Dřepčíci, skákající brouci: Jak před nimi chránit zeleninu?

V posledních letech se na zahradě často setkáváme s drobnými „skákajícími broučky“. Mohou zeleninu napadat na jaře, v létě a také poškodit poslední výsevy ředkviček či čínského zelí.

Dřepčíkům (Phyllotreta) se někdy říká také blechy, protože díky uzpůsobeným zadním nohám skáčou velmi dobře. Škodí především uprostřed léta, kdy si pochutnávají na brukvovité zelenině. Pokud je ale na zahrádce těchto plodin nedostatek, přestanou si vybírat a pustí se třeba i do lichořeřišnic.

Zeleninu ožírají jak dospělci, tak larvy dřepčíkůZeleninu ožírají jak dospělci, tak larvy dřepčíkůAutor: Shutterstock.com / Valentin Chemyakin

Okousané listy i kořínky

Dřepčíci, a je jich hned několik druhů (černý, černonohý, zelný a polní), napadají brukvovitou zeleninu již od jara, ale protože jim svědčí horké letní počasí, kalamitní výskyt pozorujeme většinou během července a srpna a za teplého počasí pokračuje i dále. V listech vykusují drobná okrouhlá okénka a při silném přemnožení mladé rostliny zcela zničí. Často zlikvidují klíčící rostlinky ještě před vzejitím a škody jsou pak neprávem přičítány špatné klíčivosti osiva. Škodí také larvy, které okusují jemné kořínky rostlin nebo v listech vyžírají chodbičky.

dřepčík zelnýdřepčík zelnýAutor: Shutterstock.com / Tomasz Klejdysz

Nejlepší ochranou je prevence

Nejvíce dřepčíci škodí na vzcházejících ředkvičkách, ředkvích a na pekingském zelí. Nejvhodnější ochranou je včasné (ihned po výsevu) překrývání záhonů netkanou textilií. Osvědčují se i žluté lepové desky umístěné v blízkosti rostlin. Dřepčíci nemají rádi stále vlhkou půdu.

Laisser un commentaire