Jak namnožit křen? Jarní sadbu připravte již při podzimní sklizni

Křen nejsnáze namnožíme řízkováním. Řízky se sice vysazují až zjara, ale sklízíme a připravujeme je již v průběhu září. Jak je správně odebírat, upravovat a do jara skladovat? A jak připravit záhon?

Křen (Armoracia rusticana) je vytrvalá rostlina odolávající mrazu i suchu. V plném květu padnou každému do oka dekorativní, mohutná květenství složená z bílých květů. Jeho domovskou oblastí je východní Středomoří, odkud se pro své chuťové vlastnosti rozšířil do celé Evropy.

Křen selský (Armoracia rusticana) Křen selský (Armoracia rusticana) Autor: Shutterstock.com / EQRoy

Podzimní sklizeň

  • Křen množíme kořenovými řízky silnými asi jako tužka a dlouhými 20–25 cm. Připravíme si je během podzimu při sklizni.
  • Abychom při výsadbě poznali horní a dolní konec řízku, seřízneme spodní konec šikmo. Dlouhý rovný kořen se zužuje jen pozvolna a podle tloušťky bychom správný konec poznat nemuseli.
  • Připravené řízky svážeme do svazku a zaryjeme do stinného místa na zahrádce, nebo je založíme do písku v chladném sklepě.

 

Křen lze snadno množit řízkyKřen lze snadno množit řízkyAutor: Shutterstock.com / ziashusha

Jarní výsadba

Pro pěstování vybereme výživnou, středně těžkou a hlubokou půdu. Záhon pro výsadbu řízků navíc vyhnojíme proleželým hnojem nebo kompostem.

Jakmile brzy na jaře oschne půda, urovnáme povrch záhonu a ve vzdálenosti asi 40 cm od sebe nahrneme menší hrůbky, v nichž pro připravené řízky kolíkem vytvoříme šikmé důlky. Křeny přes léto vyrostou a na podzim je můžeme zase sklízet, případně množit dál.

Laisser un commentaire