Zahrada jako kvetoucí prérie: půvabné a nenáročné trvalkové výsadby

Trvalkové výsadby, které připomínají nádhernou kvetoucí louku, step či prérii, jsou stále oblíbenější. Jsou plné volnosti, barev a života a přitom nenáročné na údržbu a odolné vůči suchu. Inspirujte se…

Barevné koberce z trvalek a okrasných trav, které se vlní ve větru, jsou dekorativnější variantou přírodní louky. Mohou nahradit monotónní trávník, který v suchém létě změní barvu na rez, pokud ho tedy marnotratně nezavlažujeme. Při zákazu podobného plýtvání vodou trávník schne, ale trvalkové stepi kvetou dál. Těší nás barvou i tvarem, lákají motýly. Pokud zvolíme vhodné druhy, mohou být nejen na vláhu naprosto nenáročné.

Trvalková směs Purpurová prérieTrvalková směs Purpurová prérieAutor: Archiv ireceptar.cz

Purpurová prérie

Solitérními rostlinami směsi jsou klasnatka (Elsholtzia stauntonii), netvařec (Amorpha canescens), kavyl (Stipa tenuissima), perovskie (Perovskia abrotanoides) a opadavec (Sporobolus heterolepis). Dále ji tvoří směs šuškard, len vytrvalý, třapatkovka nachová ´Doubledecker´, třapatkovka bledá, hvězdnice (Oligoneuron album), pelyněk (Artemisia ludoviciana ‘Silver Queen’), zavinutka tečkovaná, šalvěj muškátová, třapatka srstnatá, sporýš argentinský a další. Na jaře ji zdobí okrasné česneky kulatohlavý a tuhý, modřenec arménský, tulipány a kosatce. Autorem směsi je Cassian Schmidt, z ukázkové zahrady Schau-und Sichtungsgarten, Hermannshof ve Weinheim.

trvalková směs Červánková prérietrvalková směs Červánková prérieAutor: Archiv ireceptar.cz

Červánková prérie

Originální průhonická trvalková směs, vytvořená na principech výsadeb s vyšším stupněm autoregulace, je inspirována prérií. Solitéry tvoří šuškarda klasnatá a kavyl (Stipa tenuissima), záhon dále utváří směs aster, voňavá dobromysl ´Herrenhausen´, koniklec otevřený, dračík (Penstemon albertianus), třapatkovka (Echinacea tennesseensis ‘Rocky Top  Hybrids’), milička (Eragrostis spectabilis) a další druhy. Záhon doplňují půdopokryvné rostliny – rozchodník ´Purpurteppich´, dobromysl ´Compactum´, marulka lékařká, pelyněk (Artemisia Schmidtiana ´Nana´) aj. Za časného jara ho zdobí okrasné česneky, v průběhu léta pak i letničky, jako je vlčí mák, len setý, statice, smilek, kohoutek, chrastavec či náprstník, které se samy rok od roku přesévají. Autorem směsi je Adam Baroš, VÚKOZ, v.v.i., Průhonice.

Trvalková směs Sluneční prérieTrvalková směs Sluneční prérieAutor: Archiv ireceptar.cz

Sluneční prérie

Trvalkovou směs tvoří například krásnoočka (Coreopsis grandiflora ´Sonnenkind´ a C. palmata), šalvěj lékařská ´Purpurascens´, pryšec mnohobarvý, len narbonský, kokarda osinatá, smělek štíhlý, náprstník (Digitalis parviflora), pryšec mnohobarvý, hvězdnice (Oligoneuron album), třapatka nachová, zářivá a missurijská. Klejicha hlíznatá a šuškarda klasnatá vynikají jako solitéry, nejnižší patro tvoří půdopokryvné rozchodníky a pupalky (Oenothera macrocarpa). Na jaře záhon zdobí tulipány, modřence, šafrán a okrasné česneky, v létě ho oživují letničky jako krásenka sírožlutá a chrastavec makedonský. Autorem směsi je Adam Baroš, VÚKOZ, v.v.i., Průhonice.

Jak se zakládají a kde si je prohlédnout?

Zaujaly vás výsadby na fotografiích? Můžete si je i mnoho dalších prohlédnout a přivonět k nim v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy. Jsou nádherné a přitom nenáročné na údržbu – směsi trvalek vznikají v rámci výzkumu a mohou sloužit i jako na údržbu nenáročná a přitom velmi zajímavá a užitečná městská zeleň. Záhony se mění v průběhu roku a stále mají co nabídnout. Trvalky doplňují i nenáročné letničky, které se množí samovýsevem. Zakládají se na podzim, sazenice vysazené do odplevelené půdy se zasypou vrstvou štěrku, která slouží jako mulč. Poté stačí záhony každé jaro posíci.

Foto: Autorka

Laisser un commentaire