Podzimní plody jsou skvělým materiálem pro tvoření figurek. Nabízejí se doslova na každém kroku v rozmanitých tvarech a barvách. Tvořit nemusíte jen z kaštanů. Skvělou inspiraci nabízejí výtvory školáků z letošního ročníku soutěže Kaštaňák.
Soutěž o nejkrásnějšího Kaštaňáka, tedy postavičku nebo zvířátko z přírodnin, pořádá tradičně počátkem podzimu Správa Krkonošského národního parku především pro školáky z okolních škol. „Úkolem dětí bylo vytvořit postavičky z přírodnin, tedy nejen kaštanů. K tvoření používaly spadané listí, korek, kukuřičné šustí, bukvice, žaludy, brambory, drobné lesní plody, kůry, mech, šišky, nažky z javorů… » vysvětlila nám Kamila Nývltová, lektorka ekologické výchovy a dodala: « Soutěží Kaštaňák se snažíme v dětech zapojit fantazii a chuť procházet se podzimní krajinou, aby nám ukázaly, jak dovedou být nápadité a kreativní… A v letošním ročníku se to opět povedlo.“
Kaštaňák 2019 – modřínové větvičky, kaštanyAutor: Kamila Antošová, Správa KRNAP
« V říjnu 2019 proběhl již 24. ročník této soutěže. Soutěží se ve třech kategoriích – MŠ, 6 – 10 let, 11 – 15 let. Podzimní akce si našla příznivce z poměrně širokého okolí, nejsou to vyloženě jen místní školy. A z toho máme jako pořadatelé také radost, » uvedla Nývltová. Letos se zapojilo 7 základních škol (Lánov, Krkonošská Vrchlabí, Čistá u Horek, Jana Harracha Jilemnice, Mladé Buky, Spec. ZŠ Úpice, Rokytnice nad Jizerou) a 4 mateřské školy (Horská Vrchlabí, Špindlerův Mlýn Labáček, Jesle a MŠ Medvědi Kolín, Komenského Vrchlabí).
Kaštaňák 2019 – kukuřičná formuleAutor: Kamila Antošová, Správa KRNAP
Celkem se soutěže zúčastnilo přibližně 120 dětí. Mnoho výrobků bylo kolektivních, na jedné věci spolupracovalo i více než 10 dětí. Jak sami uvidíte v galerii z letošního Kaštaňáka, vybrat tři nejlepší výtvory z každé kategorie, bylo víc než těžké. Malou odměnu tak získali všichni zúčastnění.
Další oblíbené krkonošské aktivity pro školáky i širokou veřejnost
Další oblíbená aktivita, kterou pracovníci Správy KRNAP pro školáky připravují, se jmenuje Bodlinka. O ježky, kteří se nestihli zazimovat, pomáhají během zimního období pečovat děti ve třídách. Na jaře se školáci účastní jejich vypouštění zpět do volné přírody. Řada škol z regionu se též pravidelně zapojuje do hrabání stařiny na botanicky vzácných lokalitách. Školáci tak přírodě nejen pomohou, ale zároveň dobře poznají místa, kde rostou vzácné rostliny.
KRNAPAutor: Archiv ireceptar.cz
Pracovníci Správy Krkonošského národního parku každoročně připravují i řadu akcí pro širokou veřejnost. Zajímavé informace můžete získat při tematických exkurzích nazvaných Nás učí příroda; oblíbené jsou také fotovycházky pro fotografy do méně známých koutků Krkonoš. Pravidelné besedy a promítání se pořádají ve vrchlabském Krkonošském centru environmentální výchovy, známém jako Krtek. Aktuální informace o připravovaných akcích najdete na webu Správy KRNAP – www.krnap.cz