Chryzantémy již dávno ztratily punc dušičkového kvítí a staly moderními řezanými květinami. V květinářství nám vykouzlí z květů chryzantém překrásnou kytici, z které se budeme těšit řadu dní.
Vlastnosti těchto prastarých květin vylepšuje člověk šlechtěním už více než tisíc let. V Číně a Japonsku, kde s touto činností začali, se chryzantéma těšila pozornosti nejen milovníků květin, ale i vládnoucích vrstev. V Japonsku je tato květina na císařském znaku a jedno z nejvyšších vyznamenání se jmenuje Řád chryzantémy. V Evropě, konkrétně v Holandsku, se první rostliny objevily v roce 1688, dále rozmnožit se je ale nepodařilo. Až o sto let později, v roce 1789, francouzský kapitán Blanchard dovezl tři čínské odrůdy a tehdy začala šlechtitelská práce i v Evropě. Ujali se jí zahradníci především ve Francii a v Anglii.
aranžování řezaných chryzantémAutor: Shutterstock.com / Agnes Kantaruk
Na začátku dvacátého století již byla chryzantéma oblíbenou podzimní květinou, která sloužila mimo jiné také k výzdobě hrobů k uctění Svátku zesnulých. Zahradníci pěstovali nejčastěji především velkokvěté, žlutě nebo bíle kvetoucí odrůdy. Rostliny se sázely do velkých květináčů a zapouštěly do venkovních záhonů. Na konci léta se mohutné rostliny přenášely do skleníků, aby je nepoškodily první podzimní mrazíky.
Okouzlující drobnokvěté chryzantémy
Žluté chryzantémy rozzáří interiérAutor: Shutterstock.com / Drozdowski
To je však již historie. Dnes jsou chryzantémy jedněmi z nejdůležitějších řezaných květin. Sortiment pěstovaných odrůd se zcela změnil. Velkokvěté odrůdy ustoupily do pozadí a jejich místo zaujaly odrůdy se středně velkými květy a zejména drobnokvěté odrůdy. Také způsob pěstování se změnil zásadním způsobem.
Tajemství zahradníků
Většina květů, které můžeme obdivovat v květinářských prodejnách, byla vypěstována v takzvané řízené kultuře. Chryzantéma je krátkodenní rostlina, to znamená, že většina odrůd začíná zakládat květy jen tehdy, když je den kratší než dvanáct hodin. V praxi proto pěstitelé nejprve rostlinám den prodlouží umělým osvětlením, aby sazenice narostly. Pak den uměle zkrátí zatemňováním, aby rostliny začaly kvést. Ve skleníku s tímto režimem rozkvetou podle plánu s přesností na den. Proto se můžeme z řezaných chryzantém těšit celý rok. Většina květin, které dnes nalezneme v obchodech, byla vypěstována v Holandsku. Teploty tam v zimě klesají pouze několik stupňů pod nulu, tudíž pěstování není ekonomicky příliš náročné.
řezané chryzantémy na minimalistický způsobAutor: Shutterstock.com / Africa Studio
Jak vybírat květiny do vázy?
V době, kdy chryzantémy kupujeme, by měla být většina květů v květenství už nakvetlá, u velkokvětých odrůd by měly být květy velké ze dvou třetin své konečné velikosti. Trvanlivost ve váze prodloužíme přidáním přípravků označovaných jako Flower Food, které dezinfikují vodu ve váze a poskytují květinám i výživu. Pak se můžeme těšit z kytice chryzantém i dva týdny.
Modrá výzva
Tvary květů i barevná škála jsou velmi bohaté. K dispozici jsou odrůdy s jehlicovitými plátky, dvoubarevné, bílé, oranžové, červené. Jen jedna barva chybí, jak o tom psal už Karel Čapek ve své povídce Modrá chryzantéma. A i když od jejího sepsání uplynulo už více než osmaosmdesát let, modrá barva stále zůstává výzvou pro šlechtitele chryzantém po celém světě. A pokud snad máme pocit, že jsme modré chryzantémy v květinářství viděli, pak jsme se nechali zmást: byly to pouze bílé květy obarvené ponořením stonků do modrého inkoustu.