Korálovec ježatý, podivuhodná houba podporující zdraví

Korálovec ježatý (Hericium erinaceus) patří mezi lahůdkové jedlé houby. Svým tvarem i zbarvením připomíná sněhobílý mořský korál.

Dužnina čerstvého korálovce je šťavnatá a měkká s jemnou křenovou příchutí. Prášek získaný z korálovce dostane po vysušení příjemné nasládlé aroma. Právě prášek ze sušených plodnic využívali indiáni v Severní Americe na ošetření ran a zastavení krvácení.

Vzácný parazit

U nás se korálovec ježatý vyskytuje velmi vzácně. Roste obvykle od července do října paraziticky na živých kmenech listnáčů i na jejich padlých kmenech. Umělé pěstování je velmi náročné a v západní Evropě s ním bylo započato až v posledním desetiletí. Naopak národy jihovýchodní Asie ji znají mnoho století a používají ji jak k přípravě pokrmů, tak i jako lék v tradiční čínské medicíně.

korálovec ježatý (Hericium erinaceus)korálovec ježatý (Hericium erinaceus)Autor: Archiv ireceptar.cz

Korálovec v čínské medicíně

Tradiční čínská medicína korálovec využívá na pomoc při trávení, posilování sleziny, odstranění horkosti, zánětů, posilovaní a pročištění organismu, uklidnění ducha a také při léčbě bolesti žaludku a břicha, pocitů tlaku a rozpínání v oblasti žaludku, říhání, nechutenství, což podle západní medicíny odpovídá některým stavům zánětu žaludku a střev, žaludečním a dvanáctníkovým vředům. Čínští terapeuti ho s dobrými výsledky podávají na zlepšení zažívacích obtíží a únavy pacientům s nádorovým onemocněním při léčbě chemoterapií.

  • Díky polysacharidům má široké spektrum působnosti především při regeneraci sliznice, a to i trávicího traktu.
  • Je vhodný při léčbě gastritidy, pálení žáhy, žaludečních vředů a chronického zánětu žaludeční sliznice.
  • Korálovec je také skvělým bojovníkem proti bakterii Helicobacter pylori, která je hlavním viníkem chronické gastritidy.

Pěstování korálovce ježatéhoPěstování korálovce ježatéhoAutor: Archiv ireceptar.cz

Účinné látky

Plodnice korálovce obsahují až 31,7 % bílkovin v sušině, což je víc než má hlíva ústřičná (19,5%) nebo šiitake (18,3%).

  • Některé složky korálovce, zvané erinaciny mají charakter opiátů a využívají se k tlumení bolesti.
  • Houba obsahuje celý komplex zdraví prospěšných látek, jako jsou draslík, zinek, železo, selen, fosfor.
  • Jsou v ní zastoupené všechny potřebné aminokyseliny, polysacharidy i bílkoviny i glukany podporující obranyschopnost organismu.

Korálovec ve výzkumu

Korálovec působí jako komplexní vzpruha pro celý imunitní systém – hlavně při zánětlivých stavech a celkové vyčerpanosti organismu. Podle japonských vědců obsahuje výtažek z korálovce i látku, která podporuje regeneraci mozkového tkaniva, což je nesmírně důležité u léčby pacientů s Parkinsonovou nebo Alzheimerovou nemocí, roztroušenou sklerózou nebo stařeckou demencí. Působí i preventivně, chrání před stresem, nasazuje se při obtížích nervového původu, zlepšuje neurózy a zpomaluje průběh některých neurodegenerativních onemocnění.

Laisser un commentaire