Jaro už se hlásí nejen vyššími teplotami, ale také rozkvétajícími cibulovinami a rašícími větvičkami. Sedmikrásky v našich trávnících už rozkvetly dávno. My do dnešního jarního věnečku využijeme jejich šlechtěné sestry s plnými květy. A jabloňové větvičky oblékneme do barevné příze. Veselá barevná DIY dekorace navodí tu správnou jarní atmosféru s předzvěstí Velikonoc.
Na výrobu jarní dekorace můžete využít také umělé sedmikrásky. S nimi vám dekorace vydrží pochopitelně déle. My jsme použili živé rostliny zakoupené v květináčích. Záleží na barvě, které dáváte přednost. Ať už je to bílá, růžová nebo červená barva květů, všechny na tomto pestrém věnečku vypadají skvěle.
Co budeme potřebovat
Sedmikrásky v květináči (2-3 ks), věneček o průměru 25-30 cm z aranžovací zelené hmoty na plastové základně a dostatečné množství mechu jsou základní potřeby pro výrobu věnce.
Suroviny a pomůcky k výrobě jarního věnečku ze sedmikrásek.Autor: Zuzana Bohdalová
Z průklestu si vybereme několik větviček z jabloně a dále upotřebíme ještě zelený aranžovací drátek, sekaný pevnější drátek a zbytky barevných přízí. K závěrečnému dozdobení nám pomůže několik kropenatých slepičích pírek a plastová křepelčí vajíčka, nebo skořápky z těch skutečných vajec. Pro jejich přilepení využijeme tavnou lepicí pistoli.
Pracovní postup
Jako základ se nejlépe hodí věneček ze zelené aranžovací hmoty na plastovém podkladě.Autor: Zuzana Bohdalová
Základ věnečku musíme před použitím namočit do vody. Potom jej necháme okapat a obalíme jej mechem po celém obvodu, vyjma části velké asi 10 cm. Přes mech kolem věnečku obmotáváme zelený floristický drátek.
Základnu věnečku obalíme většími pláty mechu.Autor: Zuzana Bohdalová
Větvičky z jabloně nastříháme zahradnickými nůžkami na kousky dlouhé cca 8 cm. Jakmile jich máme dostatek, obmotáme je sekaným drátkem, pomocí kterého je budeme později zapichovat do věnečku.
Dalším krokem je nadrátkování větviček z jabloně.Autor: Zuzana Bohdalová
Aby věneček zářil jarními barvami, obmotáme drátky na větvičkách zbytky barevných bavlnek, nebo přízí. Volíme veselé jarní barvy – světle zelenou, bílou, růžovou, žlutou, meruňkovou.
Okolo drátků na jabloňových větvičkách obvazujeme zbytky barevných přízí, které ladí s jarem.Autor: Zuzana Bohdalová
Barevně obmotané větvičky zapichujeme po obvodu věnečku dokola tak, že střídáme větvičky s různými barvami bavlnek. Větvičkami překryjeme prakticky celý povrch základny věnečku. Mech pod nimi bude prosvítat jen místy.
Sedmikrásky nadrátkujeme pomocí zeleného sekaného aranžovacího drátku.Autor: Zuzana Bohdalová
Pro dekorování dosud prázdné části věnečku si připravíme sedmikrásky, které předem nadrátkujeme. Díky vyztužení drátky se budou dobře zapichovat do zelené aranžovací hmoty a dlouho tak vydrží na svém místě. Při vypichování sedmikrásek se snažíme udržovat tvar oblouku věnečku.
Závěrečným krokem je přilepení kropenatého peří a malých dekoračních vajíček.Autor: Zuzana Bohdalová
Na volných místech po obvodu věnečku přilepíme pomocí tavné lepicí pistole několik křepelčích vajíček a částí jejich skořápek. Můžeme s nimi zakrýt ta místa, kde prosvítá vázací drátek na mechu. Lze použít i miniaturní vajíčka z polystyrenu.
Závěrečnou fází dekorování věnečku je dolepení kropenatých slepičích pírek hnědavé barvy. Na konec pírka vždy kápneme trošku lepidla z tavné lepicí pistole a na chvíli pírko s lepidlem přidržíme na věnečku. Pírka rovnoměrně pokládáme na povrch věnečku.
Věneček je hotov, a my si jej teď můžeme vystavit někde v interiéru, kde nám bude dělat parádu až do Velikonoc. Stačí občas navlhčit věneček alespoň v místě se zapíchnutými sedmikráskami. Nebo můžeme sedmikrásky jemně rosit.