Smolnička patří mezikrásně kvetoucí plané rostliny Evropy a zahradníci z ní vyšlechtili mnoho ještě ozdobnějších odrůd. Jak mohou zkrášlit zahradu, jak je pěstovat a množit?
Smolničky jsou ideální do přírodních a venkovských zahrad. Hodí se do popředí trvalkových záhonů, vytvoří veselé lemy cestiček. Půvabné jsou kombinace s rozrazily, astrami či ožankami a dalšími trvalkami, například svinutkou. Nejlépe vynikne ve větších skupinách, kde bude její jemné květenství nepřehlédnutelné.
Smolnička je ve skupině velmi výrazná – v popředí kvete svinutkaAutor: Shutterstock.com / J Need
Půvabná trvalka smolnička (Lychnis) roste divoce na slunných loukách a křovinatých stráních Evropy. Na zahradě můžeme pěstovat ještě dekorativnější, plnokvěté, bíle, červeně a karmínově kvetoucí kultivary kohoutku smolničky (Lychnis viscaria). (Dnes je často zařazován do samostatného rodu smolnička (Steris viscaria)). Z přízemní růžice hustých listů vyrůstají 30-70 cm vysoké stvoly, nesoucí od května až do srpna zářivě barevná květenství. Pod nimi se táhnou lepkavé proužky, které daly smolničce české jméno.
Květenství smolničky vynikají zářivou barvouAutor: Shutterstock.com / Hanna Verheyen
Pěstování
Smolničkám svědčí slunce, ale na místě, kam praží horké polední paprsky, svou krásu plně nerozvinou. Dobře snášejí i polostín. Pokud nebudou mít dostatek vláhy, jejich krása se rovněž neprojeví naplno, i když patrně přežijí. Půda však musí být propustná.
Koncem léta, po odkvětu, můžeme smolničku množit dělením trsů. Snadno se rozmnožuje i semeny, u odrůd, pokud chceme zachovat jejich vlastnosti, je však vhodnější dělení trsů, případně řízkování. Sazeničky sázíme 30-40 cm od sebe.
Oblíbené kultivary
-
Plnokvěté odrůdy smolničky jsou krásné na zahradě i ve vázeAutor: Shutterstock.com / islavicek
‚Splendens‘ má květy velké, karmínově zbarvené, dorůstá do 40 cm.
- ‚Alba Plena‘ a ‚Schnee‘ jsou bíle kvetoucí kultivary.
- ‚Fontaine‘ je mohutnější kultivar, který má květy zářivě červené
- ‚Plena‘ jsou kultivary plnokvěté – a dle barvy je pak najdeme pod označením ‚Alba Plena‘, ‚Splendens Plena‘ apod.