Jeden typ rokety má listy jako zmenšená pampeliška. Listy druhého jsou tenké, členité. Ačkoli jsou oba prodávány jako roketa či rukola, jedná se o odlišné druhy. Jeden je jednoletý, druhý vytrvalý.
Roketa setá (Eruca sativa) je rychle rostoucí jednoletka. Stále větší oblibu si získává i roketě podobný křez (Diplotaxis tenuifolia, Brassica tenuifolia, Eruca tenuifolia, Rucola selvatica). Jeho semena bývají k dostání pod názvem wild rocket či roketa (případě rukola) úzkolistá. Jeho výrazná chuť je podobná roketě, lístky jsou však tenčí, semena drobnější, květy žluté namísto bílých. Kořeny této trvalky vydrží i tuhé zimy, zjara obrůstá.
křez tenkolistý zvaný rukola, divoká roketa či arugulaAutor: Shutterstock.com / Anna_Andre
Pěstování
Křezu svědčí teplé místo a lehčí půda. Vysévejte ho do řádků vzdálených od sebe 10 cm v rozestupech 15 cm. Jednotlivé sazenice můžete pěstovat i mezi jinou zeleninou nebo dokonce mezi okrasnými trvalkami. Na rozdíl od rokety seté se nehodí k rychlení na buničině, zato časně zjara obráží z přezimovaných kořenů, a za mírných zim často vytrvají i zelené listy. Ještě časnější sklizeň poskytne sazenice pěstovaná ve skleníku.
Díky tomu, že je křez vytrvalý a má hluboké kořeny, vydrží bez zálivky i dlouhé sucho. Jen vzcházející porosty vyžadují zálivku.
Květy křezu jsou chutné, zdravé a velmi ozdobnéAutor: Shutterstock.com / Swapan Photography
Jedlé listy i květy
Mladé listy rokety i křezu jsou skvělé do těstovin, salátů, polévek, na obložené chleby. Když rostliny vykvetou, listy bývají až příliš hořké, ale můžete využít jedlé květy – kvetoucí rostliny jsou celkem pohledné. Z listů lze také připravit pikantní obdobu bazalkového pesta, rozmixovat je s olivovým olejem. Svou pikantní chutí nahradí i listy medvědího česneku, takže není třeba plenit jeho porosty v přírodě (i medvědí česnek lze pravda pěstovat, má však již trochu vyhraněnější nároky).