Proč čistit vzduch v interiérech, co všechno se skrývá v prachu

Jakmile vlhkost v interiéru přesáhne 60 až 70 % a teplota stoupá nad 25 °C, začnou růst plísně a houby, hodně nepříjemné alergeny. V kombinaci s prachem je zejména v rodinách s alergiky postaráno o problém.

S odstraněním alergenů. prachu a dalších částic, které zatěžují lidské zdraví, pomohou čističky vzduchu, které bývají vybaveny řadou několikastupňových systémů filtrů. Přes ně prochází vzduch, který se po vyčištění vrací zpět do místnosti.

Ochrana před alergeny je přitom jasná: kvalitní a častý úklid a vysávání, mít doma co nejméně textilu a „lapačů“ prachu (včetně sušených květin), dodržovat doporučenou vlhkost vzduchu 40 až 50 %, v rodinách alergiků chovat zvířata pouze po domluvě s lékařem, používat vysavače s kvalitními filtry a kombinovat je s čističkami vzduchu.

roztoči mohou způsobovat respiratorní potížeroztoči mohou způsobovat respiratorní potížeAutor: Archiv ireceptar.cz

Jen pro silnější povahy

U prachu nejde o to, co si o vás pomyslí návštěva, nýbrž o nebezpečí, které se v něm skrývá. Nejškodlivější složku prachu představuje biologická kontaminace — takzvané zvířecí detrity, které pocházejí z domácích zvířat, ale také pyly a především roztoči.

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Roztoči a jejich výkaly jsou pak nalepeni právě na částicích prachu, proto je jeho odstranění nezbytné.

Vedle živých a mrtvých roztočů jsou nebezpečné hlavně jejich exkrementy a natrávená potrava.

Roztoč, který se živí oloupanými buňkami lidské kůže nebo vlasů, totiž potravu pozře, natráví ji, pak vyzvrátí a opět pozře. Za život tak vyprodukuje více než 2000x větší objem odpadu, než je jeho hmotnost, žije přitom jen dva až čtyři měsíce.  

Teorie o kvalitním vysávání, které vás zbaví roztočů, zůstává většinou jen teorií. Aby vysavač odstranil i tyto nepatrné částice (velké pouhých 150—250 mikrometru), musí mít totiž HEPA filtr s číslem 13 a vyšším, problém je i v tom, že tyto údaje uvádí jen málokterý výrobce (např. ETA či Philips). Teprve takovýto HEPA filtr dokáže odstranit mechanické částice z 99,995 procent.

HEPA filtr tvoří speciální papír poskládaný do velmi husté „harmoniky“. Zachycuje i nejjemnější částečky prachu nebo tabákový kouř. Obsahuje organickou antibakteriální složku (thiabendazol), jež ze vzduchu odstraňuje bacily, plísně a bakterie a brání tak šíření infekcí.

filtry je třeba měnit dle pokynů výrobcefiltry je třeba měnit dle pokynů výrobceAutor: Archiv ireceptar.cz

Vysavačů vybavených tímto filtrem však na trhu příliš není. Hlavně ale neodstraní to, co je ve vzduchu, pouze nečistotu (byť i nepatrné částice) na koberci či na podlaze. Proto musí nastoupit čističky vzduchu. 

Také kvalitní čističky musí mít HEPA filtry, nejlépe omyvatelné, to kvůli provozním nákladům, protože čističky v některých případech běží až několik hodin denně.

Nebezpečí ve vzduchu

Kromě prachu a biologické kontaminace škodí zdraví i anorganické plynné sloučeniny, které vznikají třeba při kouření cigaret nebo při hoření uhlí (oxidy dusíku a oxidy síry). Většinou odcházejí ven společně s popílkem a sazemi, ale protože vzduch do bytů proudí také zvenčí, nelze se jim vyhnout, zejména tam, kde lidé kvůli nákladům na topení používají nekvalitní tuhé palivo i způsob jeho spalování.

Pro interiéry také bývá typická přítomnost kysličníku uhelnatého a uhličitého, hlavně z topení a vaření na plynu. Nebezpečné jsou i těkavé organické látky, mezi nejznámější zástupce patří formaldehyd, který se uvolňuje z nábytku, koberců, tapet i textilu.

  • Zvlášť nepříjemné je spojení oxidu siřičitého s prachem, polétavý prach vadí dolním cestám dýchacím. Může způsobovat kašel, ale také zafungovat jako alergen či kancerogen. Ale i když jej vyvětráte, vzduchem se při větrání zvnějšku do místností zase dostanou jiné nečistoty.

čistička vzduchučistička vzduchuAutor: Archiv ireceptar.cz

Těkavé látky se uvolňují také při používání chemických a kosmetických přípravků.

Všechny vyjmenované škodlivé látky lze odstranit kvalitními čističkami vzduchu, pokud se ovšem správně používají. Státní zdravotní ústav stanovil již před řadou let několik pravidel pro nákup účinné a vhodné čističky: protiprašná účinnost 80 % a více, vzduchový výkon 50 m3 a hlučnost 40 decibelů a méně.

Kterou si koupit?

Při výběru se rozhodně neřiďte jen cenou. Dříve se za „smysluplnou“ čističku pokládaly typy, které odstranily minimálně 80 % nežádoucích příměsí vzduchu, jenže dnes už ke standardu patří výrobky schopné nabídnout účinnost 99 % a více. Pokud čistička nemá ventilátor, její účinnost bývá nižší, protože se do ní dostane jen malé množství vzduchu.

Dnešní čističky odstraní ze vzduchu prach i pyly. Velikost částic, které čistička dokáže zachytit, se označuje v mikrometrech (μm), jeden mikrometr odpovídá tisícině milimetru.

Čím je číslo menší, tím kvalitnějším filtrem je přístroj vybaven. Pro představu: 0,01 μm je desítitisícina průměru lidského vlasu. Čističky odstraňují bakterie, spory plísní, roztoče, části zvířecí srsti apod. (tzv. detrity), chemické látky uvolňované ze syntetických materiálů, cigaretový kouř, anorganické plynné sloučeniny, oxidy dusíku a síry, viry, pyly i nepříjemné zápachy.

Dnešní čističky odstraní ze vzduchu prach i pyly.Dnešní čističky odstraní ze vzduchu prach i pyly.Autor: Archiv ireceptar.cz

Výkonnost se udává v množství produkovaného čistého vzduchu (CADR) v m³ za hodinu, čím je toto číslo vyšší, tím lépe. Podle něj a objemu místnosti, kde chcete mít čistý vzduch, se vybírá konkrétní typ.

U čističek lze také nastavit výkon prostřednictvím ventilátoru, zpravidla jde o dva až tři stupně. Běžně stačí pořídit si do domácnosti přístroj, který dokáže za hodinu vyměnit 1,5násobek objemu místnosti.

Je–li však v rodině alergik, dejte přednost přístroji s dvojnásobkem až trojnásobkem objemu pokoje.

Při výběru je důležitý také typ filtru. Vedle výměnných filtrů (vydrží asi 6 až 9 měsíců) se přichází především k takzvaným permanentním filtrům se signalizací znečištění, jež po „naplnění“ stačí pouze opláchnout. Většina modelů je už vybavena signalizací upozorňující na nutnost výměny filtru. U kvalitnějších čističek jde o elektronickou signalizaci.

Někdy se přístroje také kombinují s ionizátory, které produkují částice vzduchu se zápornými náboji, čištění vzduchu se tak urychluje.

Spotřeba elektrické energie bývá minimální, lze ji srovnat s 25- až 40wattovou žárovkou. Naopak velmi podstatná je hlučnost, tento údaj rozhodně nepřehlédněte.

čističky pomáhají hlavně alergikům udržet doma přijemné a bezpečné prostředíčističky pomáhají hlavně alergikům udržet doma přijemné a bezpečné prostředíAutor: Archiv ireceptar.cz

Čističky se nejčastěji využívají v ložnici a dětském pokoji. Nejvýhodnější je umístit je mezi okno a dveře. Nezapomeňte však, že s otevřením okna se dovnitř dostává znečištěný vzduch. Výstup čistého vzduchu má směřovat do dýchací zóny.

Zelená čistička

Rostliny dokážou vstřebat mnoho škodlivin, a to i z tabákového kouře. Pohlcují především tři chemické látky: benzol, formaldehyd a trichloretylen. Ty se uvolňují třeba z lepidel, nátěrů, dřevotřísky, pěnových hmot, syntetických podlahových krytin, čisticích prostředků, počítačů či tabákového kouře.

  • Nejlepším likvidátorem benzolu je břečťan, za 24 hodin pohltí až 90 % škodlivin. Funguje i dracéna, lopatkovec, tchýnin jazyk nebo hrnkové gerbery.
  • Nejvíce formaldehydu za 24 hodin zlikviduje filodendron (až 88 %), pomáhá také potos, voděnka, zelenec či pepřovník. Formaldehyd pohlcují i hrnkové chryzantémy nebo pokojové azalky.
  • A na trichloretylen, který se uvolňuje z nátěrových hmot, platí opět hrnkové gerbery, lopatkovec a dracény.

Ovšem pozor: povrch zeminy v květináči nesmíte zakrýt kamínky nebo pískem! Na likvidaci škodlivých látek se totiž nejvíce podílejí kořeny a půda, méně pak listy. Půda, v níž se pokojové rostliny pěstují, obsahuje mikroorganismy, jež se živí výměšky kořenového systému, takže i škodlivinami. Aby rostliny dostatečně vyčistily vzduch, potřebujete alespoň jednu rostlinu o výšce kolem 1 metru na 10 m². 

čistička vzduchu zajistí přijemné domácí klimačistička vzduchu zajistí přijemné domácí klimaAutor: Archiv ireceptar.cz

10 tipů pro výběr a provoz čističky

  1. Vzduchový výkon čističky musí být takový, aby za hodinu provozu dokázal objem místnosti přefiltrovat 1,5x, lépe až 3x.
  2. Typ filtrů by měl odpovídat typu znečištění vzduchu v místnosti (problém hlavně s plyny).
  3. Hlučnost má odpovídat charakteru místnosti, čistička by totiž měla být v provozu celých 24 hodin, nebo alespoň po dobu přítomnosti osob.
  4. Výhodné jsou typy se signalizací znečištění filtrů.
  5. Důležitá je cena filtrů, proto jsou výhodné omyvatelné HEPA filtry, byť při nákupu bývají přístroje jimi vybavené dražší.
  6. Lékaři doporučují čističky vybavené ionizátory, které obohacují vzduch o lehké záporné ionty a navíc zvyšují účinnost přístroje.
  7. Kombinace zvlhčovače a čističky je možná, ale zařízení by měla fungovat nezávisle na sobě.
  8. Pro čističky stejně jako pro klimatizaci platí, že fungují pouze v uzavřené místnosti!
  9. Optimální umístění v místnosti je ve střední vzdálenosti od oken i dveří (v jejich těsné blízkosti čistička nadměrně nasává sedimentované nečistoty), totéž platí o blízkosti tepelných zdrojů; vyústění vyčištěného vzduchu by mělo směřovat do dýchací zóny osob (v blízkosti dětské postýlky by tak mělo být vyústění ve výši ležícího dítěte).
  10. Čističku vzduchu se vyplatí kombinovat s vysavačem opatřeným kvalitními filtry a doplňovat ji krátkým intenzivním větráním 3 až 4x denně (asi po 5 minutách).

Foto Shutterstock a Electrolux

Laisser un commentaire