Vůně levandulových květů je nejen neskonale příjemná, ale má léčivé schopnosti. Uklidňuje, navozuje pocit pohody a harmonie. A také čistí a pěstí pleť. Vyzkoušejte domácí pleťovou vodu, koupel a napářku.
Pokud si přejeme sušené kytice jako voňavé dekorace, seřezáváme je v době, kdy je přibližně polovina květů v klásku otevřená a sušíme ve svazcích hlavou dolu. Díky včasnému řezu květy nebudou opadávat. Svazky sušených květů jsou krásnou dekorací a zároveň osvěžují vzduch. Ovšem pokud květy hodláme sdrhnout a použít k jiným účelům, můžeme tak učinit i v době odkvétání, podobně jako to dělají pěstitelé na proslulých francouzských levandulových polích. Silic v té době obsahují nejvíce.
Pokud květy rozmělníte, uvolní vůni i léčivé látky rychlejiAutor: Shutterstock.com
/ New Africa
Pleťová voda z levandulových květů
- Hrst čerstvých nebo sušených levandulových květů zalijeme sklenicí minerální vody bez bublinek. Pokud je předtím podrtíme, budou účinné látky uvolňovat snáze.
- Přidáme půl šálku jablečného octa a vše důkladně protřepeme. U velmi citlivé pleti ocet vynecháme, nebo jeho množství snížíme.
- V dobře uzavřené nádobě necháme 1-3 týdny luhovat při pokojové teplotě.
- Vodu přecedíme a slijeme, nejpříjemnější je použití lahvičky s rozprašovačem.
- Do připravené pleťové vody můžeme pro lepší účinek přidat lžíci rostlinného glycerinu z lékárny.
Levandule pleť důkladně čistí a zároveň uklidňuje podráždění. Zvláště při večerní očistě její vůně příjemně uklidňuje. Jablečný ocet vyrovnává pH pleti a stahuje póry, minerální voda ji posiluje.
Levandulová napářka
Napařování obličeje dovede pleť do hloubky pročistit. A přímo se nabízí do vody přidat i vonné a hojivé byliny. Levandule je pro tento účel ideální. Dvě hrsti čerstvých nebo hrst sušených levandulových květů vložíme do mísy a přilejte litr vroucí vody. Lehce je promícháme a napařovací lázeň je hotová. Hlavu si překryjeme osuškou, zavřeme obličej a napařujeme 10-15 minut v takové vzdálenosti od mísy, jaká je nám příjemná. Pára kůži zvláční a otevře póry, díky čemuž do nich blahodárná levandulová silice proniká. Suchou pleť je vhodné po napařování natřít za studena lisovaným rostlinným olejem, nejlépe levandulovým. Suchou pokožku napařujeme jen jednou za dva až čtyři týdny, běžné pleti prospěje týdenní napařování a mastná bude vděčná, když proceduru zopakujeme i třikrát týdně.
Odkvetlá květenství levandule můžete vyluhovat v jablečném octěAutor: Shutterstock.com / Billion Photos
Levandulová koupel
Do vany přilijeme litr silnějšího nálevu z levandulových květů. Nálev z bylinek můžeme připravit místo vody i v jablečném octě, který snižuje pH koupele a uklidňuje tak pokožku. Rychlejší variantou je zavěšení sáčku s květy do proudu horké vody. Použijeme nejteplejší vodu, která z kohoutku teče, aby se účinné látky z bylinek uvolnily. Pokud květy předem podrtíme, budou vonné silice do vody přecházet ještě snáze.