Chystáte se koupit nové interiérové dveře včetně zárubní? Výměna něco stojí a bez šikovného řemeslníka se neobejde. Zatímco kovové rámy se dají celkem snadno vyříznout, dřevěné zárubně bývá snazší renovovat nebo obložit.
Kdo si hodlá pořídit nové interiérové dveře, ať už kvůli vzhledu nebo z jiných důvodů, musí zpravidla vyměnit i zárubně. Ty starší původní totiž mají často jiný rozměr závěsů, silnější a delší čepy, odlišné rozměry falců (polodrážek).
Změnit zárubně může být dáno i jejich technickým stavem. Mohou být například poškozeny deformacemi, které zapříčinily otřesy domu či špatné usazení.
Než se definitivně rozhodnete, pečlivě si vše přeměřte a zvažte, zda je možná oprava, nebo nutná výměna. Případně si pozvěte odborníka z firmy specializované na montáž dveří, který vám vysvětlí, co je, a co není možné.
Dobře zvažte také vzhled nového kompletu – už řadu let se do nových obytných interiérů používají především dýhované dveře nebo typy upravené fólií či laminem, vše v imitaci dřeva. A s nimi zárubně v odstínu slonová kost příliš neladí.
nové dveřeAutor: Archiv ireceptar.cz
Počítejte přesně
U dveří je nutné počítat nejen s rozměry křídla dveří, ale také s rozměry tzv. stavebního otvoru a celkovou šířkou či výškou zárubně s obložkami.
Například nejběžnější typizované dveře o rozměrech 80 x 197 cm potřebují stavební otvor 88 až 90 cm/201 až 202 cm od úrovně podlahy. Jestliže se rozhodnete pro moderní bezfalcové dveře, přidejte ještě tak 2 cm na šířku navíc.
Obložit, nebo bourat?
Na trhu jsou k dostání speciální zárubně určené pro obložení původních kovových. jejich nevýhodou je prostor, který zaberou. Průchod zúží o necelé tři centimetry a také budou trochu „vyčnívat ze zdi“.
obložkové zárubně nasadíte na ty staré a nemusíte nic bouratAutor: Archiv ireceptar.cz
Dobrou variantou pro vyšší postavy jsou dveře vysoké 210 až 220 cm. Jsou praktičtější i při stěhování. Především však mnohem lépe vypadají, dodávají místnosti noblesu, působí luxusním dojmem.
Tzv. zapuštěná zárubeň zajisti jednu rovinu pro zárubeň, dveřní křídlo i zeď. Jde vlastně o komplet, jehož součástí je také kovová konstrukce určená do stavebního otvoru. Jde o poměrně náročnou montáž, která patří do rukou specialistů.
bezfalcové dvežeAutor: Archiv ireceptar.cz
Zajímavým řešením jsou bezfalcové (=bezpolodrážkové) dveře. V čem je rozdíl? Běžné dveře překrývají zárubeň, bezfalcové splynou se zárubní. Jsou elegantnější, nikde vás neruší pohled na závěsy neboli panty.
U bezfalcových dveří se vyplatí použít kování, které je polohovatelné, abyste dveře mohli přesně nastavit.
Z čeho vybírat
V bytech se běžně používají otočné dveře, levé či pravé, v šířkách 60, 70, 80 i 90 cm a s výškou 197 cm. Mohou být:
- plné
- prosklené (celé nebo v horních 2/3 či v 1/3)
- celoskleněné
Mnozí výrobci samozřejmě nabízejí dveře tzv. na míru, takže není problém chtít dveře široké pouze 55 cm. Ale pokud to aspoň trochu jde, volte standardní šířku, tedy 80 cm. Takovými dveřmi projdete s nábytkem, ale zrovna tak usnadní průchod člověku s holemi či sádrou na noze.
panty pro bezfalcové dveřeAutor: Archiv ireceptar.cz
K výběru bezfalcových dveří patří také volba správného typu pantu, speciální dveřní kliky ze zapuštěnými rozetami nebo upravených zámků. Tzv. skryté dveřní panty, určené pro tento typ dveří, jsou seřizovatelné až ve třech směrech a použitelné ve všech typech zárubní. Lišit se mohou nosností.
Vedle otočných se občas používají kyvné dveře, jejichž závěsy dovolují otevírání na obě strany. Stačí jen lehce ťuknout loktem, bokem či nohou — a dveře se otevírají. Tzv. lítačky se proto nejčastěji používají v kuchyni.
K výjimkám, jenž se používají kvůli nedostatku místa, patří dveře skládací či harmonikové.
Kde chybí centimetry, bývají ovšem nejčastějším řešením posuvné dveře, které se zasouvají do zdi. V nabídce jsou:
- Pouzdra umožňující otevíraní jednokřídlých a dvoukřídlých dveří (uložených protilehle)
-
Stavební pouzdro, jakási plechová kapsa, se vestaví do zdi, dveřní křídlo je pak zavěšeno na kolejnicích, po nichž zajíždí do otvoru. Výhodou posuvných dveří je pěkný vzhled a úspora prostoru.
Pouzdra, do kterých se křídla zasouvají teleskopicky za sebou.
- Pouzdra, díky nimž a dveře se posouvají nezávisle na sobě – vhodné řešení pro vstup do dvou pokojů.
Vedle typů určených k vestavění do konstrukce zdi existují také pouzdra na stěnu. Většinou je kryje sádrokarton, toto provedení se vejde do prostoru širokého asi 10 až 15 cm. Na trhu se objevují i posuvné dveře v oblém provedení.
klikyAutor: Archiv ireceptar.cz
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Poznat kvalitní kování není tak jednoduché, určitým vodítkem je hmotnost – lehká klika prostě nic nevydrží — a také cena asi 500 korun a vyšší.
Velmi důležitou součástí dveří je samozřejmě kování — kliky. Trend směřuje k jednoduchým, funkčním typům. Vyhněte se tzv. výhodným nákupům — levným pozlaceným klikám, které během několika měsíců ztratí svůj lesk.
Nakupujeme dveře a za kolik
Jako u všeho i u dveří platí, že za málo peněz málo muziky. V hobbymarketech nebo při různých výprodejových akcích tak pořídíte dveře i pod tisíc korun, za prosklené dveře vyrobené na míru, s atypickými rozměry, v bezpolodrážkovém provedení a s designovým kováním můžete zaplatit i 30 tisíc či víc.
Preferujte specializované prodejce s vyškoleným personálem. Pokud si chcete dopřát kvalitní dveře na míru, sladěné s interiérem, oslovte firmu, která vyrábí dveře na zakázku. Rozdíl v ceně vynahradí kvalita.
Nízká cena velkosériově vyráběných dveří má ovšem jednu výhodu — přijedete, koupíte a odvezete. Ještě týž den můžete mít doma dveře nové.
U výrobků vyráběných na míru na zakázku se obrňte trpělivostí — počítejte 4 až 8 týdnů, v případě výměny zárubní k vám výrobce pošle nejdříve svého technika, aby vše pečlivě zaměřil.
Počítejte s cenou asi od 6 až 7 tisíc, další 3 až 4 tisíce přidejte na zárubeň. Tyto ceny se vztahují na základní modely, u lepších narůstají v desítkách procent.
Ceny posuvných dveří a pouzder se liší podle typu a provedení, nejlevnější pořídíte asi od 5 tisíc a výše.
Co se skrývá uvnitř
Dveře se neliší jen vnější povrchovou úpravou, ale také tím, co je uvnitř.
Voštinové
Nejlevnější dveře mívají rám z měkkého dřeva nebo z vláknitého hranolu překrytý tři milimetr silnou deskou, to vše vyplňuje voština — ztužený papír ve tvaru včelí plástve.
nové dveřeAutor: Archiv ireceptar.cz
Dveře jsou tak poměrně lehké a pevné, ale i když povrch mívá nejrůznější úpravu, stejně vypadají lacině a většinou se i snadno poškrábají. Nemají rády vlhko.
Dřevotřískové
Lépe jsou na tom dveře s odlehčenou dutinkovou dřevotřískovou deskou. Povrch může tvořit kašírovaná fólie imitující dřevo, laminát či dýha. Ceny se podle provedení a složitosti provedení pohybují asi od dvou do dvanácti tisíc.
- Fólie však někdy u levnějších typů působí lacině, zejména když dekor dřeva nepůsobí věrohodně. Povrch připomínající strukturu dřeva mají často i tzv. kazetové dveře, jejichž konstrukci zpevňují polystyrénové nebo odlehčené dřevotřískové profily.
- O něco dražší, ale kvalitnější jsou dveře s povrchem z laminátu či dýhy. Bývají odolnější proti poškrábání, působí pěkným dojmem. Ve srovnání se dřevem je výhodou i tvarová stálost. Cena? Asi od 3 tisíc korun výše.
Masivní
Masivní dveře vypadají dobře na chalupě, jinak však bývá lepší se jim vyhnout — dřevo pracuje a vysychá, přitom cena se pohybuje kolem 8 až 12 tisíc.
Foto Dveře Šimbera, Tadeo, Sapeli, Solodoor