Skleníkové okurky mohou bohatě plodit od počátku léta až po podzimu. Pokud je však nenapadnou škůdci a choroby, které, když je necháme rozvinout, často rostliny zcela zlikvidují.
Padlí na listech okurek
Zvláště u rychlených okurek ve skleníku se na listech může objevit bílý povlak padlí (Erysiphe cichoracearum).
padlí (Erysiphe cichoracearum) na listech okurekAutor: Shutterstock.com / Floki
Přípravků proti této chorobě je celá řada, od těch určených pro ekologické zemědělství na bázi síry, přes rostlinné oleje až po klasické postřiky typu Topas 100 EC či Ortiva. Použití ekologických přípravků je výhodné mimo jiné vzhledem k jejich krátké ochranné lhůtě – postřiky na bázi olejů nebo kaseinu nemají prakticky žádnou a plody je možno sklízet ihned (či den, dva) po ošetření.
Téměř neviditelné svilušky
Především ve skleníku může způsobit velké škody na okurkách sviluška chmelová (Tetranychus urticae). Je to drobný roztoč o velikosti kolem 0,5 mm, který saje na spodní straně listů. Napadení se projevuje tím, že se na horní straně listů začínají objevovat žluté skvrnky, které se postupně slévají a mění barvu na bílou. Žilnatina na listech zůstává zelená.
Listy okurky napadené sviluškou chmelovou Autor: Shutterstock.com / AJCespedes
Listy však postupně usychají a přestávají plnit svou funkci. Na jejich spodní straně lze i okem vidět miniaturní roztoče a jejich jemnou pavučinku. Proti sviluškám můžeme použít i biologickou ochranu dravým roztočem Phytoseiulus persimilis. Při prvních náznacích napadení a při opakovaném použití pomáhají i ekologické postřiky na bázi olejů a lecitinu.