Oblečte podzimní zahradu do zářivých barev. Jaké dřeviny vybrat?

Podzim na zahradě nemusí být ponurý. Stačí vysadit stromy nebo keře, jejichž listy se zbarví červeně, žlutě či oranžově. Právě proto lze babí léto považovat za nejhezčí období v roce.

Velice žádané jsou stromy, které se na podzim zbarví červeně. Jsou pak opravdovými dominantami zahrady. S červenou barvou musíme ale opatrně, při plánování výsadeb myslíme i na jejich barevné kombinace a výsledný efekt. Pokud vysadíme příliš mnoho červeně se zbarvujících dřevin, může zahrada vypadat až překombinovaně a jednotlivé červené odstíny spolu nemusí dobře ladit. Sázkou na jistotu je například kombinace zelených jehličnanů a červených listnatých dřevin nebo vysazení červenolisté solitéry uprostřed zahrady s trávníkem.

Japonské javory a okrasné trávy zdobí zahradu i na podzimJaponské javory a okrasné trávy zdobí zahradu i na podzimAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Moderní jsou japonské javory (Acer japonicum), jejichž listy mají celou paletu odstínů červené.
  • Červené až tmavě fialové listy má jeřáb (Sorbus), nádhera jeho listů vynikne obzvlášť při slunném a teplém podzimu.
  • Červeně se zbarvují i některé kultivary jasanů (Fraxinus), jilmů (Ulmus) a jírovců (Aesculus).

 

ambroň (Liquidambar)ambroň (Liquidambar)Autor: Shutterstock.com / mahey

  • Překrásná je i ambroň (Liquidambar), kterou si kvůli podobnému tvaru listů někteří pletou s javorem. Jejich barva se v průběhu podzimu mění od žlutočervené až po odstíny tmavě červené.
  • I dřeviny se žlutými listy jsou na podzim velice ceněné, tuto barvu nabízí například bříza nebo babyka.

Jako korálky

Některé dřeviny mají na podzim barevné listy, ale také plody. Jednou z nich je například skalník (Cotoneaster), jehož drobné červenooranžové plody na větévkách vydrží až do pozdního podzimu, takže je lze využít i při tvorbě podzimní dekorace. Jasně červené plody mají kaliny (Viburnum).

Skalníky zdobí zahradu po celý rokSkalníky zdobí zahradu po celý rokAutor: Shutterstock.com / Mala Iryna

Tajemství barvoměny

Proč listy mění na podzim barvu ze zelené na žlutou, hnědou, oranžovou nebo červenou? Zelená barva listů je dána přítomností chlorofylu, zeleného barviva, které zachycuje sluneční paprsky a podílí se tak na fotosyntéze, díky níž získává rostlina potřebné živiny. Na podzim už není intenzita slunečního záření (a tím i aktivita fotosyntézy) tak velká, chlorofyl se začíná rozkládat a o slovo se hlásí i další barviva: jsou odolnější, proto v listech zůstávají až do pozdního podzimu. Zatímco žluté a oranžové zabarvení listů způsobují karotenoidy, červené mají na svědomí antokyany. V některých rostlinách je větší množství antokyanů i v průběhu léta, proto jsou jejich listy červené i v této době, nejen na podzim (např. některé javory nebo buky). Hnědá barva listů je důsledkem přítomnosti (a vzájemným poměrem) antokyanů a tříslovin.

Intenzita zbarvení listů je obecně podmíněna intenzitou světla a množstvím srážek. Platí, že čím více je světla a čím méně prší, tím jsou podzimní barvy intenzivnější.

Laisser un commentaire