Jak zatlouci hřebíček a nezranit si přitom prsty? Jak mít provázek stále po ruce a klubko uchránit před zašmodrcháním? Jak nepoškrábat dotahovaný kohoutek? A mnoho dalších tipů zkušeného kutila…
Bužírkami ochráníme třeba povrch vodovodní baterie, když ji chceme uvolnit nebo dotáhnout.
Bužírky chrání stisknuté předměty před poškrábánímAutor: Jiljí Záruba
Ostří dláta se neotupí, když je budeme schovávat do pouzdra. Magnet schováme do špalíčku, v horním hranolku vypilujeme kónický zářez.
Dřevěné pouzdro chrání ostří dlátaAutor: Jiljí Záruba
Lišty rozšíří využití svěrky, zejména pokud nechceme stlačovaného předmětu vytlačit otisky čelistí. Průřezy jsou na vodicí tyči natěsno, čímž je není třeba fixovat jinak.
Lišty chrání stlačovaný předmět před otiskemAutor: Jiljí Záruba
Větší hmoždinky lze ze stěny vytáhnout otvírákem na korkové zátky.
Nejen k vytahování zátek může vývrtka posloužitAutor: Jiljí Záruba
Velmi malé hřebíčky, a ne příliš jemné prsty zejména starších kutilů nejdou dohromady. Pomůže zářez v gumě na konci tužky.
Tužka s gumou jako praktická pomůcka při zatloukání hřebíkůAutor: Jiljí Záruba
Opleteným pryžovým hadičkám se říká gumicuky, a mají všestranné využití. Jestliže lepidla uchováváme ústím dolů, můžeme je pak okamžitě používat, nemusíme čekat, až se do nich hmota dostane.
Gumicuky mají všestranné využitíAutor: Jiljí Záruba
Hledáme střed kruhového předmětu. Vyrobíme úhelník a pod úhlem 45° přilepíme lištu (druhá kratší ji jistí). Přiložíme k předmětu, uděláme rysku, úhelníkem pootočíme a uděláme další rysku. Protnou se vždy na středu kruhového předmětu.
Jak najít střed?Autor: Jiljí Záruba
Další tipy naleznete ve fotogalerii.