Inverter, mobilní klimatizace, ochlazovač vzduchu, nebo ventilátor?

Možnost ochlazovat interiér během léta láká čím dál tím víc také majitele či uživatele bytů a jejich jednotlivých místností. Trh nabízí technologicky vyspělá zařízení i levná řešení. Podle čeho vybírat?

Čemu se říká kompakt a čemu split

Klimatizace určené pro domácnosti lze rozdělit do dvou skupin — kompaktní a splitové.

Systém split tvoří vnitřní výparník neboli chladič a venkovním kompresor. Obě klimatizační jednotky spojuje měděné potrubí, případně speciální hadice. Okruhem proudí chladicí médium, jehož skupenství se změnou tlaku mění z kapalného na plynné a naopak, podobně jako v chladničce.

Vnitřní splitová jednotka pak ochlazuje vzduch v místnosti, respektive odebírá teplo z klimatizovaného prostoru.

Kompaktní klimatizace na rozdíl od typu split mají kompresor i výparník v jednom spotřebiči a horký vzduch je odváděn hadicí ven z místnosti, obvykle oknem. Tento typ můžeme jednoduše přenášet, podmínkou je umístění vhodné pro odvod tepla.

mobilní klimatizační jednotkamobilní klimatizaceAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Mobilní

Výkon takové kompaktní mobilní klimatizace se nejčastěji pohybuje kolem 2 kW. Mnohé z těchto klimatizací mají zabudovaný elektrický ohřev, takže s nimi v zimě lze i přitápět.

Mobilní klimatizace je levnější, nenáročná na montáž, ale také hlučnější kvůli zabudovanému kompresoru.

  • Existují i mobilní klimatizace s odděleným kompresorem a kondenzátorem. Část s kompresorem umístíme vně místnosti (podobně jako u splitové jednotky na balkonu nebo pod oknem). V tomto případě se z místnosti nefouká horký vzduch, ale teplo je odváděno hadicí prostřednictvím chladicího média. Tyto typy nejsou tak hlučné a účinností se vyrovnají nástěnným klimatizacím. Bohužel jsou dražší a navíc kvůli vývodu hadic skrze zeď ztrácejí na mobilitě.

Okenní

Další z kompaktních typů je okenní klimatizace. Tyto typy klimatizace obsahují obě funkční části — rotační kompresor a výměník vzduchu — v jednotce instalované zpravidla do okenního rámu, na okenní parapet nebo do jiného otvoru ve zdi. Vnitřní i vnější ventilátor jsou poháněny jedním motorem. Jejich výkon se pohybuje od 2 do 6 kW. Je to poměrně praktické řešení nenáročné na montáž a na prostor, odpadá nutnost vedení vzduchu hadicí, což zvyšuje účinnost, horší už je to s estetickým dojmem.

Náštěnné

Nástěnné klimatizace bez vnější jednotky spojují výhody mobilních klimatizací s účinností nástěnných split klimatizací. Jednotky montujeme na zeď a chlazení kompresoru probíhá samostatným okruhem — jeden otvor ve zdi vzduch nasává a druhý vyfukuje. Potřebujeme tedy pouze dva otvory ve zdi blízko sebe a jednotku můžeme okamžitě používat. Výhodou je, že nevysávají žádný vzduch z místnosti.

Klimatizace Karma K-09 místnosti nejen ochladí, ale také dokáže vyhřát Klimatizace Karma K-09 místnosti nejen ochladí, ale také dokáže vyhřát Autor: Archiv ireceptar.cz

Výhody a nevýhody mobilní klimatizace

+

  • možnost okamžitého nasazení
  • přijatelná cena
  • snadné přemisťování; jedna mobilní jednotka je schopná nahradit několik pevných a může tak ochladit více místností
  • zapojení bez odborné instalace; jednotku pouze zapojíme do zásuvky a zajistíme odvod teplého vzduchu, např. vysunutím ústí odvodní trubice z pootevřeného okna
  • možnost uplatnění v historických budovách, kde není možné provádět stavební úpravy, v pronajatých prostorách, ve stavebních buňkách nebo při sezonním chlazení rekreačních objektů

  • nižší účinnost oproti splitovým jednotkám
  • vyšší hlučnost
  • vysávají vzduch z místnosti (nižší účinnost chlazení, na místo vysátého vzduchu se tlačí ohřátý vzduch z vedlejších prostor)
  • vyšší energetická náročnost
  • vyšší cena u dělené mobilní jednotky
  • možné potíže s vývodem vzduchu hadicí velkého průměru

Znáte inverter systém?

Jedná se o technologii, díky které můžeme při provozu klimatizace ušetřit nemalý peníz. Inverterová technologie reguluje plynule svůj výkon (a příkon) podle aktuální potřeby chlazení. Chladí tedy permanentně, ale po dosažení požadované teploty plynule přechází na nižší výkon a udržuje tak konstantní teplotu.

nástěnná klimatizacenástěnná klimatizaceAutor: Archiv ireceptar.cz

Oproti tomu klasická klimatizace chladí vždy na plný výkon, a to jen do chvíle, než je dosaženo nastavené teploty. Poté se kompresor vypne a naplno se opět zapne při překročení nastavené teploty.

Jak vybrat mobilní klimatizaci?

Podle výkonu. Spočítáme si, jak velký prostor potřebujeme vychladit, a podle toho zvolíme tzv. chladicí výkon. Obvykle se počítá 1 kW výkonu pro 26 m³.

Podle vnějších vlivů. Počítáme s typem prostoru, velikostí oken a přítomnými elektrickými spotřebiči s velkým odběrem (plazmová televize, lednice, vařiče atd.). Jinak se bude chladit ložnice umístěná na sever a jinak kuchyně obrácená na jižní stranu, o pokojíku v podkroví bez izolace ani nemluvě. Proto je dobré chladicí výkon spíš předimenzovat.

Podle priorit. Při výběru klimatizace často volíme mezi cenou a výkonem. Otázka zní: Potřebujeme perfektní chlazení i za vyšší cenu, nebo se spokojíme s menším výkonem a levnějším typem? Myslet bychom ovšem měli i na to, že u méně výkonného spotřebiče zaplatíme
za spotřebu podstatně více než u výkonnějších a dražších jednotek.

Na co si dát pozor při nákupu a instalaci mobilní klimatizace

I když si na internetu najdeme typ, který se nám bude líbit a spočítáme si příslušný výkon, vyplatí se před nákupem navštívit některý z obchodů a poslechnout si vybranou klimatizaci v provozu. Předejdeme tak případnému zklamání.

Mobilní ochlazovač vzduchu Tristar AC 5491 a DeLonghi PAC N908 Mobilní ochlazovač vzduchu Tristar AC 5491 a DeLonghi PAC N908 Autor: Archiv ireceptar.cz

Dobře si promyslíme umístění klimatizace. I když je mobilní, přece jen jsou místa, kam se postavit nedá. Ideální je místo před balkonovými dveřmi nebo pod oknem. Je dobré si představit, zda klimatizační jednotka neomezí volný pohyb obyvatel bytu. Klimatizaci také nikdy nenecháme „vyfukovat“ přímo na sebe, o následcích by lékaři mohli vyprávět…

obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

Často propadneme takovému nadšení z chladného vzduchu, že chladíme více, než je dobré pro naše zdraví. Podle doporučení lékařů by rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou neměl být větší než 5—7 °C, jinak náš organismus dostává tepelné šoky, zvláště když častěji měníme prostředí.

Počítáme s tím, že u všech modelů mobilní klimatizace je nutné vyvést teplý vzduch mimo klimatizovanou místnost, obvykle hadicí v délce 1,2—2 m.

Je dobré se zeptat, zda je možné pořídit si jako příslušenství zúženou koncovku hadice, která umožní snadnější vyvedení pootevřeným oknem. Také je třeba vylévat z jednotky vodu, když je nádržka plná (dražší typy to řeší automatickým odpařováním).

Nutné je pravidelné čištění klimatizace. Ve vlhkém prostředí se totiž báječně daří plísním i mikrobům. Filtry v zařízení by se měly měnit každý rok.

Neměli bychom zapomínat na to, že i klimatizovaná místnost by se občas měla vyvětrat!

Ochlazovače vzduchu nejsou klimatizace!

Jedná se o zařízení, které teplo z místnosti neodvádí aktivně, ale prostřednictvím ventilátoru a zvlhčování vzduchu pouze zlepšuje subjektivní pocit v místnosti. Lze je použít jako nouzové řešení tam, kde není možná instalace pevné ani mobilní klimatizace, stojí kolem 2000 Kč.

VentilátorVentilátorAutor: Archiv ireceptar.cz

Nouzové řešení: ventilátory

Ventilátory sice nijak výrazně neochladí vzduch v místnosti, ale můžeme se díky nim cítit mnohem příjemněji. Je to levnější a dostupnější varianta klimatizace, která navíc může nabídnout některé zajímavé bonusy. Podle možností můžeme zvolit

  • stolní,
  • stropní,
  • podlahové,
  • panelové.

Prakticky všechny typy klasických ventilátorů jsou úsporné a cenově dostupné, naopak jejich nevýhodou je víření prachu, takže nejsou vhodné tam, kde je v rodině alergik. Podobně jako u klimatizace, ani u ventilátoru si nesedáme přímo do jeho blízkosti, byť je průvan sebepříjemnější. Ventilátor by měl směřovat do volného prostoru.

Nejlevnějším řešením jsou stolní nebo stojanové ventilátory. Při výběru bychom si měli ověřit bezpečnost přístroje — hlavně mřížku, která kryje vrtule, a také stabilitu větráku.

K nejúčinnějším typům patří stropní ventilátor. Jeho předností je vysoká účinnost, tichý chod a bezpečnost, díky níž je vhodný jak do dětských pokojů, tak i do ložnice. Jediné, co omezuje jeho použití, jsou technické parametry místnosti, zvláště výška stropu. Spotřeba energie stropního ventilátoru se pohybuje kolem 70 W za hodinu, stolní ventilátory mají spotřebu mezi 25—40 Wh, věžové mezi 40—55 Wh a stojanové kolem 50—60 Wh.

Stropní ventilátorStropní ventilátorAutor: Archiv ireceptar.cz

Jako bonus nabízejí některé typy ventilátorů i ionizaci vzduchu, která díky záporně nabitým (tzv. zdravým) iontům čistí vzduch a dodává mu svěžest.

Vzhledově zajímavé a na prostor méně náročné jsou panelové ventilátory UFO s ionizátorem, poháněné turbínou, s jednoduchou obsluhou manuálním či dálkovým ovládáním.  

Foto Shutterstock, www.mall.cz a Karma

Laisser un commentaire