Jak získat kvalitní seno? Sklizeň usnadní vhodná technika

Přichází období sečení vysoké trávy. Pokud chceme usušit seno, je nejlepší, když se do toho pustíme svépomocně. Ruční kosu a hrábě použijeme na menší zahradu, na větší pozemek přijde vhod technika. Správně zvolené stroje nám pomohou se sečením, sušením i následnou přepravou sena.

Bubnové sekačky jednoúčelové i přestavitelné

Velmi moderní a snadno dostupné jsou v dnešní době bubnové sekačky, které trávu kosí pomocí otáčejícího se disku, na kterém jsou upevněny otočné kalené žací nože. Ostří seká porost a pokládá jej nepoškozený vedle stroje. Otočné je pro případ nárazu na pevnou překážku, kdy se skryje pod sekací disk a nedojde k jeho poškození. Aby bylo sečení kvalitní, vyplatí se pořídit sekačku se zesíleným diskem a celoplošným podběhem, jinak na nerovném terénu ostří zabírá do země a skalpuje strniště.

Sečení bubnovou sekačkou.Sečení bubnovou sekačkou.Autor: Archiv ireceptar.cz

Žací disk má jednoduchou údržbu a nejen proto vytlačil lištové sečení.Žací disk má jednoduchou údržbu a nejen proto vytlačil lištové sečení.Autor: Archiv ireceptar.cz

Jednobubnové jednoúčelové sekačky začínají na zhruba 18 000 Kč. Mají rám, vytvořený z ohýbaných ocelových profilů, foukaná dušová kola, kovové řemenice z jednoho kusu materiálu a výběr z více motorizací. Motory bubnových sekaček začínají na zdvihových objemech 160 cm3, přičemž mohou být vybaveny dvojitým vzduchovým filtrem, automatickým sytičem nebo dokonce elektrickým startováním. Výkonnější sourozenci malých bubnových sekaček mají v základní výbavě už minimálně dvě rychlosti pojezdu, větší osmipalcová kola a silnější motory. Některé z nich jsou dokonce přestavitelné na mulčovač, shrnovač sněhu nebo zametací kartáč. 

Při výběru bubnovky dbáme také na ergonomii a bezpečnost. Čím je plocha ovladacích prvků větší, tím menší potom jsou síly, nutné pro držení těchto pák nebo hrazd. Měkčené povrchy rukojetí snižují vibrace. Sekací disk musí být zakrytý, protože při vymrštění kamene je sníženo riziko zranění obsluhy. Pokud je stroj vybaven více rychlostmi, změna musí být proveditelná beznářaďově.

Potřebujete většího pracanta? Zvažte vícefunkční nosič

Ještě modernější variantu představuje vícefunkční nosič. Díky hydrostatickému pojezdu má úžasnou pracovní efektivitu, protože rychlost si zvolíme přesně podle toho, jak je třeba. Bubnová sekačka a obraceč sena jsou hnané řemenem, ale změna příslušenství je vcelku jednoduchá. Na velkých plochách se uplatní vestavěná velkokapacitní palivová nádrž s objemem téměř 5 litrů paliva. A pokud toužíme po vozíku, ten bývá u všech typů běžně k dispozici, za malý příplatek i s technickým osvědčením. To se hodí pro případnou potřebu provozu stroje na silnicích 3. a 4. třídy. Díky velké a poměrně hluboké korbě je tak přeprava sena snadná.

Nahrabování sena stavebnicovým strojem.Nahrabování sena stavebnicovým strojem.Autor: Archiv ireceptar.cz

Kultivátor nebo maloktraktor?

Největší verzi pro práci s trávou a senem je řemenový kultivátor nebo jednoosý malotraktor. První z nich má jednodušší konstrukci, základ svařený z ocelových profilů, převody řemenem a při práci musíte strpět více kompromisů najednou. Jednoosý malotraktor představuje modernu. Základem je pohonná jednotka s řidítky a ostředivou spojkou, která pohání převodovou skříň s koly. Adaptéry jsou pak poháněny přes kardanovou hřídel. Vozík jde zapojit na oba typy těchto multifunkčních pomocníků. U jednoosého malotraktoru je zapotřebí pořídit i druhou převodovku s více rychlostmi. Avšak i přes vyšší pořizovací cenu je to po všech stránkách lepší volba. Bubnová sekačka i obraceč se zde připojuje bez použití nářadí, což je velmi propracované řešení.

Obrovskou výhodou stavebnicového řešení je, že kromě sekačky a obraceče sena k těmto zařízením připojíme obrovskou škálu příslušenství pro celoroční využití. Vícefunkční nosiče stojí v základu kolem 35 000 Kč, stavebnicové systémy pak startují s cenami o 5-10 tisíc výše podle provedení.

Laisser un commentaire