Estragon na zahradě i na talíři: hořčičný dip i limonáda

Pelyně kozalec známý jako estragon vytváří vysoké keře o výšce 80-120 cm. Má čárkovité listy světle zelené barvy. Je úzce spojen hlavně s francouzskou a arménskou kuchyní.

Rozdíl mezi ruským a francouzským estragonem

Rod Artemisia – pelyněk (čeleď Asteraceae) zahrnuje na 300 druhů a k nim patří i pelyněk kozalec (Artemisia dracunculus) , známý jako estragon. Při pěstování se zmiňují dva typy estragonu – ruský a francouzský. I když se zdají být oba typy na první pohled identické, odlišuje je hlavně jejich vůně a chuť. Ruský pelyněk představuje zcela přírodní formu, zatímco francouzský pelyněk formu šlechtěnou. Ruský pelyněk roste divoce a je pro něj charakteristické snadné množení semeny. Jeho aroma je však minimální. Francouzská forma pelyňku je sterilní (nevytváří semena) a proto je možné pouze jeho vegetativní množení (pomocí rostlinných řízků anebo dělením trsů).  

Estragon si můžete vypěstovat sami na své zahradě. Estragon si můžete vypěstovat sami na své zahradě. Autor: Shutterstock.com / Irina999petrova

Estragon a jeho využití v kuchyni

Estragon se dá pěstovat i v květináči. Estragon se dá pěstovat i v květináči. Autor: Shutterstock.com / Brzostowska

Hořkosladká chuť listů s anýzově lékořicovou příchutí je využívána k přípravě i u nás dobře známé dijónské hořčice. Dále se lístky estragonu nakládají do octa anebo se z nich připravuje Béarnaise omáčka na vejce a chřest. 

Vzhledem k mírně nakyslé až pikantní chuti estragonu jej můžeme využít všude, kde chceme zvýraznit chuť, například v různých dipech, jogurtovém dresingu nebo v bernské omáčce.  Jednoduše si sami doma vyrobíme estragonový ocet. Stačí, když mírně zahřejeme trochu vinného octa a do něj přidáme snítky estragonu.

Estragon má dvě formy. Estragon má dvě formy. Autor: Shutterstock.com / Irina999petrova

Čerstvé listy se používají k přípravě kuřete na estragonu, také do omelet a estragonového másla, do holandské majonézy nebo do zeleninových salátů, případně do pokrmů z hub. Vhodné jsou i do zálivek.

Hořčičný dip s estragonem

Nejen ke grilovanému masu, ale i k uzeninám nebo k vepřovému si můžete připravit výtečný dip s estragonem.

  • Snítka čerstvého estragonu ochutí například limonádu nebo dip. Snítka čerstvého estragonu ochutí například limonádu nebo dip. Autor: Shutterstock.com / D_M

    200 g neslazeného bílého jogurtu

  • 1 lžíci celozrnné hořčice
  • 1 lžičku hořčičného semínka
  • 2 snítky čerstvého estragonu
  • špetku soli
  • špetku mletého pepře.

V misce odpovídající velikosti smícháme bílý jogurt s hořčicí a přidáme hořčičná semínka. Snítky estragonu opláchneme, necháme okapat a najemno je nakrájíme. Vsypeme do misky s dipem a dle chuti opepříme a přisolíme.

Estragonová limonáda

  • Estragonová limonáda je příjemným osvěžením v letních vedrech. Estragonová limonáda je příjemným osvěžením v letních vedrech. Autor: Shutterstock.com / George Dolgikh

    17 snítek estragonu

  • šťávu ze 40 citronů
  • špetku soli
  • 10 hrnků vody
  • 2,5 hrnku cukru 

Ve větším hrnci smíchejte 4 hrnky vody s cukrem. Po promíchání přiveďte směs k varu. Na středním plameni vařte cca 1/2 hodiny. Sirup by se měl za tu dobu částečně vyvařit a zhoustnout. Odstavte z ohně a přidejte 5 estragonových snítek. Nechejte odstát a do vychladnutí na pokojovou teplotu občas promíchávejte. Vyberte ze sirupu estragon. Připravte si velkou nádobu ze skla, kde smícháte zbytek vody s uvařeným estragonovým sirupem a vymačkanou šťávou z čerstvých citronů. Nakonec přidejte špetku soli. Sirup zamíchejte. Doporučuje se servírovat ve vychlazených sklenicích ozdobených plátky omytého citronu, několika lístky ze zbylého estragonu a nezapomeňte na kostky ledu. 

Uchování estragonu pro pozdější využití

Estragon je třeba sušit poměrně dlouho. Estragon je třeba sušit poměrně dlouho. Autor: Shutterstock.com / sasaken

Nejdéle vydrží estragon sušený. Ale pozor, musíte bylinu sušit poměrně dlouho, ideálně v sušičce potravin nastavené na teplotu 35°C. Při vyšších teplotách hnědne. Jakmil je estragon dobře usušený nasypeme jej do tmavé sklenice pro dlouhodobé uschování a dobře uzavřeme. 

Estragon skvěle provoní doma vyrobené bombičky do koupele. Estragon skvěle provoní doma vyrobené bombičky do koupele. Autor: Shutterstock.com / yul38885

Další možností je vyrobit si estragonové bombičky do koupele.Využít můžete návod, který jsme zveřejnili v našem předchozím článku Vyrobte si ze soli a levandule voňavé šumivé bombičky do koupele. Pouze místo levandule použijete estragon.

Estragon nakrájený na menší kousky můžeme i zmrazit ve formě na ledové kostky. Před upotřebením pouze uvolníme ze zásobníku a vhodíme do omáčky nebo do polévky či jiného pokrmu.  

Laisser un commentaire