Rychlé recepty na oslavu silvestra: chlebíčky, jednohubky i jiné lahůdky

Chuťovky, jednohubky a chlebíčky slouží k mlsání, ale stejně tak dokážou zažehnat malý hlad či být vhodnou protiváhou dobrého pití. Mnohé se navíc dají připravit i během oslav či při setkání s přáteli.

Co je důležité pro domácí přípravu?

Přes všechny výhody lahůdek je dobré si předem ujasnit:

  • Kolik času jsme ochotni věnovat na jejich domácí výrobu.
  • Čím zajistíme pestrost chutí i barev. Obvykle stačí připravit 6—8 druhů jednohubek a chuťovek o hmotnosti 15—40 g.
  • Kdy a kde nakoupíme suroviny, aby všechny byly čerstvé a kvalitní.
  • Které suroviny vybereme vzhledem k další naší domácí nabídce pokrmů a zejména nápojů.
  • Jak hostům usnadníme ochutnávání jednohubek, aby lahůdky daly dobře uchopit, nepadaly na zem a byly k pozření na jedno sousto.
  • Mějme také na paměti, že na jednom chlebíčku by nemělo být více než pět druhů různých potravin náležitě chuťově sladěných.

    Zda máme dostatek dezertních talířků, ubrousků i míst pro jejich odkládání.

jednohubky jsou silvestrovská klasikajednohubky jsou silvestrovská klasikaAutor: Archiv ireceptar.cz  

Jak se zrodila chlebíčková klasika

Touto klasikou, bez které se nejspíš neobejde žádná pořádná oslava, jsou obložené chlebíčky.

Podstatnou roli v tomto případě hraje správná chlebíčková veka, která je vláčná a nerozpadá se ani nedrobí. Pro chlebíčky se nehodí pečivo typu francouzské bagety, italské ciabatty a panini či anglosaských toustových chlebů, které v neopraženém stavu chutnají jako vata.

Klasický chlebíček byl originálním nápadem Jana Paukerta, který v roce 1916 v Praze na Národní třídě otevřel své proslulé lahůdkářství. U zrodu nápadu bylo přání portrétisty Paukertovy rodiny Jana Skramlíka, který si na jednu oslavu vyžádal něco k občerstvení „na dvě tři kousnutí“.

A tak si hosté páně Skramlíka mohli poprvé pochutnat na velkém plátku veky potřeném bramborovým salátem s domácí majonézou a pokladeném z poloviny plátky šunky a z druhé uherským salámem, kouskem dobrého ementálu, měsíčkem vajíčka natvrdo a kouskem nakládané okurky. Tento vynález pražského lahůdkáře se v různých variacích těší oblibě dodnes.

  • Hmotnost chlebíčků by měla být 45—90 g.
  • Veku krájíme šikmým řezem na stejnoměrné plátky, silné maximálně 16 mm.
  • Budeme-li chlebíčky servírovat v průběhu delší doby, je základním pravidlem, že vzhled musí být svěží, povrch neoschlý a veka neokoralá.
  • Tip: Zbylé špičky surovin jemně nakrájíme nebo rozsekáme, promícháme je a směsí posypeme plátky veky potřené majonézou. Vytvoříme nejenom vzhledné, ale i chuťově dobré chlebíčky.

    Zdobíme-li chlebíčky vejci, okurkami, salámy či klobásami, nedáváme na ně jejich špičky.

  • Suroviny, které použijeme na zdobení, musí vždy pokrývat celou plochu, ale nesmí „vypadávat“. Na plátky veky proto raději nedáváme celé půlky vajec.

Chlebíčky podle převažující suroviny

obložené chlebíčkyobložené chlebíčkyAutor: Archiv ireceptar.cz

Sýrové – na 1 chlebíček 8 g másla na potření a 10 g tvrdého sýra. Sýr musí být tence nakrájený, nepotrhaný.

Kaviárové – na 1 chlebíček 5 g másla a 5 g kaviáru.

S olejovkou nebo tresčími játry – na 1 chlebíček 10—11 g olejovek nebo 13 g jater. Ryby musí být vždy celistvé a nepotrhané.

Masové – na 1 chlebíček 20 g tence nakrájeného rostbífu, šunky nebo jakéhokoliv salámu.

Salátové – na 1 chlebíček 30 g salátu, nejlépe bramborového.

Všechny suroviny na konečné ozdobení (okurky, kapie, petrželku, citron, pažitku, konzervované houby, ovoce) tvarujeme stejnoměrně a na povrch ukládáme stejným způsobem.

Chuťovky v nádobkách

Zejména lžíce jsou ideální, ať již obyčejné polévkové a dezertní, nebo rozmanitě ohnuté a zdobné porcelánové.

Základem chuťovek a jednohubek je tradičně plátek chleba či pečiva, ale stále oblíbenější jsou nápadité variace naaranžované do „nádobek“ různých tvarů (lžíce, skleničky, talířky, mističky).

Tipy na náplně:

  • Jablečné pyré se zázvorem a kuřecím řízečkem – na 4 lžíce: 100g jablko oloupeme a zbavíme jádřince, nakrájíme je na kostky, které rozvaříme ve 40 ml bílého vína s proužkem (asi 8 g) čerstvého zázvoru a rozmixujeme je na pyré.
  • Asi 40 g kuřecích prsíček osolíme, obalíme v bazalce a zprudka opečeme na oleji. Na dno lžic dáme pyré, na ně položíme řízečky a ozdobíme je minirajčátky a sekanou petrželkou.
  • Rozmarýnová slanina – dlouhé větvičky čerstvého rozmarýnu omotáme dlouhým širším proužkem slaniny, naskládáme je na plech vyložený papírem na pečení a v předehřáté troubě pečeme, dokud není slanina křupavá (15—20 minut). Větvičky aranžujeme po dvou křížem přes sebe na malé talířky.  

Chuťovky v nádobkáchChuťovky v nádobkáchAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Krevetový koktejl – na 4—5 lžic: V misce našleháme 2–3 lžíce majonézy, 5 lžic zakysané smetany, 1–2 lžíce kečupu, lžičku citronové šťávy a pár kapek tabasca. Přidáme 200 g uvařených krevetek. Do každé lžíce vložíme opraný list salátu, rozdělíme na něj krevety, okořeníme je bílým pepřem a ozdobíme citronem.
  • Chuťovky na pečivu – při přípravě jednohubek na kousky pečiva či chleba je důležité nejen dbát na výše uvedené zásady, zejména na nápaditost, přitažlivost a originalitu vzhledu, ale také věnovat pozornost tvarování podkladu.
  • Avokádové jednohubky – z dobře zralého avokáda vydlabeme dužninu, rozmixujeme ji nebo našleháme s přiměřeným množstvím zakysané smetany a směs osolíme a okořeníme mletým zázvorem nebo pepřem.
  • Z tmavého chleba vykrájíme kolečka a čtverce, ozdobně na ně nastříkáme pěnu a ozdobíme je proužky citronové trávy.
  • Jednohubky se sušenými meruňkami a fetou – asi 100 g sušených nesířených meruněk propláchneme vodou a v misce je zalijeme troškou pravého destilátu (ideálně meruňkovicí, ale poslouží i tuzemák, vodka, brandy).
  • Ovoce necháme v destilátu asi 15 minut, během nichž nakrájíme bílou bagetu na plátky a fetu na kostičky.
  • Meruňky osušíme ubrouskem, naplníme je kostičkami fety, připíchneme je párátkem nebo napichovátkem na bagetu a ozdobíme čerstvou petrželkou.
  • Jednohubky s křenovou lučinou, rukolou a preclíčky – stogramové balení lučiny promícháme podle chuti s čerstvým strouhaným křenem, tmavou celozrnnou bagetu nakrájíme na plátky, na každý ozdobně nastříkáme připravenou pěnu, ozdobíme ji bobulkami vína a malými slanými preclíčky.

Chuťovky na lístkovém těstuChuťovky na lístkovém těstuAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Chuťovky na lístkovém těstu – Těsto rozválíme a vykrájíme z něj čtverce tak velké, aby vyplnily formičky na muffiny.

Na náplň ušleháme 1 vejce, 100 ml smetany a 50 ml mléka a směs osolíme a okořeníme strouhaným muškátovým oříškem.

Na těsto ve formičkách klademe po kolečku anglické slaniny, zalijeme ji směsí, posypeme strouhaným tvrdým sýrem a zprudka zapečeme v troubě.

Špízky

  • S mozzarellou a rajčátky – na párátka napichujeme střídavě cherry mozzarelku, cherry rajčátko žluté a červené a prokládáme je lístky čerstvé bazalky.
  • S rostbífem a pomerančem – na 1 špíz napichujeme střídavě 40 g slabých plátků rostbífu a 40 g plátků pomeranče.
  • S krevetami a chilli papričkami – krevety naložíme do směsi olivového oleje, citronové šťávy, mletého zázvoru a nasekané zelené petrželky. Na 1 špíz napichujeme střídavě krevetky a chilli papričky.
  • S candátem a šunkou – kousky candáta zabalíme do plátku šunky, napichujeme je střídavě s kolečky červené cibule a grilujeme do křupava.

Špízky Špízky Autor: Archiv ireceptar.cz

  • S kuřátkem – kuřecí řízky nebo prsíčka nakrájíme na přiměřeně velké kusy, protáhneme je ve směsi osolené a opepřené citronové šťávy, napichujeme střídavě s kostkami ananasu a plátky citronu nebo limetky a opečeme v pánvi na olivovém oleji.
  • Marinované sušené švestky ve slaninové košilce – dvacet vypeckovaných sušených švestek namočíme do 100 ml přírodního červeného vína se lžící tuzemáku a necháme je 2—3 hodiny marinovat. Poté každou švestku zabalíme do plátku slaniny, sepneme párátkem, všechny rozložíme na plech vyložený papírem na pečení a pečeme je 10—15 minut v dobře vyhřáté troubě.

Marinované sušené švestky ve slaninové košilceMarinované sušené švestky ve slaninové košilceAutor: Archiv ireceptar.cz

Silvestr podle Receptáře

Na webu iReceptar jsme zveřejnili množství receptů, které se mohou hodit právě k přípravě silvestrovského pohoštění. Je libo chlebíčky, jednohubky, kanapky, paštiky, pomazánky či něco jiného? Na šest desítek receptů pro vaše silvestrovské menu jsme přidali na nástěnku na Pinterestu.

Laisser un commentaire