Díky pohodlnému posezení na zahradě si užijeme léto v náruči své zahrady dosyta. Stolovat pod širým nebem je skvělé, stejně jako se posadit do křesla nebo lenošky s knížkou či jinou dobrou společností.
Zahradní nábytek se vyplatí umístit v té nejkrásnější části zahrady. Pokud je obklopen květinami a zelení, bude spočinutí v něm neskonale příjemné – každý všední den se promění v malý svátek. Pokud využijeme aromatické bylinky a rostliny s vonnými květy, potěšen bude i čich – a ten naši dobrou náladu ovlivňuje více, než si uvědomujeme. Ideální je vytvořit závětří ze živého plodu nebo proutěné zástěny, aby se vůně na místě držela a nám i rostlinám bylo příjemněji.
Proutěné posezení v bylinkové zahraděAutor: Archiv ireceptar.cz
Stolek pro snídani i večeři
Pokud venku rádi snídáme, na posezení by mělo dopadat ranní slunce. Pokud si najdeme čas spíše na večerní stolování na zahradě, oceníme sluneční paprsky v tuto dobu. Posezení, které je využíváno v průběhu dne, je nejlepší ukrýt do stínu stromů, pokud tedy nepatříme mezi milovníky poledního žáru.
Snídaně uprostřed květinAutor: Shutterstock.com / Monika Pa
Odolný nábytek – méně starostí
Oceníme zahradní nábytek, který není nutno schovávat před deštěm – ať už klasický kovový, který působí obvykle subtilně a do zahrady krásně zapadá, nebo židle a stoly z odolného či dobře ošetřeného dřeva. Případně ze dřeva či proutí, u nějž nám patina a následná kratší trvanlivost nevadí. Odolné jsou i umělé napodobeniny ratanua samozřejmě plast, který však většinou postrádá šarm a půvab kvalitního nábytku.
Posezení by mělo stát v nejatraktivnější části zahradyAutor: Shutterstock.com / Antonina Potapenko
Na co jej postavit?
Pro posezení se vyplatí připravit zpevněnou plochu. Pokud je umístíme na trávník, při sekání je musíme přemisťovat a za mokra příliš komfortní nebude. Lepší variantou jsou půdopokryvné rostliny, ale nožky nábytku se do jejich polštářů zanořují a nejsou stabilní. Pod zahradní nábytek je proto nejvhodnější dlažba, útulně působící dřevěná terasa nebo zhutněná plocha vysypaná pískem, štěrkem či velmi jemným kačírkem. Z místa by měla odtékat voda, proto se hodí jak mírný sklon, tak dlažba zasazená pouze do pískového lože, bez malty – můžete si ji vytvořit z cihel, dlažebních kostek i kamenů. Ve spárách mohou kvést a vonět polštářky drobných půdopokryvných mateřídoušek, rozchodníků, úrazníků. Mnohdy je taková mozaika přitažlivější, nežli nákladná dlažba zámková – záleží však na stylu zahrady i domu i vkusu každého majitele zahrady.