Duben je ideálním měsícem pro výsadbu jahodníků. A současné teplé počasí zakládání jahodových záhonů přímo nahrává. Jak připravit půdu, jako vybrat odrůdu, jak jahody hnojit a mulčovat?
Kvetoucí jahodníky slibují bohatou úroduAutor: Shutterstock.com / romiri
Abychom se dočkali velké úrody krásných jahod po celé léto, musíme se o sazenice starat prakticky celý rok. Prvním krokem k úspěchu je správný termín výsadby. Jahody vysazujeme v dubnu nebo v květnu, anebo pak až na sklonku léta a na podzim (v srpen a v září). Jarní termín výsadby je lepší nejen proto, že rostliny lépe zakoření díky jarním dešťům a zimní vláze, ale navíc se sazenice během léta pěkně rozrostou, takže je pak na podzim můžeme rozesadit.
Půda jako základ
Do otvoru v textilii vysadéme sazenici jahodníkuAutor: Shutterstock.com / Vadym Zaitsev
Před výsadbou je vždy nutné dobře připravit půdu, protože z ní budou čerpat rostliny živiny po několik let. Proto hned zjara půdu prokypříme a přidáme do ní kompost nebo rašelinu. V zahradnických prodejnách můžeme narazit i na substrát přímo určený pro pěstování jahod, který lze doporučit především sazenicím v nádobách na balkoně. Před výsadbou přidáme do zeminy pomalu rozpustné hnojivo, například fermentovaný granulovaný hnůj, který bude v létě rostlinám neustále doplňovat živiny.
V černé netkané textilii položené na záhon vystříhneme otvor a vyhloubíme pod ním jamkuAutor: Shutterstock.com / Vadym Zaitsev
Textilie je praktická
Pokud se rozhodneme pěstovat jahody venku na zahrádce, je výhodné použít černou netkanou textilii. Díky ní se jednak vyhneme neoblíbenému pletí, jednak jahody i rychleji dozrají a v půdě se déle udrží zálivková voda. Další výhodou jsou čisté plody. V průběhu léta je důležité jahody pravidelně zalévat a hnojit. To platí především na jaře, kdy kvetou, a přes léto, kdy dozrávají.
Půdu kolem sazenice jahodníku přitlačíme, kořenový krček však musí zůstat nad povrchem půdyAutor: Shutterstock.com / Vadym Zaitsev
Vybíráme odrůdu
Chceme-li jahody sklízet průběžně po celé léto, musíme vybrat správnou odrůdu. Rané plodí už od konce května, na pozdních si zase můžeme pochutnat i začátkem podzimu. Nejoblíbenější rané odrůdy jahod jsou Elvíra, Elsanta a Kama, která sice není tak plodná, ale její jahody jsou velice chutné. Poloranou odrůdu Karmen nalezneme na zahrádkách snad nejčastěji, protože plodí opravdu hodně, jahody jsou krásně tmavě červené a navíc neuvěřitelně velké. Jestliže hledáme odrůdu, která by měla pevné plody snášející zmrazení, nabízí se Korona.
Co je to frigo sazba?
Takzvaná frigo sadba znamená, že se sazenice sklidí na podzim a do jara se skladují při teplotě -1 °C. Zasadit je pak lze kdykoli, jejich velkou předností je vyšší odolnost. Plodí již první rok, což u klasických sazenic není příliš běžné – u nich si musíme na první pořádnou úrodu počkat až do druhého roku.