S láskou pěstované rostliny je třeba chránit před škůdci a chorobami. Když však vyhubíme se škůdci i jejich přirozené nepřátele, vrátí se nevítaní hosté s o to větší silou.
Existuje mnoho způsobů, jak zahradu chránit bez nepříznivých dopadů na zdraví přírody i naše, jak pečovat o zdraví půdy i rostlin chytře a levně.
Lehká, ale účinná
Netkaná textilie brání hmyzu (pochmurnatce mrkvové, vrtalce pórkové, dřepčíkům a dalším) v napadení mladé zeleniny, pokud ji pečlivě utěsníme kolem záhonu. Zalévat můžeme i přes ni. Navíc udržuje příznivé mikroklima a urychluje růst, což se hodí jak na jaře, tak na podzim. V horkém létě zase pomůže vzcházející výsevy chránit před vysycháním a příliš ostrým sluncem. Z kraje sezóny může jednotlivé sazeničky ochránit i perforovaný průsvitný kelímek nebo polovina pet-lahve.
Netkaná textilie chrání časné i pozdní výsevy před chladem i škůdci, letní pak před suchemAutor: Shutterstock.com / Vadym Zaitsev
Plechy a pasti
Kdo si dá práci s obrubou z ostrého, dolu zahnutého plechu, znemožní slimákům návštěvu záhonu. Osvědčené a velmi účinné je lákání slimáků do pivních pastí, můžeme z nich vytvořit učiněný pivní příkop.
Kdo sedne na lep?
Jednoduché a účinné jsou rozmanité mechanické způsoby obrany. Žluté a bílé lepové desky zachytí škůdce v sadu, ve skleníku, na záhonu i na balkóně. Lze je zavěsit, menší zapíchnout do zeminy, ideálně již na jaře. Někdo je používá spíše jako indikaci, ale stavy létajících škůdců mohou přímo účinně redukovat. Pokud na to nestačí, nastoupí feromonové lapače.
Píďalky, které šplhají na strom naklást vajíčka, můžeme zachytit lepicím pásem obtočeným u paty stromu. Instaluje se již v září a snímá v březnu. Šikovné je i lákaní škůdců do pastí, například drátovce přivábíme na slupky od brambor či mrkve.
Lepové pásy znemožní píďalkám cestu po kmeni strmuAutor: Shutterstock.com / dragon_fang
Olej mšice udusí
Proti přemnoženému savému hmyzu, jako jsou například mšice, lze použít i zdravotně zcela nezávadné postřiky na bázi olejů (Biool, Rock efect aj). Kromě toho, že neohrožují přírodní rovnováhu na zahradě, nemají ani žádnou ochrannou lhůtu – můžete jimi tedy ošetřit i zrající rajčata a hned druhý den sklízet.