Sestavovat výsadbu do balkonových truhlíků je radost. Kombinování krásných více i méně známých letniček je v podstatě tvorba malé kvetoucí a vonící oázy, která nás bude těšit takřka půl roku. Proto je dobré dát si na výběru záležet.
V předchozím článku jsme vám představili pět méně tradičních letniček pro balkony a terasy: tořivku, bakopu, vějířovku, vitálii a tařicovku. Tentokrát vás seznámíme se čtveřicí málo známých, ale velmi zajímavých rostlin: diamantovým závojem, dmulorety, angeloniemi a izotomou. V závěru článku najdete rady na jakou vzdálenost rostliny do nádob vysazovat, aby co nejvíce vynikla jejich krása.
Diamantový závoj
Diamantový závoj (Chamaesyce hypericifolia syn. Euphorbia hypericifolia).Autor: Shutterstock.com / small smiles
Do sesazovaných truhlíků se skvěle hodí pryšec třezalkovitý známý také jako diamantový závoj (Chamaesyce hypericifolia syn. Euphorbia hypericifolia). Rostlina se dobře rozvětvuje, bujně roste, nemusíme ji zaštipovat a výborně snáší slunce a teplo. Drobné bílé kvítky na pozadí větších svěže zelených listů jsou ideální pro sesazované kompozice například s petúniemi, lobelkami nebo s milion bells. Pozor si musí dávat alergické osoby, jelikož se jedná o pryšec, roní při poranění mléko, které může způsobit podráždění pokožky.
Izotoma zvonkovitá neboli hvězdicovka
Izotoma zvonkovitá (Laurentia acillaris syn. Isotoma axillaris), Autor: Shutterstock.com / iwka
Izotoma zvonkovitá (Laurentia axillaris, syn. Isotoma axillaris) roste převisle a její výhony dosahují až 30 cm. Je ideální rostlinou pro pěstování v závěsných koších, neboť v květináčích na zemi ji často napadají slimáci. Hodí se pro sesazení se sanvitálkami, lobulárií nebo floxem. Kromě modrých květů může rozkvétat i růžově nebo bíle. Nesnáší přemokření a vyžaduje slunné stanoviště. Pro její pěstování je vhodný substrát pro balkonové rostliny.
Dmuloret vrásčitý aneb pantoflíček
Pantoflíčky (Calceolaria integrifolia) přinášejí do truhlíků nezvyklé tvary. Nejčastěji žluté květy těchto rostlin vyrůstají v hroznovitých květenstvích a doslova vypadají jako nafouknuté mini bačkůrky. Odkvetlé květy se vyplatí průběžně odstraňovat, aby keříkovité rostliny vypadaly co nejdéle svěže a půvabně. Vyžadují pravidelnou zálivku s mírným přihnojováním. Ideálním umístěním jsou pro ně závětrná stanoviště. Původní rostliny pocházejí z horských oblast jižní Ameriky a od počátku 19. až poloviny 20. století patřily k nejpěstovanějším okrasným rostlinám. Dmuloret si můžeme namnožit pomocí řízků anebo si uschovat vyzrálá semena pro výsev v dalším roce. Hodí se do společných výsadeb s vějířovkami, lobelkami a minipetúniemi.
Dmuloret vrásčitý aneb pantoflíček (Calceolaria integrifolia).Autor: Shutterstock.com / walkdragon
Angelonie
Toužíte po příjemně vonících květinách na balkoně či terase? Vsaďte na angelonie. Díky jejich vůni přilákáte i mnoho motýlů. Květy angelonií (Angelonia gardnerii) svým tvarem připomínají květy hledíků. Mohou být růžové, bílé, fialové nebo barevné. Jsou seskládány do hroznů. Rostliny vyžadují rašelinový substrát a mají pomerně velké nároky na živiny.
Angelonia gardnerii vykvétá v mnoha zajímavých barvách. Autor: Shutterstock.com / orientalprincess
Kolik rostlin potřebujeme do truhlíku?
- Popínavé rostliny vysazujeme 3 do jednoho květináče či nádoby o průměru 30 cm.
- Bujně rostoucí surfinie vysazujeme do truhlíku na vzdálenost 20 cm.
- V květináči o průměru pouhých 12 cm by měla být maximálně jedna velká rostlina.
- Do 40 cm dlouhého samozavlažovacího truhlíku je možné umístit ve dvou řadách až 10 převislých muškátů. Se zálivkou rovnou přihnojujte.
- Do 60 cm dlouhého samozavlažovacího truhlíku se vejde 6 rostlin surfinií nebo petúnií, které mají bujný kořenový systém. Opět záleží více na hnojení než na zemině. Do obyčejného truhlíku postačí 3 rostliny, které se tak nebudou utlačovat.
Modrá bacopa (Sutera)Autor: Shutterstock.com / Chelnokov Vladimir