Jedna stará lidová moudrost říká, že člověk může spíše vařit bez ohně, než bez cibule. A opravdu, cibule je v kuchyni nejpoužívanější zeleninou, která výrazně ovlivňuje chuť celé řady pokrmů.
Cibuli lze využít jak syrovou, tak i v různých tepelných úpravách. Vůně cibule smažené na sádle s troškou drceného kmínu nepochybně patří mezi nejúžasnější kuchyňské parfémy.
Cibule byla vyšlechtěna do spousty odrůd v široké škále chutí od jemně nasládlé až po ostrou, téměř nesnesitelně palčivou. U nás nejčastěji používáme žlutou cibuli, takzvanou španělskou, což je trochu škoda. Věřte, že čas od času určitě stojí za to sáhnout po šalotce, nebo do dušeného masa či k pečení přihodit hrstku maličkých cibulek.
Kuchařské fígle s cibulí
-
různé druhy cibuleAutor: Archiv ireceptar.cz
Krájejte ji ostrým nožem
, který buňky s cibulovou šťávou plnou silic prořízne čistě a nedeformuje je jako nůž tupý. Nožem se přitom snažte opravdu řezat, nikoli sekat. - Nakrájená cibule po chvíli „vydýchne“ část své štiplavosti. Pokud se cibulových silic nadechnete, jet o sice nepříjemné, ale vaší sliznici to prospěje, protože silice na ní vytvoří ochrannou vrstvičku.
- Chcete-li nakrájenou cibuli použít syrovou, například do salátu, přelijte ji v sítku horkou nebo jen teplou vodou, nechte ji okapat a pak ji zchlaďte studenou vodou. Cibule tak zbělá a výrazně ztratí na štiplavosti.
- Pokud nakrájenou cibuli osolíte a promícháte s troškou oleje, změkne a vypotí většinu své ostré chuti. Takto upravuji cibuli do bramborového salátu a do dresinků na rozličné saláty.
Karamelizovaná cibule
karamelizovaná cibuleAutor: Archiv ireceptar.cz
Cibuli nakrájenou na stejnoměrné proužky krátce osmahněte na rozpáleném oleji. Poté ji výrazně pocukrujte a vzápětí zalijte červeným vínem. Vše trochu osolte a vařte tak dlouho, až se většina vína odvaří a směs zhoustne. Je dobré přidat i trochu balzamikového octa, případně koření podle chuti.
Velmi rád přidávám semínka černuchy a trochu chilli papriček spolu s kořením typickým pro indickou kuchyni. Takto upravená cibule je skvělým doplňkem nejrůznějších pokrmů. Můžete ji směle namíchat do listového salátu třeba s kozím sýrem nebo využít do právě uvařených těstovin spolu s kousky sušených a nakládaných rajčat. Stejně zajímavá je kombinace cibule zkaramelizované v cukru a víně s červenou řepou a spařeným křenem.
Francouzská cibulačka se sýrovou bagetou
francouzská cibulačkaAutor: Archiv ireceptar.cz
- 250 g cibule
- 60 g sádla nebo oleje
- 100 g tvrdého sýra
- 100 g veky nebo bagety
- 30 g másla
- 600 ml vývaru
- 50 ml bílého vína
- sůl
- drcený pepř
- provensálské koření
- mletý kmín
- petrželová nať
Na hrubší kolečka nebo měsíčky nakrájenou cibuli nejprve zprudka opékejte na tuku. Když se cibule začne lehce opékat, zalijte ji bílým vínem a vzápětí horkým vývarem, přidejte koření a cibuli nechte dvě nebo tři minuty povařit. Do polévky pak vložte část žemle a polovinu sýra, obé nakrájené na drobné kostičky a bez míchání vše nechte ve vřelé polévce rozpustit. Ze zbylé veky nakrájejte plátky, které potřete máslem, posypejte je zbylým strouhaným sýrem a rozpečte v troubě nebo pod grilem. Polévku připravujte těsně před konzumací a podávejte ji se sýrovými bagetkami a nasekanou petrželovou natí.