Vysazujeme zeleninu pro semenaření: mrkev, celer, tuřín i zelí

V březnu bychom měli vysadit semenice dvouletých zelenin, které přezimovaly ve sklepě, zpět na záhony. Zde vykvetou, dokončí svůj botanický vývoj a my z nich budeme moci sklidit domácí osivo.

S výsadbou dvouletek je dobré začít včas. Při brzkém sázení v březnu rostliny dobře zachytí a využijí zimní vláhu, mají čas vyvinout květní stvoly a nebudou trpět přísuškem, který může přijít na počátku léta. Pozdních mrazíků se bát nemusíme, protože zejména staré odrůdy jsou dobře adaptované na naše podmínky a snášejí je bez úhony. Pokud by přece jen hrozil silný mráz, pomůže, když výsadbu překryjeme bílou netkanou textilií.

Takto vypadá mrkev táborská žlutá v květuTakto vypadá mrkev táborská žlutá v květuAutor: Archiv ireceptar.cz

Jak poznat kvalitní sazenice?

Důležité je před výsadbou nezapomenout na výběr. Sázíme jen

mrkev Taborská žlutá - testování kvality kořenemrkev Taborská žlutá – testování kvality kořeneAutor: Archiv ireceptar.cz

rostliny zdravé a bezvadné. U kořenové zeleniny – petržele, mrkve, celeru, pastináku aj. – prohlédneme vegetační vrchol: musí být zcela zdravý a nepoškozený (často již začíná rašit). Vyřadíme rostliny kazící se a ty, jež mají srdéčko vyhnilé nebo vyžrané od hlodavců, kteří v zimě řádili ve sklepě. Můžeme si ověřit i vnitřní kvality kořenů. U mrkve či červené řepy vyřízneme malý měsíček dužiny a posoudíme vybarvení a chuť. Vybereme ty kořeny, jež jsou odrůdově typické, přednost dáme dobře probarveným kořenům s jemnou chutí (rána se zacelí a rostlina poroste dál, nemusíme se bát o její osud).

Správná výsadba

Sázíme do čtverce nebo do obdélníku podobnému čtverci, abychom měli kompaktní porost a rostliny se mezi sebou mohly snáze opylovat, pomůže nám to později i při opatření porostu oporami.

stará celerová odrůda Pražský obří, rostlina se zdravým srdéčkemstará celerová odrůda Pražský obří, rostlina se zdravým srdéčkemAutor: Archiv ireceptar.cz

  • U kořenových druhů vysazujeme zhruba stejně hluboko, jako rostly původně, nebo o něco málo hlouběji. Srdéčko ponecháme lehounce vykukovat nad zemí.
  • Hlouběji můžeme vysadit například zelí nebo kedlubny, kdy košťál trochu „utopíme“. Semenice tím lépe upevníme k zemi a nebudou se později tolik vyvracet.
  • U některých druhů volíme větší spon, než rostly původně, například u mrkve nebo pastináku asi 50×50 cm. Pamatujeme, že rostliny porostou do výšky i šířky, rozkošatí se. V květu často dorostou do výšky 1,5 m a budou tedy potřebovat místo.
  • Vysazujeme vždy co nejvíce semenic. Předejdeme tak

    stará celerová odrůda Pražský obří - rostlina má vyhnilé srdéčko, k výsadbě není vhodnástará celerová odrůda Pražský obří – rostlina má vyhnilé srdéčko, k výsadbě není vhodnáAutor: Archiv ireceptar.cz

    ztrátě vitality u odrůdy a zachováme širokou vnitřní variabilitu uvnitř odrůdy.

  • Zohledníme i možnosti křížení, ideálně pěstujeme jen jednu odrůdu daného botanického druhu.

Zálivka a pletí

Sázíme-li dostatečně brzo a počasí má obvyklý průběh, nemusíme zpravidla zalévat, zálivku použijeme za velmi suchých let nebo při pozdní výsadbě. Pamatujme však na okopávku, aby se záhon nezaplevelil.

Laisser un commentaire