Když zajímavě tvarované květy ze stran lehce zmáčknete, otevřou „tlamičku“. Proto se hledíku přezdívá zaječí tlamičky. Tato tradiční veselá letnička má mnoho barev tváří, od vysokých po půdopokryvné.
Zářivé hledíky mohou zahradu zdobit od
Květenství hledíkuAutor: Shutterstock.com / Yenn Arunrat
května až do října. Pěstovat můžete odrůdy, jejichž květenství jsou bílá, žlutá, oranžová, růžová, lososová, červená, dvoubarevná. Hledíky jsou vysoké i nízké, ideální k tvorbě pestrých letničkových záhonů i jako doplněk mezi trvalky a keře. Hodí se i do vázy.
Výsev semen
Pokud si přejete vypěstovat vlastní sazeničky hledíku, semena vysejte již v březnu. Klíčí dobře na světle, proto je nezasypávejte, pouze přitlačte k substrátu a roste rozprašovačem na květiny. Při klíčení je vhodná pokojová teplota, později je sazeničkám lépe na chladnějším, ale bezmrazém a co nejsvětlejším místě – podle možností ve skleníku, pařeništi nebo na okenním parapetu. Vysazují se v průběhu května, po odeznění mrazíků. Pokud je při růstu ve výšce 10 cm zaštípnete, budou se bohatěji větvit.
Hledík v kombinaci s šalvějí lesní, žlutou rudbékií a kopretinamiAutor: Shutterstock.com / rhfletcher
Hledíky na zahradě
Z původního hledíku většího (Antirrhinum majus), rostoucího planě i ve Středozemí, kde je krátkověkou trvalkou, je vyšlechtěno mnoho krásných kultivarů. Hledíky mohou být vysoké od 15 do 100 cm. Vysoké odrůdy se hodí k řezu a do pozadí záhonů spolu s floxami, ostrožkami a dalšími vyššími trvalkami, nebo ve skupinách mezi trvalky a keře růží. Často potřebují oporu. Středně vysoké hledíky můžete kombinovat s kopretinami, afrikány, cíniemi a astrami, nízké kultivary pokryjí půdu jako pestré, nadýchané koberce. Lodyhy hledíků se větví a vytváří tak husté trsy. Vhodné jsou i do truhlíků – pro pěstování v nádobách jsou vyšlechtěny také převislé kultivary.
Hledíky na zahardě září už z dálkyAutor: Shutterstock.com / perlphoto
Pěstování
- Hledíky milují slunce.
- Svědčí jim propustné, výživné půdy bohaté na humus.
- Rostoucí sazenice hnojte nejlépe rostlinnými výluhy, jako je na dusík bohatý kopřivový. Násadu květů podpoří zkvašený drůbeží trus. Organická hnojiva zároveň pečují o půdu a její dlouhodobou úrodnost.
- Pokud po odkvětu seschlá květenství seříznete, podpoříte další kvetení. Ovšem když neodstraníte všechna uvadlá květenství, budou se hledíky snadno množit samovýsevem. A protože pyl ukrývají hluboko a nedochází k opylení sousedy, zachovávají si semenáčky barvu rodičů.
Kvetoucí hledíky budou hojně navštěvovat čmeláci. K pylu a nektaru ukrytému hluboko v květech se umí nejlépe dostat právě oni.