Je čas vysít okurky. Jak připravit záhon a vypěstovat sazeničky?

Okurky jsou velmi vděčnou plodovou zeleninou – pár rostlin nás bude zásobovat spoustou křehkých, lahodných plodů po celé léto. Chuť čerstvě sklizené okurky je jedinečná…

Staré rčení „Na Marka saž oharka“ připomíná výsev venkovních okurek na svatého Marka, tedy v druhé půli dubna. Tak časný výsev se může vyplatit, pokud nepřijde silnější přízemní mráz – především v nejteplejších oblastech republiky. Jinde je jistější předpěstování sazeniček a výsadba v druhé půli května (i když důkladné obalení do netkané bílé textilie může rostliny před mrazíkem uchránit). Semena vysejeme do květináčků ve skleníku, pařeništi nebo doma za oknem – nejlépe vyklíčí při teplotě nad 20°C. Z domu je pak můžeme za slunných dní otužovat venku, aby netrpěly nedostatkem světla a čerstvého vzduchu. Okurky rostou, kvetou a plodí rychle, proto se úrody dočkáme i z květnových výsevů, ale až o měsíc později – díky předpěstování sezónu využijeme lépe, především u salátových okurek.  Na úrodu okurek nakladaček obvykle tak nespěcháme, ale i ty se vyplatí vysít včas – pozdní výsevy více trpí plísní. Odrůdy okurek určené pro pěstování ve skleníku můžeme jak vysévat tak vysazovat již nyní.

výsev okurekvýsev okurekAutor: Shutterstock.com / Denis Pogostin

Příprava záhonu

Okurkám svědčí kyprá, výživná a na humus bohatá půda. Do záhonu proto lehce zapravíme 5-10 cm silnou vrstvou kvalitního, vyzrálého kompostu. Záhon by měl ležet na slunném teplém místě, chráněném před větrem. Prohřátí půdy, které okurkám svědčí, uspíšíme položením černé fólie na záhon týden až měsíc před výsevem či výsadbou.

Výsev

Každá rostlina by kolem sebe měla mít nejméně 30 cm místa, i když pokud je navedeme na oporu, stačí i 20 cm. Při setí přímo na záhon můžeme do důlků pro jistotu vložit semena dvě a slabší semenáček poté vyjednotit. Semena sejeme do hloubky 1-2 cm a pokládáme je ostrou stranou semene vzhůru, což prospívá klíčení a růstu. Semena můžeme předem namočit do mléka nebo bylinkového nálevu, který usnadní klíčení a posílí rostoucí semenáčky – více v článku Dopřejte semínkům lázeň v mléce či heřmánku, posílí je před výsevem

Pokud jsou však semena mořená proti chorobám (což je na obalu uvedeno a navíc ošetření poznáme podle nezvyklých barev semen) máčení vynecháme. Pokud jsou semena inkrustována, znamená to, že je neviditelná vrstvička chrání před předčasným bobtnáním ve studené půdě, kde by pak byla náchylná k napadení plísní. Pakliže je vyséváme do prohřáté půdy, máčení nevadí, ba právě naopak.

Pokud sejeme do malých sadbovačů, bude třeba je brzy přesadit ven. Pokud zvolíme větší květináčky, budou mít dostatek prostoru a mohou počkat delší dobu. Prospěje jim i přihnojování. Při výsadbě se snažíme kořeny poškodit co nejméně. Můžeme zvolit i rozložitelné nádobky, ve kterých se sazenice vysazují – papírové, z kokosového vlákna nebo lisované rašeliny.

Sazenička okurky připravená k výsadběSazenička okurky připravená k výsadběAutor: Shutterstock.com / isak55

Pěstování

Okurky vyžaduje dostatek vláhy, aby nasadily a vyživily množství plodů, které obsahují vody velké množství. Rovněž pravidelné hnojení je ku prospěchu, nejlépe tekutým organickým hnojivem, které prospívá i půdě – pro nastartování růstu je vhodný kopřivový výluh pro bohaté kvetení a násadu plodů pak zkvašený drůbeží trus. Půdu mezi sazenicemi mulčujeme slámou nebo posečenou trávou, aby zůstala vlhká a kyprá. Okurky jsou popínavé rostliny a pěstování na opoře jim svědčí – jak postupovat se dočtete v článku Pěstováním okurek na síti je ochráníte proti plísni a ušetříte místo

Laisser un commentaire