Jarní salát s křupavými, štiplavými a krásně barevnými ředkvičkami je zdravé potěšení. Zvláště, pokud jste ředkvičky právě vytáhli ze záhonu. Dorostou už za pár týdnů po zasetí, jejich čas právě nastává.
Rané odrůdy ředkviček můžete do skleníku nebo hnojem či kompostem vyhřívaného pařeniště vysít již v únoru – sklízet je pak budete v druhé polovině března. Pokud přijdou mrazy, ochrání je dodatečné zateplení netkanou bílou textilií, kterou položíte přímo na výsev, či bublinkovou fólií, která přikryje pařeniště. Aby byly bulvičky šťavnaté a jen mírně štiplavé, potřebují pravidelnou zálivku.¨Semena ředkviček sejte přibližně 0,5-1 cm pod povrch půdy, nejméně 3 cm od sebe.
Příliš hustě vyseté ředkvičky je třeba protrhatAutor: Shutterstock.com / Paulius Beinaravicius
Netkaná bílá textilie je skvělým pomocníkem při jarním pěstování nejen ředkvičekAutor: Shutterstock.com / Vadym Zaitsev
Koncem února můžeme, pokud počasí dovolí, vysévat rané otužilé ředkvičky, přímo na venkovní záhony. Teplotu půdy, která je pro úspěšné klíčení zásadní, mírně zvýšíme pomocí černé folie. Přesnou teplotu změříme půdním teploměrem – když ukazuje více než 5 °C, začneme vysévat. Venkovní záhony se vyplatí chránit – starodávné skleněné poklopy dnes nahrazuje netkaná bílá textilie.
Sklizeň
Pokud si přejete křupavé ředkvičky po celé jaro, sklízejte je včas a dosévejte nové každý týden či dva. Pokud si přejete chutné ředkvičky po celé léto, v druhé půli jara sejte letní odrůdy, které jsou odolnější vůči vybíhání do květu a dřevnatění. Aby byly chutné, vyžadují zvláště v teplejším počasí hojnou zálivku. Zato hnojení rychle rostoucí bulvy nepotřebují, pokud je zasejete do kvalitní, kompostem obohacené a na humus bohaté půdy.