechejte jámu alespoň týden odpočinout.

Kam s odstraněnou zeminou?

Pokud nemáte na zahradě vyloženě mokrou a jílovitou strukturu půdy, pak hmotu použijte dle své libosti. Travním drnem snadno vyspravíte vypálené nebo jinak poškozené místo v trávníku. Pěknou zeminu, ze které vyberete kameny, lze využít v kompostu jako jednu z vrstev mezi trávou a listím. Nebo ji můžete využít k terénním úpravám v případě, že máte v některém z míst na zahradě potřebujete zarovnat hrboly.

Před zasazením stromu vyplňte spodní část jámy živinamiPřed zasazením stromu vyplňte spodní část jámy živinamiAutor: Shutterstock.com / Radovan1

Výplň výsadbové jámy

Vzniklá jáma (na výšku i šířku minimálně půl metru) si žádá přídavek většího množství živin. Zelená hmota je pro tento účel zcela nevhodná. A to proto, že bez přístupu vzduchu začne zahnívat. Naprosto vynikajícím základem jámy je proleželý kompost, v ideálním případě smíchaný s větším množstvím kravského hnoje. Do napůl vyplněné jámy už sázejte. Nezapomeňte si připravit i oporu v podobě kůlů, kterými zafixujete nově vsazenou zeleň.

Jáma musí být velká tak, aby se do ní vešly všechny kořenyJáma musí být velká tak, aby se do ní vešly všechny kořenyAutor: Shutterstock.com / markara

Je to nad vaše síly? Technika pomůže

Jámu můžeme pro stromky vyvrtatJámu můžeme pro stromky vyvrtatAutor: Shutterstock.com / schankz

Na menších zahradách nám bohatě postačí rýč, motyka a zahradní kolečko. Tam, kde se chystáte sázet velké množství stromů a keřů najednou, uvažujte o některém ze strojů. Základní volbou pro skupinovou výsadbu dřevin představuje jedno nebo dvojmužný půdní vrták. Je vybaven dvoutaktním motorem, odstředivou spojkou a zpomalovacím převodem. Ten je důležitý pro to, aby měl motor zpřevodování do síly. To znamená, že jamky pro keře nebo menší stromky vyhloubí i v jílovité půdě.

Obrovský problém může být v kamenité půdě, kde se vrták zasekne. Pro rozdílné potřeby můžete sériový vrták vyměnit za jiný s větším nebo menším průměrem podle vašich potřeb. Menší průměry jsou vhodné pro hloubení jamek plotových sloupků. Větší vrták lze pak využít pro vyhloubení jámy, určené pro budoucí zeleň.

Jednomužný půdní jamkovač při práci.Jednomužný půdní jamkovač při práci.Autor: Archiv ireceptar.cz

Na velkých plochách, jako jsou zahrady a sady, se neobejdeme bez výkonnějších strojů. Jámy lze hloubit tak, že jednotlivé vrstvy prokypřujeme rotačním kypřičem, kde zkypřenou hlínu odvážíme pryč. Pro tuto práci se vyplatí uvažovat o těžším stroji, který perfektně nakypří i tuhou zem. Kamenitá a špatně zpracovatelná půda může však způsobit na stroji velké škody, například ohnutí nožů nebo proražení obalu převodovky při vzpříčení kamene mezi noži a skříň.

Laisser un commentaire