Rostliny nejen do chodníkových spár

Nebaví vás už neustálé odstraňování plevele z chodníkových spár? Svou zahradu milujete, ale to ještě neznamená, že si hodláte zničit kolena na dlažbě zahradního chodníku. Pokud nejste příznivci chemických zásahů na zahradě, zkuste využít rostliny, které chodníkové spáry zaplní esteticky a prakticky napořád.

Spáry ve vašem chodníku mohou také kvést. Ideální pro půdopokryvné rostliny je prosypat spáry směsí štěrku, písku a zeminy a ony se už uchytí prakticky samy. Takto obrůstající chodníky nebo příjezdové cesty ve vaší zahradě mohou být příjemným zpestřením celkového vzhledu vašeho okolí.

Většina nízkých či plazivých rostlin se velmi snadno rozrůstá a poměrně rychle tak esteticky zaplní fádní šedou plochu chodníku. Dobrou službu udělají i pro šlapáky, které zpevní anebo promění dlažbu na vaší zahradě v příjemnou mozaiku barev.

Rostliny vhodné do chodníkových spár

Carex - ostřice - nízká forma.Carex – ostřice – nízká forma.Autor: Shutterstock.com / Pralinette

Vybíráme z druhů, které bez úhony snesou pravidelné sešlapávání, případně i přejíždění autem. Vzhledem k okolí, kde vyrůstají, musí snést vysoké teploty a extrémní sucho. Měly by si rovněž poradit s omezeným příjmem závlahy, a to spíše v podobě nepravidelných srážek než kropení z konve. Naopak se na takových místech bude skvěle dařit rostlinám vyžadujícím dobře drenážované podloží. Vyzkoušejte ostřici, mazus nebo plazilku.

Pozor na rozpínavost

Důležité je nezapomenout na to, že mnohé druhy půdopokryvných rostlin vhodných do spár se rády šíří do svého okolí, které jsou schopny často i výrazně zaplevelit. S tímto nešvarem je třeba počítat hlavně u bršlice, jahodky, popence a vrbiny penízkové. Na druhou stranu se o ně nebudete muset prakticky starat a opečovávat je a mezi štěrkem a betonem pěkně vyniknou. 

Mateřídouška

Mateřídouška vytvoří voňavý bylinkový koberecKvetoucí mateřídouška.Autor: Shutterstock.com / Katarzyna Mazurowska

Začněme od té nejkrásnější a nejvoňavější půdopokryvné bylinky, která se hodí všude tam, kde je slunečno a sucho. Thymus serphyllum a Thymus citriodorus vás uchvátí nejen svým kompaktním polštářovitým růstem, zajímavou barevnou kombinací květů a miniaturních lístků, ale hlavně neokázalou vůní, která doprovodí každý váš došlap.

Mateřídouška citronová (Thymus citriodorus) Mateřídouška citronová (Thymus citriodorus) Autor: Shutterstock.com / Anna Hoychuk

Pěstujeme ji v různých kultivarech odlišných především svou výškou, ale i barvou květů od růžové, červené až po bílou. Mateřídouška vypadá stejně dobře v chodníkových spárách, na skalkách, v suchých zídkách nebo mezi šlapáky.

Jahodka indická

Jahodka indická (Duchesnea indica).Jahodka indická (Duchesnea indica).Autor: Shutterstock.com / Garmasheva Natalia

Jahodka indická (Duchesnea indica ) se bohatě rozrůstá díky plazivým lodyhám, které dorůstají délky 20–50 cm, v uzlinách zakořeňují a vytvářejí nové rostliny. Svými plody i listy jahodka vzdáleně připomíná jahodník. Na rozdíl od něj má však květy a vzpřímené červené kulovité plody (respektive souplodí) hustě obrostlé drobounkými semínky. Ty jsou nejedlé (mohou způsobit alergickou reakci). Proto je nedoporučujeme vysazovat tam, kde se pohybují malé děti. Jahodkám se daří dobře v suchu i ve vlhku, na slunných místech i v polostínu. Za příznivých podmínek rychle zplaňuje.

Úrazník šídlovitý       

Irský mech (Sagina subulata)Irský mech (Sagina subulata)Autor: Shutterstock.com / Ilmarin

Úrazník šídlovitý (Sagina subbulata) je často označován jako irský mech. Je to nízko rostoucí polštářkovitá trvalka dosahující výšky 2–3 cm. Rozkvétá droboučkými bílými kvítky. Hodí se spíše na vlhká stanoviště na světlých či polostinných místech.

Máta korsická     

Máta korzická (Menthella corsica)Máta korzická (Menthella corsica)Autor: Shutterstock.com / Glamorous Images

Nejdrobnější máta, se kterou se můžeme setkat, je máta korsická (Menthella corsica, syn. Mentha requienii). Zatímco dříve se využívala pro získávání přírodního mentolu, dnes ji necháváme růst mezi kameny na vlhčích stanovištích. Využijeme ji jako výsadbu v okolí zahradních rybníků nebo potoků. Svou výškou okolo 2 cm a celkovým vzhledem výrazně připomíná tzv. domácí štěstí (Helxine soleirolii).  

Zvěšinec zední

Tato drobná alpská rostlinka je velmi působivá na suchých místech mezi kameny, ve spárách. Zvěšinec zední  (Cymbalaria muralis) je velmi přizpůsobivá rostlinka původně kvetoucí fialově. Kultivar Alba má květy v bílé barvě. Tuto rostlinu můžete využít i k výsadbě do závěsných nádob nebo do truhlíků.

Zvěšinec zední (Cymbalaria muralis).Zvěšinec zední (Cymbalaria muralis).Autor: Shutterstock.com / ramona georgescu

Popenec břečťanolistý   

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea) se dá také využít nejen k zarůstání spár i jako doplňková zeleň do truhlíků, kde vytvoří převisy a dá celému rostlinnému seskupení jiný rozměr. Jen pozor na rychlé rozrůstání popence na zahradě. Pokud vám však tato nízká plazivá rostlina nebude překážet, můžete její ledvinovité lístky otrhat a použít do zeleninových salátů nebo jako koření do polévek. Má také pestrolistou variantu ‘ Variegata‘. Obě mají fialové kvítky.

Kotula

Cotula leptinella potentillinaCotula leptinella potentillinaAutor: Shutterstock.com / mizy

Kotula (Leptinella potentillina) je velmi odolná, plazivá skalnička, která dobře prosperuje na vlhkých i suchých místech jako náhrada trávníku. Listy má dle kultivaru buďto zelené nebo nachové. Rozrůstá se snadno, dosahuje výšky do 7 cm a kvete nenápadně žlutozelenými úbory. Sešlapávání snáší výborně.    

Pestrolistá bršlice     

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria ) jmá také pestrolistá variantu (‘Variegata‘ ). Ta není tak agresivní jako její jednobarevná zelenolistá sestra. Tu si raději do zahrad nepouštějme, dovede se díky podzemním oddenkům rozrůstat velmi intenzivně a její likvidace je téměř nemožná. Variegatu v chodníkových spárách budeme jistě chtít udržet nízkou, a tak bude nejlepší ji občas přejet sekačkou. Od okolních ploch ji můžeme oddělit neviditelným obrubníkem nebo fólií, aby její kořeny neprorůstaly dál.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria Variegata)Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria Variegata)Autor: Shutterstock.com / RomanovRV

Laisser un commentaire