Zatímco kdysi na půdách hnízdili jen holubi nebo malíři a sochaři, dnes se v podkroví zabydlují lidé toužící po netypickém interiéru či výhledu. Někdy také ti, kteří zvolili přebudování půdy na byt jako levnější variantu výstavby.
O půdních bytech se tvrdí, že většinu zařízení bývá nutné pořídit na míru. Bohužel tomu tak je. Skříně připadají do úvahy zpravidla jen vestavné, potíže bývají i s kuchyní. Další problémy většinou vznikají s většími a vyššími kusy nábytku.
Bývá proto lepší pořídit si jen pár kusů lehkého, mobilního nábytku a ty doplnit vhodnými solitéry vyrobenými na zakázku. Zajímavé kusy představují na míru vestavěné knihovny a policové systémy využívající stávající příčky či niky.
Holubí byt
Plocha půdních interiérů sice většinou překračuje běžný průměr panelákových bytů – jenže jen část bytu mívá „podchodnou“ výšku 1,8 až 2 m a více, tedy prostor, který lze běžně používat. U klasického půdního bytu se tak snižuje jeho reálná obytná plocha rázem o třetinu až polovinu!.
Třeba nad klozetovou mísou počítejme s tím, že výška šikmého stropu nad naší hlavou v sedící pozici musí být minimálně 135, lépe 146 cm.
půdní bytAutor: Archiv ireceptar.cz
Než začneme zařizovat
Vhodnost půdy pro vybudování bytu zhodnotí nejlépe odborník, který komplexně zváží všechny aspekty. Na prvním místě může mít výhrady už proti orientaci půdy – za výhodnější je pokládána osa východ – západ.
Poloha sever – jih znamená, že budete mít půlku bytu trvale pod „sluneční palbou“. U těchto bytů bývá proto vhodné omezit počet střešních oken a pamatovat na maximální tepelnou izolaci s odvětrávanou vzduchovou mezerou. Řešením tady bývá klimatizace. Zkušení architekti radí omezit počet střešních oken na minimum a nespoléhat se ani na žaluzie.
Střešní okno lze nahradit malou terasou se zasklenými posuvnými příčkami. Tím se zlepší kontakt s exteriérem a většinou vznikne i příjemné střešní soukromí.
Centra měst s atraktivními půdami jsou památkově chráněna, a tak zvedání krovu, počet vikýřů, tvar oken i jejich umístění musejí schválit památkáři a stavební úřad. Úředníky také zajímá výška hřebene římsy a návaznost na sousední domy.
To vše je nutné pečlivě zvážit, než se pustíme do nákladné rekonstrukce. Problém může nastat s výtahem, zejména pokud ve starším domě vůbec není. V pátém či vyšším nadzemním podlaží by měl být.
pokoj v půdní vestavběAutor: Archiv ireceptar.cz
Příčky bývají zbytečné
Dispoziční řešení celého bytu určuje poloha nosných zdí v domě i umístění komínů, rozvodů vody, plynu a kanalizace. Některé původní dřevěné prvky lze nahradit kovovými, ale ne vždy.
Kvůli statice bývá často nutné používat na půdách sádrokartonové příčky. Jenže zvuková izolace těchto příček není nic moc a navíc pro zavěšení skříněk či jiných těžších předmětů budeme muset sádrokartonovou příčku doplnit o vnitřní nosnou konstrukci. Do půdních bytů se otevřený prostor nejen hodí, ale bývá také stavební nutností.
Protipožární nátěry
Ne každému vyhovuje rustikální styl dřevěných trámů. Mnozí proto dávají přednost obestavění trámů sádrokartonem či jejich skrytí v různých předělovacích příčkách.
Typické atypické úhly
V půdním bytě jen výjimečně najdeme pravé úhly. Proto se v něm často objevují individuální kusy vyrobené na míru jak prostoru, tak podle přání svých uživatelů.
Klasickým příkladem bývají skříně a úložné prostory. Právě vestavné skříně s
čelními posuvnými dveřmi umožňují vytvořit libovolnou výšku a využít prostor za nimi. Mají ovšem i nevýhodu – při stěhování na ně musíme zapomenout, těžko je ještě někde jinde využijeme.
Vybavení kuchyně (především pokud počítáme, že se někdy budeme stěhovat) vybíráme z rozmyslem, hlavně spodní skříňky. Nad nimi si většinou vystačíme s policemi a nízkými skříňkami.
kuchyně v půdní vestavběAutor: Archiv ireceptar.cz
Mnohdy se však ani zde nevyhneme individuální výrobě. Pro snížení nákladů proto volíme kompromis – spodní skříňky sériové, horní na míru. Pro ukládání využíváme různé závěsné kovové systémy nebo přímo stavební niky či vestavěné police.
(především pokud počítáme, že se někdy budeme stěhovat) vybíráme z rozmyslem, hlavně spodní skříňky. Nad nimi si většinou vystačíme s policemi a nízkými skříňkami. Mnohdy se však ani zde nevyhneme individuální výrobě. Pro snížení nákladů proto volíme kompromis – spodní skříňky sériové, horní na míru. Pro ukládání využíváme různé závěsné kovové systémy nebo přímo stavební niky či vestavěné police.
Romantika u krbu
K půdnímu bytu jaksi patří i romantický krb či krbová kamna. K tomu však potřebujeme dostatečně široký průduch ve stávajícím komíně. Rozhodně se vyplatí nechat tuto možnost zhodnotit profesionální firmu, a to už v době přípravy stavebních plánů, aby byly zvoleny vhodné materiály.
Pro Receptář Alena Grosssová