Současné horké a suché počasí se nevyhnulo ani trojské botanické zahradě. Situace je zde o to těžší, jelikož podloží, na němž se zahrada rozkládá, tvoří velmi propustné štěrkopísky. Voda se v těchto substrátech dlouho neudrží a půda rychle prosychá. Jak se těmito podmínky zahrada vypořádala a co doporučují její kurátoři zahrádkářům?
V současných vysokých teplotách, které v posledních dnech panují nejen na území České republiky je nezbytná pravidelná zálivka. Ta se v Botanické zahradě hl. m. Prahy provádí jak na většině intenzivně udržovaných venkovních expozic, tak i uvnitř skleníku Fata Morgana. Sucho má přitom nepříznivý vliv nejen na byliny, ale i na dřeviny. „Jedinou obranou je pravidelná zálivka a to buď večer nebo v ranních hodinách. Osvědčilo se nám také stínění. I pod klasickou zahradní stínovkou je teplota o něco nižší než v okolí, a pomáhá tak ochránit menší dřeviny,“ uvádí Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma.
expozice MexikoAutor: Botanické zahrada Praha Troja / Foto
Vysoké teploty spojené se suchem působí v přírodě podobně jako extrémní vítr či bouřky. Odolají pouze nejsilnější jedinci, nebo skupiny dřevin, které se nacházejí v lokálně příznivějších místech. Liská činnost, jako jsou například zpevněné plochy ve městech, absence odolných dřevin v souvislých travních porostech, pozměněný substrát v okolí lidských obydlí a staveb apod., dopad vysokých teplot samozřejmě umocňuje. „Jsou druhy, které tyto extrémy zvládají velmi špatně. Stačí se podívat do lesních lemů s porosty lípy srdčité, která suchými listy upoutá už na dálku. V podrostu to navíc šustí spadaným listím jako na podzim. Zatím nejlépe horku a suchu odolávají duby, některé druhy javorů, habry, nebo i lípa velkolistá,“ dodává Tomáš Vencálek.
MediteránAutor: Botanické zahrada Praha Troja / Foto
Ne všem výsadbám v Botanické zahradě hl.m. Prahy ale horko vadí. „Asi nelépe se současným počasím vyrovnávají rostliny v expozici flóry Středozemí a v expozici Severoamerické polopouště, dobře jsou na tom i výsadby v suťovištích a skalkách v Ornamentální zahradě,“ říká Petr Hanzelka, kurátor trvalek a okrasných trav. Naopak asi největším problémem je udržování intenzivních trávníkových ploch v Ornamentální zahradě a na Pivoňkové louce.
Zálivka na Pivoňkové louce.Autor: Botanické zahrada Praha Troja / Foto
Jak v horkém počasí správně zalévat?
- Ideálním dobou na závlahu zahrady je časné ráno nebo naopak podvečerní a večerní hodiny. Pokud to není nezbytně nutné, nezalévejte během vysokých poledních teplot. Kapky vody mohou na listech působit doslova jako lupa.
- Dle možností je vždycky lepší provést jednorázovou důkladnou zálivku (třeba 10-15 l/m2) a opakovat ji dle počasí po 4-5 dnech, než „kropit“ výsadby okrasných rostlin či zeleniny každý večer trochou vody. Se zálivkou pamatujte také na dřeviny, které vyžadují více půdní vlhkosti. Dopřejte vláhu i menším ovocným stromům, dřevinám čerstvě zasazeným a mladým výsadbám.
- Majitelé skleníků by si měli kontrolovat jak vysoká je uvnitř teplota. Za horkého slunečního dne se může rtuť na teploměru vyšplhat až k extrémním hodnotám, které rostlinám mohou uškodit. Důležité je vhodné stínění, dobrá ventilace a větrání.