Moderní pračky mohou dobře prát a mají malou spotřebu vody i elektrické energie. Je však třeba, abychom se v jejich nabídce dokázali vyznat. Časopis dTest připomíná důležitá kritéria výběru spotřebiče.
Výrobci přicházejí nejen se šetrnějšími a účinnějšími technologiemi, ale i se spoustou nových funkcí, kterými se snaží spotřebitelům co nejvíce ulehčit práci. Ne každá nová funkce je ovšem ve skutečnosti užitečná.
Jak velkou pračku si pořídit?
Před nákupem je klíčové zvážit umístění pračky a prostorové možnosti domácnosti. Vrchem plněné pračky zabírají obecně méně místa a jsou na šířku celkově menší (40 až 45 cm). Pračky plněné předem jsou svými 60 cm na šířku určené k umístění do větších koupelen, kuchyní (pod linku) nebo do samostatných prádelen.
Oblíbené jsou tzv. slim modely — předem plněné pračky s menší hloubkou, zpravidla 40 až 50 cm (standardní pračky mají hloubku přes 60 cm). Klíčové pro spotřebitelovo rozhodnutí je množství prádla, které bude prát. Pro jednoho člověka bohatě stačí některý z modelů s nižší kapacitou, naopak pračka o kapacitě 7 kg je vhodná spíše pro rodiny.
velikost pračky ovlivňuje množství prádla, které lez najednou vypratAutor: Archiv ireceptar.cz
Přístroje s kapacitou až 10 kg (někdy dokonce i 12 kg) figurují v nabídce téměř všech výrobců a jsou stále více nabízeny. Často mají větší rozměry než standardní pračky. Valná většina spotřebitelů ovšem téměř nikdy pračku nenaplní na maximální kapacitu. Na vysokou kapacitu pračky bychom tedy při výběru neměli sázet. Maximální kapacita prádla je navíc teoretická a zpravidla se při běžném plnění do pračky nevejde. Jedná se tedy do jisté míry o zavádějící údaj.
Pračky jsou sice „inteligentní“ a umějí přizpůsobit spotřebu množství prádla, ale mít doma pračku, která má zbytečně velkou kapacitu, je plýtváním. Z energetického štítku, který je na každé pračce, vyčteme orientační údaje o některých vlastnostech:
- spotřebě energie,
- účinnosti praní,
- účinnosti odstředění.
Tyto údaje bychom měli opět brát jen jako orientační. Údaje o účinnosti praní a spotřebě elektrické energie jsou pořízené při dlouhém programu pro praní bavlny při teplotě 60 °C. Při použití jiných programů a teplot mohou být hodnoty spotřeby zcela odlišné.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Pro sušení prádla na šňůře nebo na sušáku není vyšší počet otáček tak důležitý.
Spotřebitelé se často rozhodují podle počtu otáček odstřeďování a výrobci rádi lákají zákazníky na vysoké otáčky. Modely s vyšším počtem otáček stojí více, jsou však výhodné především pro ty, kdo mají sušičku prádla. Čím lépe je prádlo odstředěné, tím rychleji se v ní usuší.
Rozdíl 200 otáček má na míru odstředění prádla vliv jen asi ze dvou procent, ovšem model, který má o 200 otáček více, bývá dražší až o několik tisíc korun.
spotřeba vody a elektrické energie by měla být rozhodující při výběru pračkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Falešná úspornost
Výrobci udělali velký pokrok ve spotřebě jednotlivých praček. Některé modely využívají menší množství vody a zároveň snižují spotřebu energie. Testy však ukazují, že toto šetření se projevuje na kvalitě máchání. Zejména pokud pereme dětské oblečení nebo máme v rodině osobu citlivou na zbytky pracího prostředku v oblečení, měli bychom omezit množství pracího prášku a zvolit funkci intenzivního máchání. Proklamovaná úspora se tedy může zcela minout účinkem.
Zpětný odběr spotřebiče
Z novely zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech, která vešla v platnost 13. srpna 2005, se musejí výrobci a prodejci elektrospotřebičů podílet na prevenci vzniku odpadů z elektroniky a elektrických spotřebičů, z čehož plyne poplatek za recyklaci (PHE). Ten platíme zároveň se zakoupením daného spotřebiče. Prodejce, který nám pračku prodal, je povinen spotřebič odebrat zpět, i když ten už je mimo provoz.
Na co se zaměřit při výběru
V první řadě bychom si v obchodě měli ověřit jednoduchost a srozumitelnost ovládání pračky. Dveře by se měly otevírat bez jakýchkoliv potíží a v případě praček plněných předem o 180°, aby bylo snazší vkládání a vyjímání prádla. Jednotlivá tlačítka by měla být snadno dostupná a jasně označená, abychom se při každém praní nemuseli dívat do manuálu.
přehlednost ovládání je důležitým faktoremAutor: Archiv ireceptar.cz
Některé pračky jsou vybavené osvětlením bubnu, abychom mohli sledovat průběh celého praní. Stále více modelů disponuje i displejem, který ukazuje zbývající čas, nebo nám pomáhá při výběru programu.
Častým problémem praček je jejich poruchovost. Pračky bohužel patří mezi bílou techniku s nejvyšší poruchovostí. Pokud se obáváme poruch, měli bychom se řídit jednoduchým pravidlem: Čím více funkcí pračka má, tím vyšší je pravděpodobnost vzniku poruchy. Poruchám lze předejít také šetrným zacházením. Když nebudeme pračku přeplňovat prádlem, ušetříme motor. Když budeme prát při nižších teplotách (40 °C místo 90 °C), nejenže snížíme spotřebu energie, ale také snížíme míru usazování vodního kamene.
Vybrat bychom si měli takového výrobce, který nám spolu s pračkou nabídne kvalitní záruční a pozáruční servis a bude nabízet rychlé vyřízení oprav.
Převzato z www.dtest.cz (vydáno 25. 3. 2014, redakčně upraveno)
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz